Aktualności Zespołu Szkół Technicznych
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 sierpnia 2013 19:12

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014

odbędzie się w dniu 2 września 2013 r. o godzinie 900

w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku

 

 
WYPRAWKA SZKOLNA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 !!!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 sierpnia 2013 18:37

Zgodnie z § 4 ust. 3 projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników informujemy, iż można składać wnioski o dofinansowanie
Zgodnie z w/w projektem Rozporządzenia programem będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej i technikum.
Pomoc jest udzielana także uczniom słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym bądź z niepełnosprawościami sprzężonymi (gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej), posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pomoc jest udzielana na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych. Wniosek składa się do dyrektora szkoły.

Wniosek można pobrać i złożyć w sekretariacie szkoły lub w księgowości, wniosek dostępny jest także na stronie internetowej szkoły.

Termin składania wniosku do 06.09.2013r.

Wniosek
w wersji MS Word
w wersji Adobe Reader

 
Dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) z wizytą w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 20:12- kliknij na zdjęcie by powiększyć -

12 sierpnia 2013r. dyrektor Zespołu Szkół Technicznych dr Marek Góryński oraz dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) Natalia Niekrasova podpisali porozumienie o współpracy między szkołami.

Obie placówki będą współpracować w ramach projektu „Polsko – Rosyjska wymiana młodzieży 2013”,który będzie realizowany w Zespole Szkół Technicznych i współfinansowany przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt rozpocznie się we wrześniu.

W wymianie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.

Agnieszka Truchan, ZST


Poprawiony: piątek, 27 września 2013 20:13
 
Odrestaurowanie cmentarnej bramy przez uczniów ZST
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 lipca 2013 08:34- kliknij na zdjęcie by powiekszyć -

Nad odrestaurowaniem cmentarnej bramy pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, którzy wybudowali również specjalne słupki (identyczne z przedwojennym pierwowzorem) do jej zamontowania. 
Pomysł podchwyciło Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” w Olecku, które koordynuje całą sprawę. 
Brama z cmentarza ewangelickiego w Olecku zniknęła w latach 80. ubiegłego wieku. Od zniszczenia uratował ją olecki kolekcjoner Zdzisław Bereśniewicz. Bramę wypatrzył przed laty na skupie złomu i wpadł na pomysł, aby przywrócić jej dawny blask i ponownie zamontować w wejściu na cmentarz ewangelicki od strony ulicy 11 Listopada.
Brama po renowacji wróciła już na swoje dawne miejsce. W poniedziałek, 8 lipca zamontowali ją nauczyciele ZST.

oryginał artykułu dostępny pod linkiem

art. www.olecko.wm.pl
fot. Zbigniew Malinowski

 
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2012/2013.
Wpisany przez Administrator   
sobota, 29 czerwca 2013 07:33


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

 
Praktyki zawodowe w Białymstoku
Wpisany przez Administrator   
sobota, 29 czerwca 2013 07:23


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W ramach projektu „Myślimy o przyszłości” dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zostało zakwalifikowanych do udziału w dwutygodniowych praktykach zawodowych w białostockich firmach. W pierwszej połowie czerwca,  pod okiem opiekunów: Macieja Brzozowskiego i Marka Chomontowskiego, sześcioro przyszłych informatyków (Maciej Adamczyk, Piotr Borucki, Marcin Butkiewicz, Mateusz Palewicz, Michał Wieczorek) i tyle samo mechaników (Adam Dubicki, Przemysław Nalewajko, Adam Omilian, Rafał Stojanowski, Szymon Wojnowski, Rafał Zwęgliński) codziennie, niemal jak do pracy,  udawało się na około 8 godzin do firm z bogatymi tradycjami.

W przypadku informatyków były to firmy związane z komputerami: Centrum Informatyki „ZETO” S.A, Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe KOMSERWIS  Spółka z o.o.  oraz Serwis komputerowy PCDOCTOR.  „Naprawialiśmy komputery, składaliśmy je i przygotowywaliśmy do sprzedaży, przeinstalowywaliśmy systemy itd. Czas leciał nam bardzo szybko. Wciąż mieliśmy coś ciekawego do zrobienia. Przydzielono nam opiekuna w firmie, który zapoznawał nas z pracą zakładu. On i inni pracownicy byli dla nas bardzo mili i  przyjaźnie nastawieni. Pomagali nam z każdym problemem. Nauczyłem się wielu rzeczy związanych ze składaniem komputerów. Było fajnie.” – mówi  Maciek, uczeń technikum informatycznego.

Mechanicy natomiast uczęszczali  do FABRYKI PRZYRZĄDÓW I UCHWYTÓW BISON-BIAL S.A. Tuż po powrocie, Adam z technikum mechanicznego  relacjonowałPoczątkowo przyglądaliśmy się pracy i obsłudze specjalistycznych urządzeń przemysłowych oraz obrabiarek numerycznych. Dowiadywaliśmy się, jakie prace możemy wykonywać na tak nowoczesnych maszynach. Później sami, pod okiem opiekuna praktyk, wykonywaliśmy prace na szlifierkach przemysłowych i obsługiwaliśmy obrabiarki numeryczne. Cały wyjazd oceniam bardzo dobrze – traktowano nas przyjacielsko. Po pracy zwiedzaliśmy miasto, chodziliśmy do kina itp. ”

Uczniowie odbywający praktyki zawodowe przez pełne dwa tygodnie mieli możliwość obserwowania  procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i urządzeń przemysłowych, mogli także zapoznać się z warunkami i specyfiką pracy dużych przedsiębiorstw.  Uczestnicy praktyk  poznali oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. Uczniowie otrzymali szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, co w przyszłości może ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ich pracy. Praktykantom oraz opiekunom  zapewniono nocleg i wyżywienie w Hotelu Turkus w Białymstoku.

Honorata Szwajda
Dariusz Nalewajko

 
Międzynarodowy projekt wymiany młodzieży
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 czerwca 2013 19:08


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć powiększenie -

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już po raz trzeci będą uczestniczyli  w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży.
Zespół Szkół Technicznych otrzymał dofinansowanie od Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia do projektu Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013. Po sukcesach podobnych projektów z Litwą, Francją i Bułgarią, przyszedł czas na realizację projektu z Rosją.
W ramach przedsięwzięcia Zespół Szkół Technicznych nawiązał współpracę ze Szkołą Średnią w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki). Tematem projektu jest Polska i Rosja w fotografii.
Podczas dwóch wizyt – młodzieży polskiej w Rosji i młodzieży rosyjskiej w Polsce –uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach na temat technik profesjonalnej fotografii, następnie będą zwiedzać i wykorzystując zdobyte umiejętności, fotografować zabytki oraz inne atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, Mazur i Podlasia. W projekcie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.
Mimo, iż realizacja projektu rozpocznie się dopiero we wrześniu, współpraca obu szkół już trwa. Nauczyciele z rosyjskiej szkoły podczas wizyty w Olecku wzięli udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego  maturzystów ZST, poznali społeczność uczniowską, radę pedagogiczną, zwiedzili szkołę oraz muzeum OSA „Zamek”.
W ramach pierwszej wizyty w Gavriłowie delegacja nauczycieli ZST również wzięła udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego absolwentów szkoły, które w Rosji nazywane jest „Ostatnim dzwonkiem” i zawsze odbywa się 25 maja.
Realizowany projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy wiążą z nim nadzieje na poznanie nie tylko kultury i obyczajów rówieśników mieszkających po drugiej stronie granicy, ale również miejsc, które choć położone tak blisko, dla większości z nich pozostają wciąż  nieodkryte.

Agnieszka Truchan

 
Uczeń Technikum Mechanicznego wyróżniony w konkursie "KANGUR MATEMATYCZNY"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 czerwca 2013 16:25


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

10 czerwca 2013 r.  w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyło się wręczenie nagród XXII Międzynarodowego Konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY” powiatu oleckiego.

