Aktualności Zespołu Szkół Technicznych
VII Turniej Piłki Nożnej halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora ZST w Olecku
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 lutego 2014 22:38

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2014 22:46
 
Konkurs Mitologiczny - "Z Mitologią za Pan Brat"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 lutego 2014 23:36

Honorata Szwajda

 
VII Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   

W A L E N T Y N K I

14 LUTY 2014

 
KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS PIERWSZYCH - AS ORTOGRAFII
Wpisany przez Administrator   
piątek, 24 stycznia 2014 23:18

17 stycznia br. po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Ortograficzny „As Ortografii”, skierowany do uczniów klas pierwszych. Wzięło w nim udział 12 ochotników i entuzjastów polskiego języka. Zmierzyli się z sobą o tytuł Asa Ortografii podczas pisania dyktanda. Tekst dotyczył bardzo aktualnego tematu,    a mianowicie zbliżającego się nieubłaganie końca semestru I i walki o jak najlepsze oceny    w klasyfikacji semestralnej. Dyktando  było  na dość wysokim poziomie i obfitowało w rzadko używane wyrazy. Oto tekst dyktanda:

Mądry uczeń po szkodzie

Koniec pierwszego semestru zbliżał się wolno acz nieubłaganie. Już od dwóch tygodni uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku wytężali swe siły, aby poprawić oceny niedostateczne, dopingując się nawzajem do coraz większego wysiłku umysłowego. Na co dzień w szkole dawało się wyczuć atmosferę rywalizacji, choć na ogół wszyscy starali się sobie pomagać. Hubert i Honorata, wbrew ogólnej tendencji do czarnowidztwa, byli optymistami. Hubert, półżartując, stwierdził, że to dla nich bułka z masłem. Choć materiału do powtórzeń było co niemiara, ochoczo zabrali się do pracy.

O ile geografię powtórzyli w okamgnieniu, to z matematyką i językiem polskim już tak łatwo im nie poszło. Nadaremnie próbowali przyswoić sobie podstawowe pojęcia.  Symbolizm poplątał im się z dekadentyzmem, a modernizm z neoromantyzmem. Do powieści młodopolskiej, zamiast „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego, zaliczyli „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Spostrzegłszy ten błąd w swych notatkach, Hubert wybuchnął niepohamowanym śmiechem, a Honorata poniewczasie przyznała rację polonistce, która zawsze zachęcała ich do systematycznej nauki, a nie odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę przed sprawdzianem. Postępowanie wbrew jej radom okazało się krótkowzroczne i nieodpowiedzialne, o czym młodzi ludzie przekonali się na własnej skórze. Można by zaryzykować twierdzenie, że dostali porządną nauczkę na przyszłość.

Nasi uczniowie postanowili zrobić sobie krótką przerwę, a potem ze zdwojoną energią zabrać się do pracy. Aby się dotlenić, postanowili pójść na krótki spacer. Prószył śnieg, a mróz szczypał w policzki. Gdzieniegdzie widać było półmetrowe hałdy białego puchu okalające wąskie osiedlowe uliczki. Naprzeciwległy niewielki domek, w którym mieszkała para przesympatycznych staruszków, okrywała, niczym biała czapa śniegu. Nasi bohaterowie z żalem pożegnali ten półfantastyczny krajobraz i niechętnie udali się z powrotem do domu. Niezadługo koniec semestru , toteż nie powinni zmarnować ani chwili.

Asem Ortografii została uczennica klasy IC- Martyna Dudek, która nie popełniła ani jednego błędu.  Prócz zaszczytnego tytułu czeka ją nagroda rzeczowa- książka. Wyróżnienie przyznano uczennicy również tej samej klasy- Klaudii Mikielskiej za dobry wynik w tej uczniowskiej rywalizacji (popełniła jeden błąd).

GRATULUJEMY !!!

I.Ćwikowska

 
TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 stycznia 2014 22:53W dniach  9-18.12.2013 r. rozegrane zostały eliminacje Turnieju  Piłki Siatkowej Chłopców  o Puchar Dyrektora Szkoły. W rozgrywkach udział wzięło ok. 85 zawodników z 13 klas.

Turniej rozegrano w czterech kategoriach wiekowych, systemem „każdy z każdym”. Po zaciętej walce, a często po bardzo ciekawych akcjach, do finału doszli zawodnicy z  następujących  klas: 1TBM; 2A; 3TEI oraz 4TI.

Finał został rozegrany  w dniu 13.01.2014r. w hali sportowej w ZST w Olecku. Po bardzo zaciętym meczu (5 setów), Puchar Dyrektora Szkoły  wywalczyła  drużyna z  klasy 3TEI w następującym składzie: Kłoczko Oskar (kapitan), Bokuniewicz Krzysztof, Kłoczko Szymon, Pawluczuk Maciej, Nietubyć Karol, Szwędrys Paweł, Łowczyński  Łukasz. Kolejne miejsca  zajęły drużyny z klas: 1TBM; 4TI; 2A.

Najlepszym  siatkarzem  turnieju został  Robert Wojciechowski – uczeń klasy maturalnej,  który otrzymał indywidualną statuetkę.

Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała M. Siennicka (sędzia główny) wraz z uczniami z klas maturalnych: Łukaszem Brzuchalskim, Moniką Brzozowską i Mileną Ziółkowską.

Zwycięzcom turnieju serdecznie gratulujemy, a pozostałym zawodnikom  życzymy  sukcesów w następnych latach.


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

M. Siennicka

 
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
Wpisany przez Administrator   

 
Relacja z ZAMKOWego TURNIEJu COUNTER STRIKE 1.6
Wpisany przez Administrator   
piątek, 20 grudnia 2013 19:23

Do Zamkowego Turnieju Counter Strike 1.6 (4 vs 4 graczy) przystąpiło 40 uczniów naszej szkoły co stanowiło 10 drużyn eliminacji.

Zgłoszone Drużyny: Cygany team, Amazona, Węgorze, 3A, Biały Patyk, O.C.B, 1TBM, My Line Sport, Jogi team, Internat, Grey team.

Spośród wszystkich drużyn w zawziętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę:
GREY TEAM

w składzie: Piotr Dźuilewski (najlepszy strzelec), Paweł Zubowicz, Maciej Adamczyk, Dawid Czostkowski.

Nagrodami w konkursie był zestaw klawiatury i myszy bezprzewodowej oraz zestawy słuchawek oraz głośników komputerowych.

Schemat eliminacji turnieju:


- kliknij na zdjęcie by powiększyć -

Galeria Turnieju:


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Film:

Przyćmienie Pobierz

Opiekun:
G. Romotowski

 
Zamkowy Turniej Counter Strike 1.6
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 grudnia 2013 14:02

 
Czwarty rok SZLACHETNEJ PACZKI w Zespole Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
sobota, 07 grudnia 2013 23:15

- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

,,Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?"
-Martin Luther King Jr.