Konkurs adresowany  do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich  ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie uczniowie mają 75 minut.  Testy konkursowe w  kategorii Junior i Student zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności. W chwili rozpoczęcia konkursu, każdy uczestnik otrzymuje 30 punktów.  Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których  jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

W tym roku na 420 uczestników z 18 szkół naszego regionu,  nagrodzonych zostało 50 uczniów. Wśród nich  znalazł się uczeń  Zespołu Szkół Technicznych w Olecku - DAWID ANDRYSZCZYK kształcący się w  klasie 2 Technikum Mechanicznego,  który otrzymał wyróżnienie w kategorii Student  1  (2 miejsce  w powiecie , zaś 7 w rejonie). Choć fortuna kołem się toczy,  uczniom  ZST dobra passa towarzyszy od kilku lat. Mamy nadzieję, że  za rok także będziemy mogli chwalić się osiągnięciami naszych uczniów.  Młodzież z ZST w Olecku kształci się głównie w zawodach technicznych. Uczniowie chętnie biorą udział  w organizowanych przez szkołę dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z matematyki, ponieważ wiedzą, że aby zostać  księgową, handlowcem, inżynierem budownictwa, mechanikiem  czy informatykiem, trzeba być dobrym matematykiem.   Przecież - jak powiedział Arystoteles -  „Matematyka jest miarą wszystkiego”.

Ewa  Kamińska

 
UCZNIOWIE ZST PODNIEŚLI SWOJE KWALIFIKACJE ZAWODOWE
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 czerwca 2013 17:17


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

___W Zespole Szkół Technicznych zakończono pierwszą edycję działań zmierzających do podniesienia poziomu wykształcenia oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji ułatwiających uczniom start na rynku pracy.

W ramach projektu „MYŚLIMY O PRZYSZŁOŚCI” w bieżącym roku szkolnym 36 uczniów nieodpłatnie ukończyło wybrane przez siebie kursy nadające dodatkowe kwalifikacje. Kursy prawa jazdy kategorii B, posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń, tworzenia stron WWW, stylizacji paznokci i wizażu oraz obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych trwały od marca do maja.

___Osiem dziewczyn z technikum i szkoły zawodowej  ukończyło kurs stylizacji paznokci i wizażu. Najbardziej zadowolone z niego były Karolina i Martyna, uczące się w zawodzie fryzjer. Obie w tym roku kończą szkołę a certyfikat ZDZ daje im większe szanse na znalezienie pracy. Swej radości nie kryją też uczestnicy kursu wózków jezdniowych - chłopcy, którzy kształcili się w technikum mechanicznym i w szkole zawodowej,  w miniony piątek otrzymali certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego oraz Urzędu Regulacji Energetyki.  „Przez wakacje chcemy pracować, może  przy wykańczaniu wnętrz. Teraz, gdy potrafimy kłaść glazurę i mamy na to dokument, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy” – mówią drugoklasiści -  Adam i Dawid,   którzy właśnie ukończyli kurs posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń. Chłopcy ucząc się nowego fachu kładli glazurę i tynki dekoracyjne w  pracowni kosmetyczno-fryzjerskiej, w której będą praktykowały ich koleżanki z technikum fryzjerskiego oraz zaocznego technikum usług kosmetycznych. Najweselszą grupę kursantów stanowili chłopcy z technikum informacyjnego, ich radość była jeszcze większa, gdy w kwietniu zdali egzamin. Niebawem otrzymają certyfikaty ECDL WebStarter/Web Editing na tworzenie stron WWW. Najwięcej chętnych było na kurs prawa jazdy kat.B. Ośmiu szczęśliwców czeka jeszcze egzamin w Suwałkach. Mimo stresu przedegzaminacyjnego,  trzecioklasistce Monice uśmiech nie znika z twarzy – „Nie stać mnie było na to, by opłacić kurs prawa jazdy. Na zakończenie nauki, nauczyciele docenili moje zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i to właśnie miedzy innymi mi  sfinansowano kurs, dzięki czemu już wkrótce  będę sama mogła dojeżdżać do pracy w Olecku” – mówi mieszkanka  Wydmin.

Wszystkie kursy odbywały się popołudniami lub w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Kursantom zapewniono nieodpłatne obiady oraz poczęstunki aby na zajęciach nie cierpieli głodu i pozostawali w dobrym humorze. Ci , którzy nie zakwalifikowali się na wymarzony kurs nie stracili nadziei, bowiem w następnych latach dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych znów zostaną zorganizowane takie same, bezpłatne kursy.

Honorata Szwajda, Dariusz Nalewajko

 
Podróże z pasją
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 czerwca 2013 14:31

W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 odbył się cykl spotkań „Podróże z pasją” organizowanych wspólnie przez bibliotekę ZST – Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną – Jolantę Krakowską. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży ZST i mieszkańców Olecka.

Oto relacje ze spotkań z podróżnikami:

- podróże z pasją z Mirosławem Słapikiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

PODRÓŻE Z PASJĄ W  BIBLIOTECE  MIEJSKIEJ

12 lutego w bibliotece przy ulicy Kopernika odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu„ Podróże z pasją’’ . Gościem był dyrektor  Biblioteki w Gołdapi, miłośnik i pasjonat podróży , Mirosław Słapik .

Opowiadał o swoich wyjazdach w odległe zakątki Mongolii i Syberii. Podczas fantastycznej projekcji zdjęć , dowiedzieliśmy się o mongolskich stepach , klifach na pustyni Gobi, a różnice temperatur na Ułan Bator mogliśmy niemal odczuć na własnej skórze . Mirosław Słapik trafił do Mongolii w czasie panowania „ gorączki złota’’ . Usłyszeliśmy interesujące opowieści o podziemnych jeziorach,dawnych świątyniach , wygasłych wulkanach  i …wszechobecnym kurzu , a także o  ciekawej  kuchni mongolskiej – kawałkach kozy  z surową wątrobą i gałkami ocznymi , która jest serwowana na „specjalne okazje’’. Zapoznaliśmy się z rytuałami mieszkańców Mongolii : wymianie tytoniu podczas „ postrzyżyn’’, lipcowym święcie Nadam (wyścigi konne) , czy też o zapasach poprzedzanych „tańcem orła’’. Niesamowitą rzeczą jest ogromna gościnność Mongołów . Z Mongolii „wybraliśmy się ’’na Syberię – by zobaczyć Bajkał i „ spróbować ’’ nalewki na śliwkach . Jak powiedział nam nasz gość – podczas pierwszej wizyty w tamtych stronach , Bajkał „zlewał się z niebem ’’- tak ogromna była mgła . Spotkanie zakończyła prezentacja kilku wierszy w wykonaniu autora – poza podróżami , Mirosław Słapik jast poetą. Można było zakupić tomik z jego twórczością, skorzystać z okazji i poprosić o autograf . Jesteśmy niezwykle radzi z wizyty naszego gościa . W marcu zapraszamy na kolejne spotkanie z kolejnym pasjonatem podróży.

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

 

- podróże z pasją z Piotrem Kuryło


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

ŻYCIE JEST TESTEM. STARAJMY SIĘ , BY BYŁ JAK NAJLEPIEJ NAPISANY

Te słowa w pełni obrazują osobę naszego kolejnego gościa „Podróży z pasją ’’ . Piotr Kuryło – bo o nim mowa – długodystansowiec , szaleniec , jak mówi o nim najbliższa rodzina.