Święta Bożego Narodzenia przywołują na myśl szereg zwyczajów związanych z obchodzeniem tak ważnego w naszej tradycji obrzędu: wspólna kolacja przy wigilijnym stole, dzielenie się opłatkiem, sianko schowane pod obrusem, puste miejsce dla nieznajomego przybysza, 12 potraw, prezenty pod choinką. Przede wszystkim, dla wielu z nas, Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinnym ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Lecz nie każda rodzina w Polsce spędza tak ważny okres w roku w spokoju, bez myślenia o problemach finansowych czy też zdrowotnych, bo nie każdą rodzinę stać na podstawowe artykuły i produkty potrzebne do życia. Z taką sytuacją, od trzynastu lat radzi sobie szereg osób zaangażowanych w projekt Szlachetnej Paczki – to właśnie Ci ludzie, dzięki swojej wrażliwości i chęci dawania siebie innym, sprawiają, że na twarzach członków wielu ubogich rodzin, pojawia się uśmiech i ogromna wdzięczność. Do Szlachetnej Paczki nie jest trudno przystąpić: wystarczy tylko wejść na stronę internetową, znaleźć potrzebującą rodzinę w wybranym przez nas województwie, wypełnić swoje dane i zabrać się do zorganizowania zbiórki.

Fakt, że pomoc innym nie należy do trudnych zadań potwierdziła już po raz czwarty młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. W tym roku grupa wolontariuszy zdecydowała się pomóc pani Elżbiecie, która od dwóch lat samotnie wychowuje trójkę małych dzieci: Dawida, Adama i Lenę. Adam – jej młodszy syn cierpi na młodzieżowe, idiopatyczne zapalenie stawów, jest to poważna choroba, która wymaga opieki 24 godziny na dobę, stąd też pani Elżbieta nie może podjąć żadnej pracy. Rodzina pani Elżbiety, jest rodziną która boryka się na co dzień nie tylko z problemami finansowymi, czy też zdrowotnymi, ale także emocjonalnymi – pani Elżbieta jest w trakcie sprawy rozwodowej ze swoim mężem, który w przeszłości stosował przemoc wobec członków rodziny.

Podobnie jak w ubiegłym roku, zbiórka odbyła się w sklepie spożywczym SAM, mieszczącym się na ulicy Nocznickiego w Olecku. Mieszkańcy Olecka bardzo chętnie, z zaangażowaniem, a co najważniejsze z uśmiechem na twarzy, włączali się w akcję. Niektórzy z nich sami przyznawali się do tego, że przyszli do sklepu nie po zakupy dla siebie, a po to, aby specjalnie zakupić kilka produktów na Szlachetną Paczkę. W tym roku, wolontariusze zbierali paczkę nie tylko w sklepie spożywczym SAM, ale także w pobliskim sklepie chemicznym CHEMIX – dzięki zgodzie właściciela, możliwe było zachęcenie większej ilości osób do czynnego wsparcia projektu. W trakcie zbiórki udało się nazbierać duże ilości żywności trwałej (cukier, mąka, ryż, makaron, kaszki dla dzieci, płatki, konserwy, olej, majonez, musztarda, dżem, herbata, kawa) oraz środków czystości (proszki do prania, płyny czyszczące, mydła, szampony, pampersy, chusteczki nawilżające, szczoteczki i pasty do zębów, żele myjące).

Warto wspomnieć, że nie tylko artykuły spożywcze i środki czystości trafiały do Szlachetnej Paczki, nie zabrakło również darów rzeczowych tj. garnki, robot kuchenny, piłka, zabawki, książeczki, klocki i sprzęt multimedialny. Nauczyciele, pracownicy i uczniowie wpłacali pieniądze, za które zakupiono buty i kurtki  na zimę oraz odzież dla dzieci. Szczególne podziękowania należy złożyć dla władz Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, które podarowały rodzinie pani Elżbiety komputer. Na podziękowania zasłużyli także właściciele sklepów (Pan W. Makowski i Pan B. Milewski), wolontariusze i wszyscy ci, którzy postanowili swoimi czynami przyczynić się do tego, aby drugi człowiek mógł także w spokoju i radości godnie spędzić czas z najbliższymi i poczuć magię Świąt.

Beata Najechalska
Opiekun Samorządu Szkolnego ZST

 
Szlachetna Paczka!
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 listopada 2013 16:37

 
Wystawa "Złoto Bizancjum" oraz Wykład dr Elizy Walczak
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 listopada 2013 00:17

 
MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU Z REWIZYTĄ W ROSJI.
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 listopada 2013 00:09


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

 
„SPRZĄTANIE ŚWIATA”
Wpisany przez Administrator   
środa, 23 października 2013 20:21


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

15 października 2013 r. uczniowie klasy II TEI Zespołu Szkół Technicznych w Olecku  wraz z opiekunami – Beatą Najechalską (nauczycielką geografii)  i Ryszardem Truchanem  (nauczycielem biologii) – wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Teren prac obejmował obszary leśne w okolicy Gryz i Doliw. Celem akcji było nie tylko usunięcie śmieci, ale przede wszystkim promowanie wśród młodzieży właściwego zachowania się w lesie, wyrabiania nawyku dbania o porządek na leśnej wycieczce, spacerze czy grzybobraniu.

Udział młodzieży w akcji był też doskonalą okazją do integracji klasy. Pogoda dopisywała, a uroku dodawały unoszące się w powietrzu  przędne nici pająków – babie lato. Po zakończonej pracy na uczniów czekała nagroda. Pracownicy Nadleśnictwa Olecko zorganizowali ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po smacznym posiłku zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły i zadeklarowali, że bardzo chętnie wezmą udział w następnej akcji „Sprzątania Świata.”

Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współpracy: Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Olecko i Zespołu Szkół Technicznych w Olecku.

Beata Najechalska

 
Dzień Edukacji Narodowej
Wpisany przez Administrator   
piątek, 18 października 2013 23:29- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

18 października 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej.
W akademii wzięli udział nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Zgromadzonych zaszczycili swoją obecnością, m.in. przewodniczący Rady Powiatu Pan Wacław Sapieha, Pani Elżbieta Domasik – dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej oraz zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Olecku – Pan  Bernard  Faszcza. Nie zabrakło też emerytowanych nauczycieli, którzy bardzo licznie przybyli na to święto.  Po przemówieniach  Pana Dyrektora i zaproszonych gości przyszedł czas na życzenia dla nauczycieli. Uczniowie pięknymi słowami poetyckimi wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów oraz przekazywaną wiedzę. Wyrazem tej wdzięczności były kwiaty i słodkie upominki.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagród nauczycielom i pracownikom szkoły. Nie zapomniano też o wyróżnionych uczniach, którzy odebrali stypendia za wysokie wyniki w nauce. Kolejną część akademii wypełniły występy artystyczne młodzieży.
W humorystyczny sposób przedstawione wiadomości z życia szkoły wywołały żywą reakcję publiczności. Uczniowie zaprezentowali również swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt. „Kopciuszek”. Można było podziwiać piękne stroje, efektowną dekorację oraz muzykę, która towarzyszyła bohaterom i tworzyła  niepowtarzalny nastrój. Gromkie brawa i uśmiechy  na twarzach zgromadzonych były nagrodą dla młodych aktorów.
Apel zakończył Pan Dyrektor słowami podziękowań i życzeniami skierowanych do wszystkich pracowników szkoły.

 

Mariola Borys ZST


 
Otrzęsiny klas pierwszych w Zespole Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 października 2013 21:38
fot. K. Jasiukiewicz
- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

My, uczniowie klas I przyrzekamy:

· Przestrzegać postanowień Statutu Szkoły

· Dbać o honor szkoły

· Szanować mienie szkoły

· Godnie reprezentować szkołę swą postawą i wyglądem zewnętrznym

· Być koleżeńskim i z szacunkiem odnosić się do wszystkich ludzi

· Systematycznie pogłębiać swą wiedzę

· Zdobytą wiedzą przyczyniać się do rozwoju Polski


Tymi słowami, podczas otrzęsin klas pierwszych uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku złożyli swą pierwszą, uroczystą przysięgę w nowej szkole. Imprezę  zorganizował  Samorząd Uczniowski we współpracy z uczniami klas drugich w  dniu 16 października 2013 r.

Pierwszoklasiści musieli stawić czoła różnym zadaniom wykazując się sprawnością intelektualną i fizyczną. Pojedynek zaczęli od prezentacji pracy domowej czyli przedstawienia swoich kierunków kształcenia. W rytmie melodii z bajki „Sąsiedzi” prezentowali się  technik budownictwa i technik mechanik. Pracę technika informatyka i technika usług fryzjerskich zobaczyliśmy w wersji elektronicznej. Błyskotliwość swą „kociaki” zaprezentowały  podczas bitwy na głosy - pojedynek polegał na tym, by wykazać się znajomością jak największej liczby  piosenek „z imieniem”. Ogromne zdolności artystyczne pierwszaków mogliśmy zauważyć oglądając portrety kotów. Siłę, szybkość i zwinność udowodnili  w konkurencjach sportowych. Bieg slalomem z piłkami, nadmuchiwanie i wiązanie balonów, skrzynia z największą ilością osób – to wyzwania, które postawili swoim młodszym koleżankom i kolegom uczniowie klas drugich.

Talenty i stopień zaangażowania pierwszoklasistów badali  jurorzy:  Alicja Jankowska-Bełbot,  Ewa Wysocka i Marek Chomontowski. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 1 TI/F i 1TB/M, to oni zajęli ex aequo I miejsce. Za rok, właśnie ci uczniowie będą mieli okazję zorganizować otrzęsiny dla przyszłych pierwszaków. Podsumowaniem imprezy było przyznanie nagrody głównej w postaci dużego kota-maskotki – symbolu pierwszaków zwycięzców oraz słodkich nagród pocieszenia.

__

Alicja Jankowska-Bełbot

 
Młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z rewizytą w Gavriłowie.
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 14 października 2013 18:54


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W dniach 7 – 12 października 2013r. uczniowie ZST w Olecku wraz z opiekunami gościli w Gavriłowie w ramach projektu „Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” współfinansowanego przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Wiele radości przyniosło uczniom kolejne spotkanie – tym razem w Rosji.   Wzmocnieniu zawartych już podczas wizyty w Polsce przyjaźni pomogły wspólne zabawy integracyjne zorganizowane przez uczniów i nauczycieli szkoły w Gawriłowie – prezentacja obu państw, dyskoteki, spotkania przy ognisku, wspólne lepienie pielmieni (tradycyjnej potrawy rosyjskiej) oraz zabawa w ozierskim  parku linowym.

Podczas 6–cio dniowej wizyty uczestnicy wymiany pod czujnym okiem profesjonalnego fotografa – Pani Ewy Kozłowskiej – fotografowali zabytki oraz atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, poznając jednocześnie jego kulturę, tradycję i historię.

Młodzież zwiedziła najbardziej znane miasta – Gusiev (Muzeum historyczno – krajoznawcze im. A. M. Iwanowa), Oziersk (Zabytkową elektrownię wodną oraz kirchę), Czerniachowsk (zamek Insterburg), Sovietsk , Krasnolesie (wycieczka po Puszczy Romnickiej). Najwięcej wrażeń dostarczyły uczestnikom wycieczka do Kaliningradu i nadmorskie widoki  Mierzei Kurońskiej, gdzie młodzież wzięła udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata” .

Na uwagę zasługiwał również most niedaleko Krasnolesia – przedłużenie linii kolejowej Żytkiejmy – Stańczyki – Gołdap. Wizyta w tym miejscu pokazała wszystkim inny wymiar całego projektu – znaleziono miejsce, które łączy oba państwa. Nasze regiony mają wspólną historię, wspólne zabytki. Po obu stronach granicy mieszkają tacy sami ludzie. Wystarczy tylko zrobić krok do przodu, wyjść z trzymających nas ram, otworzyć się na drugiego człowieka, aby zobaczyć, że to co obce nie zawsze oznacza inne i wszędzie można poznać nowych przyjaciół.

Wystawa fotografii zrobionych przez uczestników wymiany była zwieńczeniem całego przedsięwzięcia, a także miłym wspomnieniem wspólnie spędzonego czasu zarówno w Polsce jak i w Rosji. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w sobotę 12 października br. w Szkole Średniej w Gavriłowie. Gospodarzami wystawy byli dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie – Pani Natalia Niekrasowa i Pan dr. Marek Góryński, którzy dokonali jej uroczystego otwarcia.

Najbardziej oczekiwanym przez uczniów punktem uroczystości było  rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą fotografię. Po burzliwych naradach jury  ex aequo przyznało  I miejsce  Lizie Tarasowoj (Szkoła Średnia w Gavriłowie) oraz Krzysztofowi  Bokuniewiczowi (ZST Olecko). II miejsce zajęli uczniowie ZST Olecko – Adrian Markowski i Karol Nietubyć, natomiast III miejsce przyznano uczniom z Rosji – Kristinie Gindemit oraz Nikitie Tishakov.

Mimo, iż projekt oficjalnie się zakończył, to w sercach uczniów i nauczycieli nadal trwa. Pozostało wiele wspólnych wspomnień, nawiązały się nowe przyjaźnie, które będą kontynuowane. Obie szkoły będą dalej współpracować. Żegnając się nie mówiliśmy sobie „do widzenia”, lecz „do zobaczenia”, gdyż mamy nadzieję , że wkrótce znowu się spotkamy.

 

A. Truchan
M. Gogacz

 
Prezentacja wizyty uczestników projektu "polsko-rosyjska wymiana młodzieży"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 października 2013 22:25


- kliknij by pobrać -


Poprawiony: poniedziałek, 14 października 2013 19:02
 
MIEJSKO-POWIATOWA INAUGURACJA SZKOLNEGO ROKU SPORTOWEGO 2013/2014
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 października 2013 22:08


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

DNIA 28.09.2013R.(SOBOTA) NA STADIONIE MIEJSCKIM MOSiR OLECKO ODBYŁY SIĘ MIEJSKO-POWIATOWE INAUGURACJE SZKOLNEGO ROKU SPORTOWEGO 2013/2014

XXII OLECKIE OTWARTE BIEGI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Naszą szkołę reprezentowała grupa chłopców w składzie:
1. Wróblewski Damian  II A
2. Palewicz Maciej  II A
3. Sak Sylwester II A
4. Bakuła Maciej I A
5. Jurewicz Arkadiusz IV TBM

Damian Wróblewski wystartował w biegu głównym na 3000m zajmując II miejsce. Reszta kolegów pokonała odległość 1 mili klasyfikując się na następujących pozycjach:

I miejsce - Arkadiusz Jurewicz
III miejsce - Sylwester Sak
IV miejsce - Maciej Palewicz
V miejsce - Maciej Bakuła


Uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Milena Ziółkowska
Monika Brzozowska
Uczennice kl. IV TEH

 
Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego LZS w Wielobojach Lekkoatletycznych
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 października 2013 21:57


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego LZS w Wielobojach Lekkoatletycznych odbyły się dnia 26.09.2013r., na Stadionie Miejskim w Olecku.

Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby

Dziewczęta w składzie :

- Raczkiel Ewelina II A  -800 m

- Milewska Katarzyna I C -100 m

-Karczewska Natalia II A - pchnięcie kulą

-Jachimczuk Karolina II TEI - skok w dal

Chłopcy  w składzie :

- Czerepaka Łukasz IV TBM -pchnięcie kulą

- Marczuk Krzysztof IV TBM - 800 m

- Gódź Maciej IV TBM - skok w dal

- Kopko Mateusz IV TBM - 100 m

Dziewczęta w sztafecie 4x100m zajęły II miejsce natomiast chłopacy IV miejsce .

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !

fot. - Milena Ziółkowska
Monika Brzozowska
Uczennice kl. IV TEH

 
Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego LZS w Wielobojach Lekkoatletycznych
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 października 2013 21:57


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego LZS w Wielobojach Lekkoatletycznych odbyły się dnia 26.09.2013r., na Stadionie Miejskim w Olecku.

Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby

Dziewczęta w składzie :

- Raczkiel Ewelina II A  -800 m

- Milewska Katarzyna I C -100 m

-Karczewska Natalia II A - pchnięcie kulą

-Jachimczuk Karolina II TEI - skok w dal

Chłopcy  w składzie :

- Czerepaka Łukasz IV TBM -pchnięcie kulą

- Marczuk Krzysztof IV TBM - 800 m

- Gódź Maciej IV TBM - skok w dal

- Kopko Mateusz IV TBM - 100 m

Dziewczęta w sztafecie 4x100m zajęły II miejsce natomiast chłopacy IV miejsce .

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !

fot. - Milena Ziółkowska
Monika Brzozowska
Uczennice kl. IV TEH

 
V Biegi z Klio w ZST
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 września 2013 22:28


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiegała pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Już po raz piąty Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz Zespół Szkół Technicznych przyłączyły się do tej akcji. Zamkowa muza historii -  Klio (Karolina Kowalewska)  zaprosiła do wspólnej zabawy młodzież gimnazjalną i uczniów szkół średnich z całego regionu. W tym roku Klio towarzyszył król Kazimierz Wielki (Grzegorz Szczodruch), który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. W szranki stanęło 11 drużyn: ZST, ZSLiZ, LO, OSWdDG, Gimnazjum Społeczne, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum w Bakałarzewie, Gimnazjum w Świętajnie, Gimnazjum w Kowalach Oleckich oraz uczniowie ze szkoły w Gawriłowie (Obwód Kaliningradzki), którzy biorą udział w projekcie „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” współfinansowanym przez Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Pierwszą część zabawy stanowił bieg na orientację w mieście, podczas którego drużyny musiały uporać się z różnymi zadaniami, m.in. ułożyć mur w stylu gotyckim o wiązaniu polskim (główki - wozówki), przeliczyć wielkość odrestaurowanej bramy cmentarza ewangelickiego na łokcie i sążnie, spotkać się z białą damą na zamkowej  wieży czy rozwiązać zagadki logiczne i historyczne (w Oleckiej Izbie Historycznej). Na drugim etapie, poszczególne szkoły walczyły w quizie historycznym, którego pytania dotyczyły dziejów Prus Wschodnich (szczególnie Mazur i Olecka) oraz Suwalszczyzny.  Podczas gdy drużyny zmagały się z zadaniami w terenie, pozostali  uczniowie mieli okazję  spróbować swych sił w zabawach sportowo-intelektualnych. Najlepsi okazali się chłopcy z 1 TBM, którzy otrzymali bony do wykorzystania w szkolnej pracowni fryzjerskiej, a fotomontaż obrazu historycznego najciekawiej przedstawiała klasa 3 TEI oraz uczniowie ze szkoły w Gawriłowie.

Zwycięzcami V Zamkowych Biegów z Klio zostali gospodarze - drużyna ZST (klasa 1 TIF z wychowawczynią Katarzyną Jasiukiewicz). Drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Świętajnie, a trzecie ekipa LO w Olecku.  Uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody: dyski twarde, megasłuchawki, pendrivy.  Wszystkim startującym gratulujemy wiedzy i zapraszamy do gry w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Katarzyna Kaczor

 
TRZECI DZIEŃ „POLSKO – ROSYJSKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY 2013”
Wpisany przez Administrator   
piątek, 27 września 2013 20:03- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Podczas trzeciego dnia wizyty uczestnicy projektu podróżując szlakiem Augustowszczyzny fotografowali jej zabytki. Jako pierwszy zachwyt wzbudził drewniany kościół w Wieliczkach, następnie młodzież poznała historię Pałacu Paca w Dowspudzie. Położenie zabytku oczarowało nie tylko uczniów szkoły rosyjskiej, ale przede wszystkim ich opiekunów. Kolejnym punktem był klasztor kamedułów w Wigrach. Historia obiektu, jak również jego przepiękne wnętrza, zachwyciły Rosjan. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się katakumby w podziemiach wigierskiego kościoła.

Wyjazd zakończyła wspólna gra w kręgle w Fantasy Parku w Suwałkach, która jeszcze bardziej zintegrowała obie grupy.

 

Więcej informacji dotyczących projektu w zakładce >POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2013<


 
„Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” ruszyła!
Wpisany przez Administrator   
piątek, 27 września 2013 19:48- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

23 września, w poniedziałek  powitaliśmy w Zespole Szkół Technicznych młodzież i nauczycieli ze szkoły średniej w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki), którzy razem z uczniami ZST biorą udział w projekcie „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” współfinansowanym przez Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Dwie dziesięcioosobowe grupy młodzieży z Polski i Rosji po uroczystym powitaniu przez dyrektora ZST, doktora Marka Góryńskiego wzięły  udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez fotografa - Ewę Kozłowską. Warsztaty te w dużej mierze ułatwiły uczestnikom projektu fotografowanie okolicznych zabytków, gdyż  głównym założeniem i tematem całego przedsięwzięcia jest „Polska i Rosja w fotografii”.

Już chwilę po zakończeniu wykładu z  podstaw fotografii uczniowie mogli  wykorzystać  teorię w praktyce zwiedzając Olecko i uwieczniając na fotografiach ciekawe miejsca.

Jeszcze więcej emocji wzbudziły zabytki , które młodzież odwiedziła kolejnego dnia. Pałac w Białej Oleckiej, mosty w Stańczykach i Piramida w Rapie dały młodym fotografom duże pole do popisu w ujmowaniu obiektu w kadrze. Na punkcie widokowym w  Smolnikach wielu mogło pochwalić się zdolnościami w fotografowaniu pejzażu.

Efektem końcowym  całego projektu będzie opracowanie folderu  zawierającego informacje i zdjęcia odwiedzanych zabytków oraz wystawa najlepszych fotografii uczestników.