Treningi zaczynał , biegając wokół swego domu . Potem przyszedł czas na krótkie maratony – a każdy z nich w konkretnej intencji . Obiecał sobie i rodzinie iż swój bieg wokół globu , zwieńczony hasłem „ Bieg dla pokoju’’ będzie ostatnim w jego karierze . A dlaczego akurat w tej intencji ? Gdyż jak sam mówi: „ Z pokojem jest jak z tlenem w powietrzu – nie widać go i pozornie wydaje się, że jest nie potrzebny . Ale niech tylko zacznie go brakować …’’.
Samotny maraton bez wspierającego zaplecza (wyposażenie stanowił jedynie wózek z ekwipunkiem i kajakiem ) owocny był we wszelkie przygody – bardziej i mniej miłe  (zagrożenie odwodnieniem , uniknięcie śmierci w kajaku , odbycie spotkania z wilkiem).
Laureat Nagrody Kolosa 2011 najlepsze wspomnienia związał z Rosją – spotkał się tam z miłym przyjęciem , z dobrocią i serdecznością Rosjan , tak rzadko spotkaną np.  w Stanach  Zjednoczonych.

Często wyczerpany , bliski rezygnacji , odmawiał w myślach różaniec , medytował nad jego tajemnicami.
To właśnie modlitwa i wiara w dobrych ludzi  pomogły mu w ukończeniu tego wyczerpującego przedsięwzięcia . Kuryło opisał w książce „Ostatni  maraton’’, którą licznie przybyła widownia mogła zakupić wraz z autografem.
Kuryło planuje odbyć podróż na Syberię również w intencji pokoju . Podczas tej ciężkiej , ekstremalnej podróży  chce zrobić coś dobrego dla ludzi , zwłaszcza ubogich.
Jak powiedział -  ważne jest przesłanie , a nie zaszczyty i bicie rekordów . My możemy jedynie trzymać kciuki i życzyć powodzenia w dążeniu do wytyczonych celów.
Człowiek z tak ogromnym poczuciem humoru  a jednocześnie z niesamowitą pokorą i skromnością , to w dzisiejszych czasach prawdziwy klejnot.
Cykl „Podróże z pasją ’’organizowany jest dzięki współpracy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej (według pomysłu Jolanty Krasowskiej ) i nauczycielek bibliotekarek  z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku , Katarzyny Kaczor i Małgorzaty Kozłowskiej .

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

- podróże z pasją z Janina Osewską


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Syria – kolebka cywilizacji

Trzecie spotkanie z cyklu „Podróże z Pasją” zorganizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną (Jolantę Krasowską) i bibliotekę Zespołu Szkół Technicznych w Olecku (Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor) odbyło się 9 kwietnia 2013 r. Zaproszonym podróżnikiem, dla którego odkrywanie świata, innych kultur i ludzi jest wielką pasją, była Janina Osewska – poetka i animatorka życia literackiego, pedagog, fotografka. Licznie zgromadzonej publiczności przedstawiła Syrię widzianą swoimi oczami w przededniu wybuchu wojny domowej.

Według podróżniczki w Syrii wszędzie napotkać możemy ślady przeszłości – wpływy aramejskie, rzymskie, hellenistyczne, bizantyjskie. Pierwszym miejscem, które Janina Osewska przybliżyła oleckim słuchaczom był Damaszek. To najstarsze miasto świata, od trzeciego tysiąclecia p.n.e. nieprzerwanie tętniące życiem jest mieszaniną świata starego i nowego. W najstarszej budowli grodu - Wielkim Meczecie Umajjadów przechowywane są się relikwie św. Jana Chrzciciela. Ale Damaszek to również cytadele, medresy, mauzolea, grobowce, świątynie różnych religii i z różnych epok oraz olbrzymi, pełen zapachów i kolorów suk (bazar), na którym można dostać pochodzący z tego miasta najsłynniejszy jedwab - adamaszek. Pani Janina przybliżyła też Bosrę ze znakomicie zachowanym teatrem rzymskim przeznaczonym dla 15 tysięcy widzów oraz zamieszkaną przez Druzów Sweidę, o klimacie starożytnego rzymskiego miasta. Jednym z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk jest Palmyra.  Od tysięcy lat głównym miastem na szlakach handlowych było Aleppo m. in. ze względu na największy syryjski suk wypełniony produkowanymi tam znanymi dywanami. Tradycja muzułmańska i judaistyczna podają, że podczas wędrówki z Ur do Kanaanu, na fortecznym wzgórzu odpoczywał biblijny patriarcha Abraham. Pamiątką jego pobytu jest "kamień Abrahama”. Z kolei miejscowość Brad związana jest z Szymonem Słupnikiem -  czczonym głównie przez społeczność  prawosławną ascetą wiodącym życie na słupie. Nie mniej intrygujące jest miasto Hama, w którym zobaczyć można nori - niezwykle ciekawy system starożytnych przyrządów nawadniających, wykorzystujących energię nurtu rzeki .

Janina Osewska opowiedziała również o podróży do Libanu, gdzie pracowała w obozie dla dzieci - sierot powojennych. Przywołała emocje, jakie towarzyszyły jej podczas wizyty na froncie wojny libańsko – palestyńskiej oraz gdy słyszała bomby na granicy izraelsko - libańskiej.  Mimo wielu niebezpieczeństw Augustowianka planuje już kolejną podróż, tym razem do ... Ale o tym dowiemy się na innym spotkaniu.

Katarzyna Kaczor

 

- podróże z pasją z Adamem Andryszczykiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Białoruskie bajanie w bibliotece

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Podróże z pasją" zorganizowanym 21 maja 2013 r. przez bibliotekę ZST (Katarzynę Kaczor, Małgorzatę Kozłowską) i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, gościliśmy Adama Andryszczyka - poetę, kompozytora, animatora kultury.

Adam Andryszczyk od kilku lat realizuje swoją wielką pasję – podróżuje motocyklem. W swych wyprawach nie kieruje się wygodą, powtarzalnością miejsc. Najważniejsze są spotkania z nieznajomymi, poznawanie ludzi i rozmowy z nimi. Nie można przecież zrozumieć innego kraju, jeśli nie pozna się ludzi w nim żyjących.  Kompanów swych Adam uprzedza: „nie będzie wygód, obżerania się po restauracjach i barach, nie będzie hoteli, ciepłej wody i strzeżonych parkingów. Mamy jechać, biwakować i sami sobie gotować. Na mapie określam obszar odległy od nas o około 250 – 300 kilometrów. Sam nie wiem  jaką drogą pojedziemy i co będziemy po drodze mijać”.

W trakcie spotkania w bibliotece, podróżnik opowiedział o swojej wyprawie po Białorusi odbytej na motorach z kilkoma przyjaciółmi. Poza większymi miastami (Grodno, Witebsk i Mińsk) Adam Andryszczyk odwiedził też Nowogródek, aby obejrzeć dom Mickiewicza i farę, w której Władysław Jagiełło zawarł związek małżeński z Zofią, Księżniczką Holszańską. Motocyklista zatrzymał się też w niewielkiej wsi Bohatyrowicze, w której znajduje się  grób Jana i Cecylii oraz mogiła powstańców znane z   „Nad Niemnem” Orzeszkowej . Miejsca te nie są fikcją literacką, istnieją do dziś mimo upływu czasu i wyludnienia się białoruskich wsi. Ostatni z rodu Bohatyrowiczów, opiekują się tymi „symbolami”.

Kolejnym ciekawym punktem na drodze wycieczkowiczów była mała wieś – Wasyliszki, rodzinna posiadłość legendy polskiej muzyki – Czesława Niemena.

Niezwykłym miejscem na mapie Białorusi jest także Aleksandria, tak opisana przez naszego gościa: „Wśród mijanych miasteczek i wsi trudno było przegapić kolorowe, głównie niebieskie, garbiące się ze starości chaty, powykrzywiane chodniki i betonowe płoty – takie same w całym kraju. Tym większe wrażenie zrobił na nas widok ogromnego, zbudowanego na skandynawski styl kombinatu rolnego, który stał przy wjeździe do kolejnej, niewielkiej miejscowości. Aleksandria – rodzinna wieś baćki, prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki”.