 

Więcej informacji dotyczących projektu w zakładce >POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2013<

 
Ognisko klasowe III TEI
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 16 września 2013 20:54


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Dnia 11 września 2013 r. uczniowie klasy III TEI  Zespołu Szkół Technicznych w Olecku uczestniczyli w ognisku klasowym zorganizowanym   na polu namiotowym MOSiR w Olecku. Nad bezpieczeństwem młodzieży i charakterem wycieczki czuwały wychowawczyni klasy, pani Małgorzata Siennicka i nauczycielka wychowania fizycznego, pani Izabela Osiecka-Żukowska. Była to impreza rekreacyjno-sportowa. Rozpoczęła się rywalizacją między grupą dziewcząt i chłopców w formie „podchodów”. Towarzyszyły im różne zadania, w których musieli wykazać się szybkością oraz precyzją ich wykonania. Obie grupy poradziły sobie bez problemu, otrzymując wysokie oceny od pedagogicznego jury. Zostali nagrodzeni ptasim mleczkiem, które uzupełniło kalorie zgubione podczas szaleńczego marszu i zabaw. Na koniec odbyło się pieczenie kiełbasek nad ogniskiem przygotowanym przez pracowników MOSiR. Wszystkim dopisywały apetyty po wcześniejszej rywalizacji sportowej. Miłą atmosferę podsycała piękna jakże prawdziwie letnia pogoda. Impreza klasowa zakończyła się wspólnym powrotem do domu pod okiem opiekunów.

Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2013 21:04
 
SIO - plik dla nauczycieli
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 16 września 2013 10:30

INFORMACJA odnośnie szablonu SIO !!!

- W dokumencie sio.xls należy uzupełnić dwa arkusze tj. sio stare i sio nowe.

Plik dostępny w zkładce >pobieralnia plików<

Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2013 20:47
 
Giełda używanych podręczników !!!
Wpisany przez Administrator   
piątek, 13 września 2013 21:26

 
Uczniowie ZST na święcie dywizjonu
Wpisany przez Administrator   
piątek, 13 września 2013 21:19


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W sobotę 7 września 2013 r. 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach obchodził swoje święto. Z tej okazji wizytę w jednostce złożyli uczniowie i nauczyciele ZST w Olecku. Uroczystość rozpoczęła się apelem. Następnie można było obejrzeć zainscenizowaną akcję przeciw terrorystom i pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy jednostki. Kolejnym punktem uroczystości było zaprezentowanie umiejętności w ćwiczeniach na koniach. Wizyta była też okazją do obejrzenia sprzętu wojskowego, sprawdzanie własnych siła w składaniu i rozkładaniu broni. Była również możliwość spróbowania wojskowej grochówki. Świąteczna wizyta naszej młodzieży to kolejny punkt współpracy pomiędzy ZST a jednostką w Suwałkach.

Grzegorz Miszczak ZST

 
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 02 września 2013 18:33

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014

Zespół Szkół Technicznych w Olecku

02.09.2013r.

 
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 sierpnia 2013 19:12

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014

odbędzie się w dniu 2 września 2013 r. o godzinie 900

w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku

 

 
WYPRAWKA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 !!!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 sierpnia 2013 18:37

Zgodnie z § 4 ust. 3 projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników informujemy, iż można składać wnioski o dofinansowanie
Zgodnie z w/w projektem Rozporządzenia programem będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej i technikum.
Pomoc jest udzielana także uczniom słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym bądź z niepełnosprawościami sprzężonymi (gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej), posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Wniosek składa się do dyrektora szkoły.

Wniosek można pobrać i złożyć w sekretariacie szkoły lub w księgowości, wniosek dostępny jest także na stronie internetowej szkoły.

Termin składania wniosku do 06.09.2013r.

Wniosek
w wersji MS Word
w wersji Adobe Reader

 
Dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) z wizytą w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 20:12- kliknij na zdjęcie by powiększyć -

12 sierpnia 2013r. dyrektor Zespołu Szkół Technicznych dr Marek Góryński oraz dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) Natalia Niekrasova podpisali porozumienie o współpracy między szkołami.

Obie placówki będą współpracować w ramach projektu „Polsko – Rosyjska wymiana młodzieży 2013”,który będzie realizowany w Zespole Szkół Technicznych i współfinansowany przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt rozpocznie się we wrześniu.

W wymianie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.

Agnieszka Truchan, ZST


Poprawiony: piątek, 27 września 2013 20:13
 
Odrestaurowanie cmentarnej bramy przez uczniów ZST
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 lipca 2013 08:34- kliknij na zdjęcie by powiekszyć -

Nad odrestaurowaniem cmentarnej bramy pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, którzy wybudowali również specjalne słupki (identyczne z przedwojennym pierwowzorem) do jej zamontowania. 
Pomysł podchwyciło Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” w Olecku, które koordynuje całą sprawę. 
Brama z cmentarza ewangelickiego w Olecku zniknęła w latach 80. ubiegłego wieku. Od zniszczenia uratował ją olecki kolekcjoner Zdzisław Bereśniewicz. Bramę wypatrzył przed laty na skupie złomu i wpadł na pomysł, aby przywrócić jej dawny blask i ponownie zamontować w wejściu na cmentarz ewangelicki od strony ulicy 11 Listopada.
Brama po renowacji wróciła już na swoje dawne miejsce. W poniedziałek, 8 lipca zamontowali ją nauczyciele ZST.

oryginał artykułu dostępny pod linkiem

art. www.olecko.wm.pl
fot. Zbigniew Malinowski

 
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2012/2013.
Wpisany przez Administrator   
sobota, 29 czerwca 2013 07:33


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

 
Praktyki zawodowe w Białymstoku
Wpisany przez Administrator   
sobota, 29 czerwca 2013 07:23


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W ramach projektu „Myślimy o przyszłości” dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zostało zakwalifikowanych do udziału w dwutygodniowych praktykach zawodowych w białostockich firmach. W pierwszej połowie czerwca,  pod okiem opiekunów: Macieja Brzozowskiego i Marka Chomontowskiego, sześcioro przyszłych informatyków (Maciej Adamczyk, Piotr Borucki, Marcin Butkiewicz, Mateusz Palewicz, Michał Wieczorek) i tyle samo mechaników (Adam Dubicki, Przemysław Nalewajko, Adam Omilian, Rafał Stojanowski, Szymon Wojnowski, Rafał Zwęgliński) codziennie, niemal jak do pracy,  udawało się na około 8 godzin do firm z bogatymi tradycjami.

W przypadku informatyków były to firmy związane z komputerami: Centrum Informatyki „ZETO” S.A, Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe KOMSERWIS  Spółka z o.o.  oraz Serwis komputerowy PCDOCTOR.  „Naprawialiśmy komputery, składaliśmy je i przygotowywaliśmy do sprzedaży, przeinstalowywaliśmy systemy itd. Czas leciał nam bardzo szybko. Wciąż mieliśmy coś ciekawego do zrobienia. Przydzielono nam opiekuna w firmie, który zapoznawał nas z pracą zakładu. On i inni pracownicy byli dla nas bardzo mili i  przyjaźnie nastawieni. Pomagali nam z każdym problemem. Nauczyłem się wielu rzeczy związanych ze składaniem komputerów. Było fajnie.” – mówi  Maciek, uczeń technikum informatycznego.

Mechanicy natomiast uczęszczali  do FABRYKI PRZYRZĄDÓW I UCHWYTÓW BISON-BIAL S.A. Tuż po powrocie, Adam z technikum mechanicznego  relacjonowałPoczątkowo przyglądaliśmy się pracy i obsłudze specjalistycznych urządzeń przemysłowych oraz obrabiarek numerycznych. Dowiadywaliśmy się, jakie prace możemy wykonywać na tak nowoczesnych maszynach. Później sami, pod okiem opiekuna praktyk, wykonywaliśmy prace na szlifierkach przemysłowych i obsługiwaliśmy obrabiarki numeryczne. Cały wyjazd oceniam bardzo dobrze – traktowano nas przyjacielsko. Po pracy zwiedzaliśmy miasto, chodziliśmy do kina itp. ”

Uczniowie odbywający praktyki zawodowe przez pełne dwa tygodnie mieli możliwość obserwowania  procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i urządzeń przemysłowych, mogli także zapoznać się z warunkami i specyfiką pracy dużych przedsiębiorstw.  Uczestnicy praktyk  poznali oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. Uczniowie otrzymali szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, co w przyszłości może ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ich pracy. Praktykantom oraz opiekunom  zapewniono nocleg i wyżywienie w Hotelu Turkus w Białymstoku.