Oprócz wielu anegdot i ciekawych miejsc zaprezentowanych przez podróżnika, największe wrażenie na słuchaczach wywarły historie napotkanych ludzi – zwykłych obywateli Białorusi, ich gościnność, sympatia do Polaków, poczucie humoru i sposób w jaki sobie radzą w tych nie najłatwiejszych czasach. To ich obraz pozostanie nam jeszcze długo w pamięci.

 

Małgorzata Kozłowska

Katarzyna Kaczor

 
MECZ INTEGRACYJNY Z OKAZJI OBCHODÓW 55- LECIA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 czerwca 2013 11:48

13 czerwca br. przypada 55 rocznica powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Ich geneza wiąże się z rokiem 1958. Głównym celem działalności tych jednostek  jest stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego – w tym szczególne działania skierowane są do młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.

Z okazji przypadającego jubileuszu kadra Grupy Wychowawczej w Olecku zorganizowała Mecz Integracyjny Halowej Piłki Nożnej uczestników OHP z uczniami II klasy Technikum Ekonomiczno- Informatycznego, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Celem przedsięwzięcia było promowanie pozytywnych zachowań u młodzieży spędzania czasu wolnego oraz lepsza integracja uczestników OHP z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Przed rozpoczęciem zmagań piłkarskich sędzia przypomniał zawodnikom zasady gry w piłkę nożną, a także zasady współzawodnictwa fair – play. Zgodnie z ustalonym regulaminem mecz został podzielony na dwie połowy, każda po 15 minut. Obie drużyny walczyły bardzo ambitnie, nie zabrakło sportowych emocji, a rywalizacja była zacięta. Mecz zgromadził na trybunach sporą  grupę kibiców, którzy głośno dopingowali swojej drużynie. Zwycięzcą okazała się drużyna Technikum Ekonomiczno- Informatycznego. Wygrała mecz wynikiem 4:2. Zwycięska drużyna otrzymała gromkie oklaski, a także wszystkim zawodnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz gorące słowa uznania sędziego, który pogratulował osiągniętych wyników.

Na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom została przedstawiona krótka historia powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież uzyskała informację jak dawniej funkcjonowały  i gdzie zostały założone  pierwsze hufce pracy  oraz  jak rozwijały się na przestrzeni ostatnich lat.

Wychowawca OHP
Ewa Krankowska

 
II ZAMKOWA OLIMPIADA INFORMATYCZNA DLA GIMNAZJALISTÓW
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 czerwca 2013 14:30

II Olimpiada Informatyczna dla gimnazjalistów była bardzo wyrównana, w pierwszym etapie wzięli udział: Paweł Makowski, Michał Bronikowski , Tomasz Zubrycki, Maciej Bujnowski, Jakub Kowalewski - wszyscy z Gimnazjum nr 2 w Olecku, Kacper Daniel Świtkiewicz z Gimnazjum nr 1 z Gołdapi.

Do drugiego etapu przeszli uczniowie: Paweł Makowski – 22 pkt., Kacper Daniel Świtkiewicz – 20 pkt., Tomasz Zubrycki – 18 pkt., Michał Bronikowski – 18 pkt. W drugim etapie było do rozwiązania trzy zadania z Excel, HTML oraz programowania.


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Zwycięzcą  został Kacper Daniel Świtkiewicz (G1 Gołdap), zaś kolejnych miejscach uplasowali się, drugi – Tomasz Zubrycki (G2 Olecko), trzeci – Paweł Makowski (G2 Olecko).

Za udział wszystkim uczniom, rodzicom i opiekunom serdecznie dziękujemy. Zapraszamy w kolejnym roku szkolnym uczniów gimnazjów.

 

II Zamkową Olimpiadę Informatyczną dla Gimnazjalistów przygotowali Artur Adamczyk i Marcin Putra
nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum informatycznym
w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

 
II TBM na spływie Rospudą
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 czerwca 2013 20:37


(kliknij by zobaczyć galerię)

W dniach od 27 maja do 29 maja 2013r. klasa II TBM uczestniczyła wraz z wychowawcą Jarosławem Wierzbińskim, opiekunem Izabelą Osiecką-Żukowską i ratownikiem Jerzym Sulimą w spływie kajakowym rzeką Rospudą. Fundusze (2000zł ) na spływ zdobyliśmy zwyciężając w turnieju szkolnym „Dni Światowe”, w którym reprezentowaliśmy Hiszpanię. Pogoda nam dopisała. Na wodzie nie spadła na nas ani jedna kropla deszczu, inaczej było już na lądzie.  Spływ rozpoczęliśmy na jeziorze Garbaś w miejscowości Matłak. Spokojne wody Jeziora Garbaś nie stwarzały większości z nas problemów z wyjątkiem jednej osady kajakowej (Przemek i Dawid), szybko okazało się, że chłopcy nigdy nie pływali kajakiem. Po wpłynięciu na rzekę Rospudę już tak łatwo nie było, wartki nurt, zwalone drzewa, niskie kładki nad wodą stwarzały nam nie lada problem. Kilku z nas „zaliczyło” wywrotki i zamoczyło się, ale było fajnie i wesoło. Po przenośce, przy śluzie wodnej w miejscowości Bakałarzewo, wpłynęliśmy na Jezioro Sumowo. Nad tym jeziorem w Gospodarstwie Agroturystycznym  „Uroczysko Sumowo”  mieliśmy naszą bazę noclegową. Po przybiciu do brzegu, zabraliśmy się za rozstawianie namiotów. Deszcz nas nie zaskoczył , byliśmy na niego przygotowani. Wieczorem skorzystaliśmy z sauny parowej, w której wygrzewaliśmy nasze obolałe mięśnie po pierwszym dniu kajakowania. Po saunie było ognisko, pieczenie kiełbasek i opowiadanie wrażeń z pierwszego dnia. Następnego dnia rano: pobudka, śniadanie i w drogę. Drugi dzień to nie lada wyzwanie dla nas: połączone rzeką Rospudą Jezioro Sumowo, Jezioro Okrągłe i Jezioro Bolesty, to ono dało nam się najbardziej we znaki. Jezioro Bolesty jest długie na 6 km i dodatkowo płynęliśmy pod dość duży wiatr, ale pokonaliśmy je. Ten dzień spływu kończyliśmy na śluzie w miejscowości Raczki Małe. Odległość jaką przepłynęliśmy tego dnia to 16 km. Wróciliśmy do Uroczyska Sumowo, gdzie czekał na nas przepyszny, gorący obiad. Przed pójściem do sauny rozegraliśmy mecz w piłkę. Wieczorem ognisko i kiełbaski, a gdy zapadł zmrok bawiliśmy się w chowanego. Śmiechu było co nie miara. Następnego dnia po śniadaniu wróciliśmy do Olecka.  I to koniec naszego spływu Rospudą. Było super. Już trzeba myśleć jaką rzeką popłyniemy za rok.:))))

Uczestnik spływu

 
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z wizytą w jednostce wojskowej w Orzyszu.
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 28 maja 2013 11:56


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W dniu 24 maja 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku pod opieką nauczycieli wzięli udział w wyjeździe do jednostki wojskowej w Orzyszu podległej 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, w ramach realizowanej współpracy Wojsk Lądowych   z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.

Żołnierze zaprezentowali młodzieży sprzęt wojskowy na czterech stanowiskach tj. : czołg T-72, wóz piechoty BWP-1, haubicę samobieżną „Goździk” oraz stanowisko karabinu  snajperskiego polskiej konstrukcji do niszczenia m. in. sprzętu zmechanizowanego wroga. Opisano możliwości tego sprzętu, a młodzież miała okazję do zapoznania się z jego wyposażeniem także wewnątrz wozów.

W drugiej części pobytu młodzież spotkała się z zastępcą dowódcy w sali tradycji 15. Mazurskiego Batalionu Saperów wchodzącego w skład  w/w brygady, który opowiadał o historii jednostki, jej pobycie w różnych rejonach świata na misjach, w tym także ostatnio w Afganistanie.

Następnym punktem współpracy Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z Wojskami Lądowymi będzie obóz przysposobienia wojskowego przy ZST Olecko. Szkolenie przeprowadzą żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Szczególną atrakcją będzie trzydniowy pobyt uczestników obozu na terenie 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach podległy 11. Pułkowi Artylerii w Węgorzewie.

Dariusz Nalewajko
Maciej Lau
Grzegorz Miszczak.

 
Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w lekkoatletyce
Wpisany przez Administrator   
środa, 22 maja 2013 19:36

Dnia 16 maja 2013 (czwartek) na Stadionie Miejskim w Olecku odbyły sie Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w LA.

- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Naszą szkołę reprezentowało 19 osób w następujących konkurencjach :

a) pchnięcie kulą:
- Krejpcio Żaneta - I m
- Wojciechowski Robert - II m
- Czerepaka Łukasz - III m
- Pigiel Tomasz - IV m
- Chodkiewicz Bartosz - V m

b) skok w dal:
- Jachimczuk Karolina
- Kłoczko Szymon - III m
- Brzuchalski Łukasz - IV m

c) skok wzwyż:
- Sadłowski Michał - II m

d) rzut oszczepem:
- Czerepaka Łukasz -IV m
- Klar Eryk - V m

e) bieg na dystansie 100 m:
- Zajkowska Żaneta - III m
- Kopko Mateusz - III m
- Węgiel Dariusz - IV m

f) bieg na dystansie 400 m:
- Rzeszotek Żaneta - I m
- Kopko Mateusz - II m

g) bieg na dystansie 800 m:
- Jankowski Kamil - II m
- Erpszt Przemysław - III m

h) bieg na dystansie 1500 m:
- Przemylewski Paweł - I m
- Krzyżewski Andrzej - II m
- Palewicz Maciej - III m

Sztafeta chłopców 4x100:
- I miejsce
*Czerepaka Łukasz
*Kopko Mateusz
*Klar Eryk
*Palewicz Maciej

Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły

oraz życzymy dalszych sukcesów !

 
Szczęśliwej drogi już czas…, czyli pożegnanie maturzystów w Zespole Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
piątek, 26 kwietnia 2013 14:42


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

26 kwiecień był niezwykle uroczystym dniem w murach Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Nastąpiło oficjalne zakończenie roku szkolnego 2012/2013 klas maturalnych. Pożegnanie było dużym przeżyciem dla tegorocznych maturzystów, gdyż był to ich ostatni dzień w szkole, w szkole, w której przeżyli aż cztery lata. W tym miejscu każdy z nich pozostawił kawałek siebie , swoje przyjaźnie i sympatie , radość sukcesów i gorycz porażek.

Uroczystość oficjalnie otworzył Dyrektor ZST w Olecku, dr Marek Góryński. Zwrócił się bezpośrednio do uczniów klas maturalnych, wspominając ich początki w tej szkole oraz gratulując wyników w nauce. Podarował im parę cennych rad, którymi powinni kierować się w życiu każdego dnia. Życzył powodzenia i zdobycia jak najlepszych not podczas zbliżających się egzaminów maturalnych i zawodowych.

Głównymi bohaterami piątkowych uroczystości byli przede wszystkim uczniowie, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce i sporcie oraz dobrze reprezentowali szkołę poza jej murami. Nagrody książkowe powędrowały do kilkunastu maturzystów,  a wśród nich znaleźli się uczniowie, których uhonorowano stypendiami za bardzo dobre wyniki w nauce.

Tegoroczni maturzyści podziękowali Dyrekcji, swoim nauczycielom i pracownikom szkoły za przyjazną atmosferę do nauki oraz za trud włożony w ich edukację.  Natomiast uczniowie młodszych klas wręczyli im symboliczne upominki-pamiątkowe zdjęcia, by dzięki nim pamiętali o latach spędzonych w tej szkole.

Po podziękowaniach, wyróżnieniach i gratulacjach nastąpiła część artystyczna wykonana przez uczniów klas młodszych. Atmosfera pełna wzruszeń i powagi została wzbogacona odrobiną żartu. Przedstawienie nosiło tytuł „Etapy rozwoju istoty szkolnej”. Na twarzach uczestników pojawił się szczery uśmiech, gdyż szkolni aktorzy w sposób humorystyczny ukazywali cykl ewolucji ucznia na przestrzeni lat.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych została zamknięta prezentacją multimedialną. Przypomniała tegorocznym maturzystom ich cztery lata nauk w tej szkole.  Odsłoniła ich pierwsze kroki w tym miejscu, chwile radości, udane przedsięwzięcia, aż do dnia dzisiejszego, ostatniego dnia nauki.

Iwona Ćwikowska

 
Technik informatyk: wyniki egzaminu próbnego z części teoretycznej
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 kwietnia 2013 16:01

Technik informatyk: wyniki egzaminu próbnego z części teoretycznej

Wyniki egzaminu próbnego z części teoretycznej są dostępne u egzaminatora
sala: b1

Egzamin przygotował:
G. Romotowski

 
Wyjazd na Politechnikę Warszawską w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 18 kwietnia 2013 21:53


(kliknij by zobaczyć galerię projektu)

W dniu 23 marca 2013 r. 34 uczniów ZST w Olecku kształcących się w zawodach technik mechanik, technik informatyk oraz technik budownictwa wzięło udział w wyjeździe do Warszawy na Dni Otwarte Politechniki Warszawskiej Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym oferty edukacyjnej uczelni a następnie zwiedziła dwa wybrane wydziały politechniki Warszawskiej: Wydział Samochodów

I Maszyn Roboczych oraz Wydział Mechatroniki. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z głównymi kierunkami działań badawczych obu wydziałów i obejrzeć nowocześnie wyposażone laboratoria.

Na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych uczniowie ZST zwiedzili między innymi Laboratorium Obróbki Metali, Laboratorium Pojazdy Samochodowe, Laboratorium Mechaniki Pojazdów, Laboratorium Konstrukcji Nośnych, Laboratorium Układów Napędowych Pojazdów oraz jedno z najlepiej wyposażonych  w ramach unijnych środków strukturalnych nowoczesne Zintegrowane Środowiskowe Laboratorium Systemów Mechatronicznych Pojazdów i Maszyn Roboczych.

Zwiedzający Wydział Mechatroniki mieli okazję zwiedzić nowocześnie wyposażone Laboratorium Mechaniki Płynów, (stanowisko do wizualizacji przepływów dowolnych cieczy, stanowisko do badania zjawiska kawitacji, stanowisko do komputerowo wspomaganego wyznaczania charakterystyk przepływowych w kanałach i elementach płynowych), Laboratorium Pneumatycznych Napędów Robotyki, (model modułowego systemu produkcyjnego MPS firmy FESTO, model obiektu dyskretnego ze sterownikiem programowalnym, zrobotyzowany system montażowy),Laboratorium Robotyki, (stanowisko robotyki mobilnej wyposażone w 7 robotów mobilnych (3 gąsienicowe, 3 kołowych, 1 kroczący),  Laboratorium Sterowania Pozycyjnego Napędów, (stanowisko do badania pneumatycznych układów napędowych ze sterowaniem dławieniowym , zestaw trzech stanowisk do badania algorytmów sterowania pozycyjnego pneumatycznych napędów siłownikowych.