Honorata Szwajda
Dariusz Nalewajko

 
Międzynarodowy projekt wymiany młodzieży
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 czerwca 2013 19:08


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć powiększenie -

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już po raz trzeci będą uczestniczyli  w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży.
Zespół Szkół Technicznych otrzymał dofinansowanie od Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia do projektu Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013. Po sukcesach podobnych projektów z Litwą, Francją i Bułgarią, przyszedł czas na realizację projektu z Rosją.
W ramach przedsięwzięcia Zespół Szkół Technicznych nawiązał współpracę ze Szkołą Średnią w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki). Tematem projektu jest Polska i Rosja w fotografii.
Podczas dwóch wizyt – młodzieży polskiej w Rosji i młodzieży rosyjskiej w Polsce –uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach na temat technik profesjonalnej fotografii, następnie będą zwiedzać i wykorzystując zdobyte umiejętności, fotografować zabytki oraz inne atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, Mazur i Podlasia. W projekcie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.
Mimo, iż realizacja projektu rozpocznie się dopiero we wrześniu, współpraca obu szkół już trwa. Nauczyciele z rosyjskiej szkoły podczas wizyty w Olecku wzięli udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego  maturzystów ZST, poznali społeczność uczniowską, radę pedagogiczną, zwiedzili szkołę oraz muzeum OSA „Zamek”.
W ramach pierwszej wizyty w Gavriłowie delegacja nauczycieli ZST również wzięła udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego absolwentów szkoły, które w Rosji nazywane jest „Ostatnim dzwonkiem” i zawsze odbywa się 25 maja.
Realizowany projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy wiążą z nim nadzieje na poznanie nie tylko kultury i obyczajów rówieśników mieszkających po drugiej stronie granicy, ale również miejsc, które choć położone tak blisko, dla większości z nich pozostają wciąż  nieodkryte.

Agnieszka Truchan

 
Uczeń Technikum Mechanicznego wyróżniony w konkursie "KANGUR MATEMATYCZNY"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 czerwca 2013 16:25


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

10 czerwca 2013 r.  w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyło się wręczenie nagród XXII Międzynarodowego Konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY” powiatu oleckiego.

Konkurs adresowany  do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich  ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie uczniowie mają 75 minut.  Testy konkursowe w  kategorii Junior i Student zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności. W chwili rozpoczęcia konkursu, każdy uczestnik otrzymuje 30 punktów.  Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których  jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

W tym roku na 420 uczestników z 18 szkół naszego regionu,  nagrodzonych zostało 50 uczniów. Wśród nich  znalazł się uczeń  Zespołu Szkół Technicznych w Olecku - DAWID ANDRYSZCZYK kształcący się w  klasie 2 Technikum Mechanicznego,  który otrzymał wyróżnienie w kategorii Student  1  (2 miejsce  w powiecie , zaś 7 w rejonie). Choć fortuna kołem się toczy,  uczniom  ZST dobra passa towarzyszy od kilku lat. Mamy nadzieję, że  za rok także będziemy mogli chwalić się osiągnięciami naszych uczniów.  Młodzież z ZST w Olecku kształci się głównie w zawodach technicznych. Uczniowie chętnie biorą udział  w organizowanych przez szkołę dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z matematyki, ponieważ wiedzą, że aby zostać  księgową, handlowcem, inżynierem budownictwa, mechanikiem  czy informatykiem, trzeba być dobrym matematykiem.   Przecież - jak powiedział Arystoteles -  „Matematyka jest miarą wszystkiego”.

Ewa  Kamińska

 
UCZNIOWIE ZST PODNIEŚLI SWOJE KWALIFIKACJE ZAWODOWE
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 czerwca 2013 17:17


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

___W Zespole Szkół Technicznych zakończono pierwszą edycję działań zmierzających do podniesienia poziomu wykształcenia oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji ułatwiających uczniom start na rynku pracy.

W ramach projektu „MYŚLIMY O PRZYSZŁOŚCI” w bieżącym roku szkolnym 36 uczniów nieodpłatnie ukończyło wybrane przez siebie kursy nadające dodatkowe kwalifikacje. Kursy prawa jazdy kategorii B, posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń, tworzenia stron WWW, stylizacji paznokci i wizażu oraz obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych trwały od marca do maja.

___Osiem dziewczyn z technikum i szkoły zawodowej  ukończyło kurs stylizacji paznokci i wizażu. Najbardziej zadowolone z niego były Karolina i Martyna, uczące się w zawodzie fryzjer. Obie w tym roku kończą szkołę a certyfikat ZDZ daje im większe szanse na znalezienie pracy. Swej radości nie kryją też uczestnicy kursu wózków jezdniowych - chłopcy, którzy kształcili się w technikum mechanicznym i w szkole zawodowej,  w miniony piątek otrzymali certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego oraz Urzędu Regulacji Energetyki.  „Przez wakacje chcemy pracować, może  przy wykańczaniu wnętrz. Teraz, gdy potrafimy kłaść glazurę i mamy na to dokument, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy” – mówią drugoklasiści -  Adam i Dawid,   którzy właśnie ukończyli kurs posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń. Chłopcy ucząc się nowego fachu kładli glazurę i tynki dekoracyjne w  pracowni kosmetyczno-fryzjerskiej, w której będą praktykowały ich koleżanki z technikum fryzjerskiego oraz zaocznego technikum usług kosmetycznych. Najweselszą grupę kursantów stanowili chłopcy z technikum informacyjnego, ich radość była jeszcze większa, gdy w kwietniu zdali egzamin. Niebawem otrzymają certyfikaty ECDL WebStarter/Web Editing na tworzenie stron WWW. Najwięcej chętnych było na kurs prawa jazdy kat.B. Ośmiu szczęśliwców czeka jeszcze egzamin w Suwałkach. Mimo stresu przedegzaminacyjnego,  trzecioklasistce Monice uśmiech nie znika z twarzy – „Nie stać mnie było na to, by opłacić kurs prawa jazdy. Na zakończenie nauki, nauczyciele docenili moje zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i to właśnie miedzy innymi mi  sfinansowano kurs, dzięki czemu już wkrótce  będę sama mogła dojeżdżać do pracy w Olecku” – mówi mieszkanka  Wydmin.

Wszystkie kursy odbywały się popołudniami lub w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Kursantom zapewniono nieodpłatne obiady oraz poczęstunki aby na zajęciach nie cierpieli głodu i pozostawali w dobrym humorze. Ci , którzy nie zakwalifikowali się na wymarzony kurs nie stracili nadziei, bowiem w następnych latach dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych znów zostaną zorganizowane takie same, bezpłatne kursy.