Uczniowie byli pod wrażeniem uczelni. Deklarowali, że po ukończeniu szkoły średniej będą starali się o przyjęcie na w/w uczelnie gdyż daje ona dobre wykształcenie a co za tym idzie szansę na dobrą pracę.

Poprawiony: czwartek, 18 kwietnia 2013 21:59
 
Projekt "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 kwietnia 2013 00:00


Poprawiony: czwartek, 18 kwietnia 2013 22:06
 
Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 kwietnia 2013 19:02

Poprawiony: piątek, 27 września 2013 16:06
 
Konkurs Wiedzy Technicznej rozstrzygnięty!!!
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 kwietnia 2013 18:32


(fot. G. Romotowski)

Dnia 9 kwietnia 2013r. odbył się Konkurs Wiedzy Technicznej w siedzibie szkoły Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Konkurs został przygotowany przez nauczycieli przedmiotów zawodowych: M. Lau, S. Rekść, J. Wierzbiński, K. Skrocki.

Konkurs był podzielony na dwa etapy:
I etap - test wyboru z zagadnień mechaniczno-motoryzacyjnych, żywieniowych, elektryczno-elektronicznych.
II etap - zadania praktyczne z technologii mechanicznej oraz technologii murarstwa i tynkarstwa.

Po przeprowadzeniu zawziętej rywalizacji w dwóch etapach wyłoniono osoby z najwyższą punktacją.

I miejsce - Paweł Makowski
nagroda: tablet

II miejsce - Michał Bronikowski
nagroda: drukarka wielofunkcyjna

III miejsce - Przemysław Tomczyk
nagroda: słuchawki komputerowe

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pamiątkowe w postaci pendrive'ów oraz dyplomy za udział w konkursie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie :-)  Gratulujemy zwycięzcom :-) Zapraszamy Za Rok na kolejną edycję konkursu Wiedzy Technicznej!

Organizatorzy

Poprawiony: wtorek, 09 kwietnia 2013 18:49
 
Powiatowe Targi Edukacyjne
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 kwietnia 2013 21:29


(kliknij by zobaczyć galerię)

W środę, 27 marca br. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne. Uczniowie trzecich klas gimnazjów mogli zapoznać się z ofertą oleckich szkół i  placówek pracujących z młodzieżą ponadgimnazjalną. Wkrótce przecież gimnazjaliści staną przed poważnym wyborem szkoły, w której będą kontynuować naukę.

Podczas Targów młodzież mogła zobaczyć walory każdej ze szkół. Do stoiska Zespołu Szkół Technicznych przyciągały wszystkich piękne fryzjerki i kosmetyczki chętne uczesać każdą niesforną głowę oraz zainspirować  wiosennymi trendami w makijażu. Chętni mogli również zwiedzić muzeum OSA „Zamek” i zobaczyć warsztaty szkolne (w których uczą się przyszli mechanicy), obejrzeć pracę maszyn i otrzymać pamiątkowe nieśmiertelniki wykonane przez uczniów technikum mechanicznego. Na targi przyjechali również zaprzyjaźnieni z ZST żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, którzy promowali zawodową służbę wojskową i służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. W wakacje uczniowie ZST (w szczególności mechanicy, informatycy i kucharze, gdyż takie zawody są w wojsku najbardziej pożądane) wezmą udział w obozach przysposobienia obronnego w koszarach 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Smaku i koloru dodali także „zamkowi” kucharze i cukiernicy. Uczniowie zainspirowani wiosną wykonali przepyszne przekąski na słodko i nie tylko…

Na targach swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały również inne oleckie placówki: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Głuchych im. Św. Filipa Smaldone, Zespół Szkół STO oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.

Mimo zimowej aury wiosennie przystrojone stoiska przyciągały gimnazjalistów, którzy licznie przybyli z Wieliczek, Kijewa, Gimnazjum Nr 1 oraz indywidualnie z innych szkół.

Powiatowe Targi Edukacyjne to najlepsza możliwość zapoznania się z ofertami wszystkich oleckich placówek jednocześnie, a ich propozycje są bardzo różnorodne i nie mniej interesujące niż szkół w sąsiednich miastach.

 
MATURZYŚCI!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 marca 2013 20:06

Bibliografie do ustnej prezentacji  maturalnej

z języka polskiego należy złożyć w szkole

do 8 kwietnia 2013 r. (poniedziałek).

W zakładce dla maturzystów znajdziecie zasady pisania bibliografii zalecane w ZST w Olecku a także przykładowe bibliografie i plany prezentacji.

 
Powiatowe Targi Edukacyjne
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 24 marca 2013 00:00

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 21:37
 
VI DZIEŃ ŚWIATOWY
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 10:37

W środę 20 marca 2013 r.  społeczność  ZST w Olecku  pod hasłem „Z muzyką przez świat po raz szósty świętowała „Dzień Światowy”. Do corocznego,  międzyklasowego turnieju uczniowie przygotowywali się kilka tygodni. O nagrodę główną – wycieczkę w wybrane miejsce, walczyło 5 klas prezentując: Australię (1TIE), Irlandię (1TBMF), Hiszpanię (2TBM), Izrael (3TBM)  i Szwecję (3TEH).

Tradycyjnie obowiązkowym zadaniem  była prezentacja wykonanych dowolną techniką symboli narodowych – godła i flagi. Ponadto młodzi musieli zademonstrować widzom brzmienie instrumentów popularnych w wylosowanych krajach oraz przygotować inscenizację obrzędów ludowych.  Publiczność zobaczyła m.in. obchody Dnia św. Patryka, szwedzkie obrzędy związane z Dniem św. Łucji,  taniec aborygeński.  Najbardziej podobały się corrida i ślub żydowski. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła parodie piosenkarzy -  na hali sportowej wystąpiły gwiazdy takie jak: Izhar Cohen & Alphabeta, Julio Iglesias, ABBA, Gotye, The Cranberies.  Olecki zamek gościł także torreadora, tancerkę flamenco, irlandzkiego barmana, żydowskiego rabina oraz „skrzypka na dachu”. O wycieczkę klasową największy bój toczyli uczniowie klas drugich i trzecich technikum.  Ostatecznie zwyciężyli temperamentni Hiszpanie z  klasy 2 TBM. Drugie miejsce przyznano Izraelowi - 3TBM a  trzecie Szwecji - 3TEH. Pierwszoklasiści  o miejsce na podium postarają się w przyszłym roku. Nagrodzenie zaangażowania i pomysłowości młodzieży nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów.  Dzięki dobrej woli oleckich przedsiębiorców, uczniowskie inicjatywy mogą być zrealizowane.

„Dzień światowy” umożliwia uczniom ujawnienie talentów i pomysłów. Jest jednocześnie wspaniałą, zaskakującą lekcją geografii, historii i muzyki, przeistaczającą się w prawdziwe święto ZST. Celem  organizatorów  jest uwrażliwienie młodzieży na piękno innych kultur oraz rozbudzenie  tolerancji dla odmienności narodowej i religijnej.