Honorata Szwajda, Dariusz Nalewajko

 
Podróże z pasją
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 czerwca 2013 14:31

W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 odbył się cykl spotkań „Podróże z pasją” organizowanych wspólnie przez bibliotekę ZST – Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną – Jolantę Krakowską. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży ZST i mieszkańców Olecka.

Oto relacje ze spotkań z podróżnikami:

- podróże z pasją z Mirosławem Słapikiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

PODRÓŻE Z PASJĄ W  BIBLIOTECE  MIEJSKIEJ

12 lutego w bibliotece przy ulicy Kopernika odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu„ Podróże z pasją’’ . Gościem był dyrektor  Biblioteki w Gołdapi, miłośnik i pasjonat podróży , Mirosław Słapik .

Opowiadał o swoich wyjazdach w odległe zakątki Mongolii i Syberii. Podczas fantastycznej projekcji zdjęć , dowiedzieliśmy się o mongolskich stepach , klifach na pustyni Gobi, a różnice temperatur na Ułan Bator mogliśmy niemal odczuć na własnej skórze . Mirosław Słapik trafił do Mongolii w czasie panowania „ gorączki złota’’ . Usłyszeliśmy interesujące opowieści o podziemnych jeziorach,dawnych świątyniach , wygasłych wulkanach  i …wszechobecnym kurzu , a także o  ciekawej  kuchni mongolskiej – kawałkach kozy  z surową wątrobą i gałkami ocznymi , która jest serwowana na „specjalne okazje’’. Zapoznaliśmy się z rytuałami mieszkańców Mongolii : wymianie tytoniu podczas „ postrzyżyn’’, lipcowym święcie Nadam (wyścigi konne) , czy też o zapasach poprzedzanych „tańcem orła’’. Niesamowitą rzeczą jest ogromna gościnność Mongołów . Z Mongolii „wybraliśmy się ’’na Syberię – by zobaczyć Bajkał i „ spróbować ’’ nalewki na śliwkach . Jak powiedział nam nasz gość – podczas pierwszej wizyty w tamtych stronach , Bajkał „zlewał się z niebem ’’- tak ogromna była mgła . Spotkanie zakończyła prezentacja kilku wierszy w wykonaniu autora – poza podróżami , Mirosław Słapik jast poetą. Można było zakupić tomik z jego twórczością, skorzystać z okazji i poprosić o autograf . Jesteśmy niezwykle radzi z wizyty naszego gościa . W marcu zapraszamy na kolejne spotkanie z kolejnym pasjonatem podróży.

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

 

- podróże z pasją z Piotrem Kuryło


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

ŻYCIE JEST TESTEM. STARAJMY SIĘ , BY BYŁ JAK NAJLEPIEJ NAPISANY

Te słowa w pełni obrazują osobę naszego kolejnego gościa „Podróży z pasją ’’ . Piotr Kuryło – bo o nim mowa – długodystansowiec , szaleniec , jak mówi o nim najbliższa rodzina.

Treningi zaczynał , biegając wokół swego domu . Potem przyszedł czas na krótkie maratony – a każdy z nich w konkretnej intencji . Obiecał sobie i rodzinie iż swój bieg wokół globu , zwieńczony hasłem „ Bieg dla pokoju’’ będzie ostatnim w jego karierze . A dlaczego akurat w tej intencji ? Gdyż jak sam mówi: „ Z pokojem jest jak z tlenem w powietrzu – nie widać go i pozornie wydaje się, że jest nie potrzebny . Ale niech tylko zacznie go brakować …’’.
Samotny maraton bez wspierającego zaplecza (wyposażenie stanowił jedynie wózek z ekwipunkiem i kajakiem ) owocny był we wszelkie przygody – bardziej i mniej miłe  (zagrożenie odwodnieniem , uniknięcie śmierci w kajaku , odbycie spotkania z wilkiem).
Laureat Nagrody Kolosa 2011 najlepsze wspomnienia związał z Rosją – spotkał się tam z miłym przyjęciem , z dobrocią i serdecznością Rosjan , tak rzadko spotkaną np.  w Stanach  Zjednoczonych.

Często wyczerpany , bliski rezygnacji , odmawiał w myślach różaniec , medytował nad jego tajemnicami.
To właśnie modlitwa i wiara w dobrych ludzi  pomogły mu w ukończeniu tego wyczerpującego przedsięwzięcia . Kuryło opisał w książce „Ostatni  maraton’’, którą licznie przybyła widownia mogła zakupić wraz z autografem.
Kuryło planuje odbyć podróż na Syberię również w intencji pokoju . Podczas tej ciężkiej , ekstremalnej podróży  chce zrobić coś dobrego dla ludzi , zwłaszcza ubogich.
Jak powiedział -  ważne jest przesłanie , a nie zaszczyty i bicie rekordów . My możemy jedynie trzymać kciuki i życzyć powodzenia w dążeniu do wytyczonych celów.
Człowiek z tak ogromnym poczuciem humoru  a jednocześnie z niesamowitą pokorą i skromnością , to w dzisiejszych czasach prawdziwy klejnot.
Cykl „Podróże z pasją ’’organizowany jest dzięki współpracy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej (według pomysłu Jolanty Krasowskiej ) i nauczycielek bibliotekarek  z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku , Katarzyny Kaczor i Małgorzaty Kozłowskiej .

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

- podróże z pasją z Janina Osewską


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Syria – kolebka cywilizacji

Trzecie spotkanie z cyklu „Podróże z Pasją” zorganizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną (Jolantę Krasowską) i bibliotekę Zespołu Szkół Technicznych w Olecku (Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor) odbyło się 9 kwietnia 2013 r. Zaproszonym podróżnikiem, dla którego odkrywanie świata, innych kultur i ludzi jest wielką pasją, była Janina Osewska – poetka i animatorka życia literackiego, pedagog, fotografka. Licznie zgromadzonej publiczności przedstawiła Syrię widzianą swoimi oczami w przededniu wybuchu wojny domowej.

Według podróżniczki w Syrii wszędzie napotkać możemy ślady przeszłości – wpływy aramejskie, rzymskie, hellenistyczne, bizantyjskie. Pierwszym miejscem, które Janina Osewska przybliżyła oleckim słuchaczom był Damaszek. To najstarsze miasto świata, od trzeciego tysiąclecia p.n.e. nieprzerwanie tętniące życiem jest mieszaniną świata starego i nowego. W najstarszej budowli grodu - Wielkim Meczecie Umajjadów przechowywane są się relikwie św. Jana Chrzciciela. Ale Damaszek to również cytadele, medresy, mauzolea, grobowce, świątynie różnych religii i z różnych epok oraz olbrzymi, pełen zapachów i kolorów suk (bazar), na którym można dostać pochodzący z tego miasta najsłynniejszy jedwab - adamaszek. Pani Janina przybliżyła też Bosrę ze znakomicie zachowanym teatrem rzymskim przeznaczonym dla 15 tysięcy widzów oraz zamieszkaną przez Druzów Sweidę, o klimacie starożytnego rzymskiego miasta. Jednym z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk jest Palmyra.  Od tysięcy lat głównym miastem na szlakach handlowych było Aleppo m. in. ze względu na największy syryjski suk wypełniony produkowanymi tam znanymi dywanami. Tradycja muzułmańska i judaistyczna podają, że podczas wędrówki z Ur do Kanaanu, na fortecznym wzgórzu odpoczywał biblijny patriarcha Abraham. Pamiątką jego pobytu jest "kamień Abrahama”. Z kolei miejscowość Brad związana jest z Szymonem Słupnikiem -  czczonym głównie przez społeczność  prawosławną ascetą wiodącym życie na słupie. Nie mniej intrygujące jest miasto Hama, w którym zobaczyć można nori - niezwykle ciekawy system starożytnych przyrządów nawadniających, wykorzystujących energię nurtu rzeki .