Katarzyna Jurewicz - Ward

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 19:40
 
MISTRZOWIE ORTOGRAFII
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 20:30


(kliknij by zobaczyć galerię)

W minionym tygodniu, w mroźny czwartkowy poranek do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku przybyli gimnazjaliści z ośmiu szkół. Wszyscy mieli jeden cel – wygrać I ZAMKOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW „MISTRZ ORTOGRAFII”. Na pojedynek z ortografią zdecydowali się uczniowie z Wieliczek, Kowal Oleckich, Bakałarzewa, Judzik oraz czterech oleckich gimnazjów.  Dwudziestu trzech zawodników musiało rozwiązać dziesięć zadań ortograficznych i napisać dość trudne dyktando – historię o braciach, którzy niedawno kształcili się w ZST.  Każdy z nas ma czasem wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, jednak drugoklasistki, które stanęły na podium poradziły sobie nawet z podchwytliwymi pytaniami. Oto najlepiej piszące gimnazjalistki:

I miejsce - Marcela Wojciechowska reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Olecku

II miejsce - Zuzanna Adamska uczęszczająca do Społecznego Gimnazjum STO

III miejsce - Emanuela Góralczyk z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach

Zwyciężczynie nagrodzono akcesoriami elektronicznymi oraz książkami Ryszarda Dembego. Dyrektor ZST, Marek Goryński  wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy i pamiątkowe kubki, trafnie zauważając, że ortografia jest domeną kobiet, bowiem zmierzyć się z nią miało odwagę  zaledwie trzech chłopaków: Mateusz Biszewski, Jakub Warywocki i Szymon Jedamski. Przedstawiciele płci męskiej przyznali, że tym razem dziewczyny były lepsze, lecz oni pokażą swe umiejętności w zaplanowanym na kwiecień konkursie wiedzy technicznej.  „Taki konkurs to fajna sprawa. Dyktando nie było łatwe ale treść jego zabawna. W przyszłym roku spróbuję  jeszcze raz!” – zdradziła zawodniczka z Bakałarzewa.

Napięcie przed ogłoszeniem wyników złagodzili uczniowie ZST, którzy przy akompaniamencie gitary umilali czas uczestnikom i ich opiekunom.  Goście mogli także podziwiać eksponaty znajdujące się w muzeum historyczno - regionalnym OSA „Zamek”.

Honorata Szwajda

 
Eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 19:59

W dniach od 18 lutego do 1 marca 2013 roku zostały rozegrane eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców (czwórek) o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY .

W/w turnieju udział wzięło 90 uczniów . Eliminacje zostały rozegrane w grupach wiekowych systemem „każdy z każdym”. Do półfinału zakwalifikowały się następujące klasy :

I A ; III A ; II TEI ; IV TB

17 marca 2013 został rozegrany  finał mistrzostw szkoły pomiędzy klasami I A i III A .

Mistrzem szkoły została drużyna z klasy III A w składzie :

• Karol Jachimowicz
• Paweł Arciszewski
• Andrzej Krzyżewski
• Paweł Przemielewski
•  Lwszek Sowul

Najlepszym siatkarzem turneju  został Paweł Arciszewski (III A ).

 

Podsumowaniem mistrzostw był niezwykle emocjonujący mecz towarzyski NAUCZYCIELE-UCZNIOWIE.

Po zaciętym pięcio setowym spotkaniu jednak zwyciężyła „młodość”.

Zwycięzcom gratulujemy !


 
Warsztaty ekonomiczne "Z ekonomią na Ty"
Wpisany przez Administrator   
środa, 06 marca 2013 23:45


(kliknij by zobaczyć galerię)

W piątek, 1 marca 2013 r. w ZST w Olecku

odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjum

"Z EKONOMIĄ NA TY"

Celem warsztatów było zapoznanie gimnazjalistów z podstawowymi zasadami ekonomii i ekonomicznego myślenia.  W trakcie warsztatów uczniowie poznali: podstawowe kategorie ekonomiczne, rolę banków w gospodarce rynkowej, rodzaje i funkcje kredytów, zasady obliczania kosztów kredytu, zasady dokonywania wyboru spośród wielu ofert bankowych a także znaczenie marketingu i jego instrumentów.

W warsztatach, które   zorganizowały  nauczycielki przedmiotów ekonomicznych – Anna Pogorzelska, Marzena Kaplińska i Marta Olszowa,  uczestniczyło łącznie 32 uczniów z:

 • Gimnazjum w Świętajnie
 • Gimnazjum w Kowalach Oleckich
 • Gimnazjum  Nr 1 w Olecku
 • Gimnazjum Nr 2 w Olecku

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się z istotą funkcjonowania banków oraz udzielania przez nie kredytów, a także z rolą marketingu w działalności gospodarczej. Wbrew powiedzeniu: ”Dobry zwyczaj – nie pożyczaj”, wielu naszych rodaków coraz częściej popada w długi. Aby uzmysłowić młodzieży, jakie mogą być konsekwencje  lekkomyślnego zapożyczania się, część praktyczna warsztatów polegała na  dokonaniu wyboru kredytu oraz obliczeniu jego kosztu.  Uczniom pokazano również, jak  zaplanować proces reklamowy w przedsiębiorstwie  oraz ustalić koszty z tym związane. Gimnazjaliści wykazali się zaangażowaniem, doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Udział  w   zmaganiach warsztatowych był dla nich cennym doświadczeniem. Na zakończenie  pani wicedyrektor Alina Podolska wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które w przyszłości przydadzą się do różnych obliczeń. Dziękujemy  za przybycie wszystkim gimnazjalistom  oraz opiekunom grup.  Zapraszamy za rok.

Marzena Kaplińska

 
VI OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 marca 2013 16:31

VI  OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU

27 luty 2013 rok


(kliknij by zobaczyć galerię)

W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców wzięło udział 12 drużyn. Dyrektor ZST w Olecku, dr Marek Góryński dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Następnie sędziowie poinformowali zawodników o zasadach gry i podzielili drużyny na 3 grupy. Do finału turnieju awansowali zwycięzcy poszczególnych grup oraz jedna drużyna zajmująca drugie miejsce. Celem imprezy  była popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży gimnazjalnej z powiatu oleckiego.

Zawodnicy i ich opiekunowie w dobrym humorze opuszczali naszą szkołę oświadczając, że z miłą chęcią nas odwiedzą już wkrótce. Osoba prowadząca i czuwająca nad poprawnym przebiegiem imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Chomontowski. Sędziami głównymi turnieju byli: Dariusz Karniej, Marek Stankonowicz. Zmagania zawodników zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, statuetkami i dyplomami. Wręczanie nagród dokonał zastępca Dyrektora szkoły, pan Andrzej Gorlo. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali piłki nożne.

Wyniki meczów finałowych:

I półfinał

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Wieliczki  Wynik 1:1

Awans do finału Gimnazjum Wieliczki po rzutach karnych

II półfinał

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Kijewo Wynik 2: 1

Awans Gimnazjum z Kowal Oleckich

Mecz o trzecie miejsce:

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Kijewo

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Wydmin

Mecz o pierwsze miejsce:

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Wieliczki

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Kowal Oleckich

 

Wyniki Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora ZST w Olecku

 1. Kowale Oleckie – I Miejsce
 2. Wieliczki – II Miejsce
 3. Wydminy I – III Miejsce
 4. Kijewo – IV Miejsce
 5. Gimn. Nr 2 Olecko – V Miejsce
 6. Judziki – VI Miejsce
 7. Babki Oleckie – VII Miejsce
 8. Świętajno – VIII Miejsce
 9. Sokółki – IX Miejsce
 10. Raczki – X Miejsce
 11. Wydminy II – XI Miejsce
 12. Gimn. nr 1 Olecko – XII Miejsce

Indywidualne wyróżnienia w następujących kategoriach:

Najlepszy strzelecJakub Czekay (Wieliczki)
Najlepszy zawodnik Kamil Lelo (Wydminy)
Najlepszy bramkarzWojciech Muzyk (Kowale Oleckie)

 

Zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy wszystkim drużynom, opiekunom i trenerom za udział w imprezie, która na stałe zadomowiła się w szkolnym repertuarze imprez sportowych ZST w Olecku.

Zapraszamy za rok...

Marek Chomontowski

 
Zajęcia z rysunku budowlanego (program: AutoCAD 2013) w projekcie "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 17:49


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 17:54
 
Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 lutego 2013 21:01

Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:13
 
styczeń 2013
Wpisany przez Administrator   
sobota, 23 lutego 2013 00:00


Gazetka szkolna: styczeń 2013

W numerze styczniowym:
- Wielkie pary
- Horoskop
- Wywiad z przewodniczącą
- Najlepsi z najlepszych
- Coś dla gimnazjalistów...