Janina Osewska opowiedziała również o podróży do Libanu, gdzie pracowała w obozie dla dzieci - sierot powojennych. Przywołała emocje, jakie towarzyszyły jej podczas wizyty na froncie wojny libańsko – palestyńskiej oraz gdy słyszała bomby na granicy izraelsko - libańskiej.  Mimo wielu niebezpieczeństw Augustowianka planuje już kolejną podróż, tym razem do ... Ale o tym dowiemy się na innym spotkaniu.

Katarzyna Kaczor

 

- podróże z pasją z Adamem Andryszczykiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Białoruskie bajanie w bibliotece

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Podróże z pasją" zorganizowanym 21 maja 2013 r. przez bibliotekę ZST (Katarzynę Kaczor, Małgorzatę Kozłowską) i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, gościliśmy Adama Andryszczyka - poetę, kompozytora, animatora kultury.

Adam Andryszczyk od kilku lat realizuje swoją wielką pasję – podróżuje motocyklem. W swych wyprawach nie kieruje się wygodą, powtarzalnością miejsc. Najważniejsze są spotkania z nieznajomymi, poznawanie ludzi i rozmowy z nimi. Nie można przecież zrozumieć innego kraju, jeśli nie pozna się ludzi w nim żyjących.  Kompanów swych Adam uprzedza: „nie będzie wygód, obżerania się po restauracjach i barach, nie będzie hoteli, ciepłej wody i strzeżonych parkingów. Mamy jechać, biwakować i sami sobie gotować. Na mapie określam obszar odległy od nas o około 250 – 300 kilometrów. Sam nie wiem  jaką drogą pojedziemy i co będziemy po drodze mijać”.

W trakcie spotkania w bibliotece, podróżnik opowiedział o swojej wyprawie po Białorusi odbytej na motorach z kilkoma przyjaciółmi. Poza większymi miastami (Grodno, Witebsk i Mińsk) Adam Andryszczyk odwiedził też Nowogródek, aby obejrzeć dom Mickiewicza i farę, w której Władysław Jagiełło zawarł związek małżeński z Zofią, Księżniczką Holszańską. Motocyklista zatrzymał się też w niewielkiej wsi Bohatyrowicze, w której znajduje się  grób Jana i Cecylii oraz mogiła powstańców znane z   „Nad Niemnem” Orzeszkowej . Miejsca te nie są fikcją literacką, istnieją do dziś mimo upływu czasu i wyludnienia się białoruskich wsi. Ostatni z rodu Bohatyrowiczów, opiekują się tymi „symbolami”.

Kolejnym ciekawym punktem na drodze wycieczkowiczów była mała wieś – Wasyliszki, rodzinna posiadłość legendy polskiej muzyki – Czesława Niemena.

Niezwykłym miejscem na mapie Białorusi jest także Aleksandria, tak opisana przez naszego gościa: „Wśród mijanych miasteczek i wsi trudno było przegapić kolorowe, głównie niebieskie, garbiące się ze starości chaty, powykrzywiane chodniki i betonowe płoty – takie same w całym kraju. Tym większe wrażenie zrobił na nas widok ogromnego, zbudowanego na skandynawski styl kombinatu rolnego, który stał przy wjeździe do kolejnej, niewielkiej miejscowości. Aleksandria – rodzinna wieś baćki, prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki”.

Oprócz wielu anegdot i ciekawych miejsc zaprezentowanych przez podróżnika, największe wrażenie na słuchaczach wywarły historie napotkanych ludzi – zwykłych obywateli Białorusi, ich gościnność, sympatia do Polaków, poczucie humoru i sposób w jaki sobie radzą w tych nie najłatwiejszych czasach. To ich obraz pozostanie nam jeszcze długo w pamięci.

 

Małgorzata Kozłowska

Katarzyna Kaczor

 
MECZ INTEGRACYJNY Z OKAZJI OBCHODÓW 55- LECIA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 czerwca 2013 11:48

13 czerwca br. przypada 55 rocznica powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Ich geneza wiąże się z rokiem 1958. Głównym celem działalności tych jednostek  jest stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego – w tym szczególne działania skierowane są do młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.

Z okazji przypadającego jubileuszu kadra Grupy Wychowawczej w Olecku zorganizowała Mecz Integracyjny Halowej Piłki Nożnej uczestników OHP z uczniami II klasy Technikum Ekonomiczno- Informatycznego, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Celem przedsięwzięcia było promowanie pozytywnych zachowań u młodzieży spędzania czasu wolnego oraz lepsza integracja uczestników OHP z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Przed rozpoczęciem zmagań piłkarskich sędzia przypomniał zawodnikom zasady gry w piłkę nożną, a także zasady współzawodnictwa fair – play. Zgodnie z ustalonym regulaminem mecz został podzielony na dwie połowy, każda po 15 minut. Obie drużyny walczyły bardzo ambitnie, nie zabrakło sportowych emocji, a rywalizacja była zacięta. Mecz zgromadził na trybunach sporą  grupę kibiców, którzy głośno dopingowali swojej drużynie. Zwycięzcą okazała się drużyna Technikum Ekonomiczno- Informatycznego. Wygrała mecz wynikiem 4:2. Zwycięska drużyna otrzymała gromkie oklaski, a także wszystkim zawodnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz gorące słowa uznania sędziego, który pogratulował osiągniętych wyników.

Na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom została przedstawiona krótka historia powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież uzyskała informację jak dawniej funkcjonowały  i gdzie zostały założone  pierwsze hufce pracy  oraz  jak rozwijały się na przestrzeni ostatnich lat.

Wychowawca OHP
Ewa Krankowska

 
II ZAMKOWA OLIMPIADA INFORMATYCZNA DLA GIMNAZJALISTÓW
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 czerwca 2013 14:30

II Olimpiada Informatyczna dla gimnazjalistów była bardzo wyrównana, w pierwszym etapie wzięli udział: Paweł Makowski, Michał Bronikowski , Tomasz Zubrycki, Maciej Bujnowski, Jakub Kowalewski - wszyscy z Gimnazjum nr 2 w Olecku, Kacper Daniel Świtkiewicz z Gimnazjum nr 1 z Gołdapi.

Do drugiego etapu przeszli uczniowie: Paweł Makowski – 22 pkt., Kacper Daniel Świtkiewicz – 20 pkt., Tomasz Zubrycki – 18 pkt., Michał Bronikowski – 18 pkt. W drugim etapie było do rozwiązania trzy zadania z Excel, HTML oraz programowania.


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Zwycięzcą  został Kacper Daniel Świtkiewicz (G1 Gołdap), zaś kolejnych miejscach uplasowali się, drugi – Tomasz Zubrycki (G2 Olecko), trzeci – Paweł Makowski (G2 Olecko).

Za udział wszystkim uczniom, rodzicom i opiekunom serdecznie dziękujemy. Zapraszamy w kolejnym roku szkolnym uczniów gimnazjów.

 

II Zamkową Olimpiadę Informatyczną dla Gimnazjalistów przygotowali Artur Adamczyk i Marcin Putra
nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum informatycznym
w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 12