 

 
Kulig Klasy 2 TMB
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 lutego 2013 00:00

(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:13
 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 lutego 2013 10:35


(kliknij by zobaczyć galerię)

14 lutego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku miał miejsce VI już Walentynkowy Dzień Otwarty. Jest to impreza cykliczna skierowana szczególnie do młodzieży gimnazjalnej z klas trzecich. Gimnazjaliści bardzo chętnie skorzystali z zaproszenia, czego  dowodem była duża frekwencja i zainteresowanie szkołą.

Wzorem lat ubiegłych, program Dnia Otwartego podzielony został na dwie części. Pierwsza odbyła się w hali sportowej, gdzie przybyłych gości powitał Dyrektor ZST dr Marek Góryński oraz Samorząd Uczniowski. Gimnazjaliści zobaczyli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej technikum informatycznego, która przedstawiała  kierunki kształcenia w ZST, realizowane projekty unijne oraz wydarzenia z życia szkoły. Później odbyły się różnorodne zabawy i konkursy z udziałem gimnazjalistów oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Każdy uczestnik otrzymał słodki podarunek oraz symboliczne walentynkowe serduszko

Część druga polegała na zwiedzaniu sal lekcyjnych w towarzystwie starszych kolegów – uczniów ZST. Dużym zainteresowaniem gimnazjalistek cieszyła się sala fryzjersko–kosmetyczna, gdzie uczennice technikum fryzjerskiego modelowały włosy i układały fryzury. Chłopcy natomiast z ogromnym zaciekawieniem zapoznawali się ze specjalistycznym programem komputerowym Auto CAD 2013, który służy do wykonywania rysunków technicznych w zawodach technik mechanik i technik budownictwa. Młodzież ZST, jak również przyszli uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych dotyczących obsługi tego programu w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”. Projekt jest długoterminowy i w ciągu trzech lat daje obecnym i przyszłym uczniom możliwość nieodpłatnego ukończenia atrakcyjnych kursów:

-  prawa  jazdy kategorii B,

- obsługi wózka widłowego,

-  posadzkarza - glazurnika,

- tworzenia stron WWW,

- stylizacji paznokci i wizażu.

Jest to ogromna szansa zdobycia dodatkowych kwalifikacji przed ukończeniem szkoły średniej.

Wszystkim gimnazjalistom dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że dla wielu z nich to spotkanie będzie pomocne w dokonaniu ważnego życiowego wyboru.

 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 lutego 2013 21:45

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:04
 
Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 lutego 2013 18:32

Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”

w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

____W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, 15 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyła się I edycja konkursu czytania ze zrozumieniem pod hasłem „Wiem, co czytam”. Przedsięwzięcie szkolne spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, zwłaszcza tegorocznych maturzystów. W konkursie wzięło udział 16 osób, większość stanowili uczniowie klas maturalnych. Uczestnicy musieli zmierzyć się z esejem filozoficznym Alberta Camusa pt. „Artysta i jego epoka” oraz przygotowanymi do tekstu zadaniami.

____Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu „Wiem, co czytam” okazali się tegoroczni maturzyści, którym już za trzy miesiące przyjdzie zmierzyć się na egzaminie maturalnym z języka polskiego z podobnymi zadaniami. Oto oni:

I miejsce: Marcin Misiewicz (klasa IV TI)

II miejsce: Krzysztof Krot (klasa IV TB)

III miejsce: Iwona Łukowska i Adrian Grunwald (klasa IV TEM)

____Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

Iwona Ćwikowska

Honorata Szwajda.

 
Z „ZAMKU” DO ARMII czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 stycznia 2013 17:52

Z „ZAMKU”  DO ARMII

czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST

(kliknij by zobaczyć galerię)

Zespół Szkół Technicznych w Olecku jako jedyna szkoła z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.   Działanie ma na celu  zachęcenie obywateli do aktywności na rzecz obronności państwa oraz edukację obronną ludności – szczególnie młodzieży. Plan współpracy jest już realizowany. W miniony czwartek, 17 stycznia, na hali sportowej odbyło się spotkanie  przedstawicieli 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z uczniami ZST. Instruktorzy przeprowadzili zajęcia w zakresie promocji zawodowej służby wojskowej i służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.  Na początku przybliżono cele zawodowej służby wojskowej. Omówiono też minimalne wymagania  oraz normy sprawności fizycznej dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Uczniowie  z zainteresowaniem oglądali karabin maszynowy PK 7,62 mm; karabinek szturmowy Beryl 5,56 mm  a także broń białą – bagnety i noże. Dziewczyny z Zamkowej ochoczo stroiły się w kamizelki taktyczne i hełmy kevlarowe. Członkowie muzeum historyczno – regionalnego OSA „Zamek”  pochwalili się militarnymi eksponatami. Zaprezentowane egzemplarze broni strzeleckiej i wyposażenie wojsk piechoty wzbudziły zainteresowanie gości.

Wielu uczniów już podczas spotkania deklarowało, iż  po ukończeniu szkoły postara się o pracę w wojsku. Mundurowi z Giżycka zapewnili, że nie będzie to trudne, ponieważ Zespół Szkół Technicznych kształci w zawodach pożądanych u kandydatów na żołnierzy zawodowychtechnik mechanik, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz. Wielu absolwentów  Zespołu Szkół Technicznych pracuje dziś w wojsku, policji, straży pożarnej, straży granicznej. Kilku byłych uczniów prosto z „Zamku” trafiło właśnie do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas kolejnego spotkania,   prawdopodobnie  to oni oprowadzą młodzież ZST po kompleksie koszarowym w Orzyszu, gdzie zaprezentują m.in. czołg średni T-72 i działo samobieżne 2S1 Goździk.

„Zamkowcy” nie mogą się już doczekać zaplanowanych na czerwiec obozów przysposobienia wojskowego. Kiedyś obozy PO były popularne w oleckiej szkole. Teraz młodzi entuzjaści będą mogli kontynuować tę tradycję pod okiem specjalistów z giżyckiej i suwalskiej jednostki wojskowej. Jednak koszary 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nie będą zaskoczeniem dla uczniów ZST, bowiem gościli oni tam we wrześniu ubiegłego roku.  Tym razem śmiałkowie, którzy zdecydują się na udział w obozach zostaną  przeszkoleni m. in. z musztry, terenoznawstwa  i ćwiczeń wojskowych.   Chętnych, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę  jest wielu - nie jest tajemnicą wojskową, że uczniowie z Zamkowej to prawdziwi twardziele.

Honorata Szwajda

 
Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 stycznia 2013 20:49

Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!

Wszyscy, którzy lubią być trendy mogli uczestniczyć w I Zamkowym Pokazie Kosmetyczno - Fryzjerskim. Po południu, 15 stycznia 2013 r. uczennice Technikum Fryzjerskiego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół Technicznych pod opieką pani Joanny Słowikowskiej zaprezentowały najnowsze inspiracje w strzyżeniu, koloryzacji i czesaniu włosów. Dziewczyny na głowach swych modelek wyczarowały piękne, a zarazem proste w ułożeniu fryzury karnawałowe. Całości dopełnił przepiękny wieczorowy makijaż w wykonaniu słuchaczek Studium Usług Kosmetycznych przy ZST, nad  którymi czuwała pani Katarzyna Butkiewicz. Pokaz odbył się w nowoczesnej sali, przystosowanej specjalnie do nauki zawodu fryzjera oraz kosmetyczki.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a miłą niespodzianką były rozlosowane upominki – testery kosmetyków, fryzura i makijaż wykonane gratis przez uczennice ZST.

Przyszłe fryzjerki i kosmetyczki zapraszają wszystkich na swój kolejny – wiosenny pokaz.


(klinknij by zobaczyć galerię)

Agnieszka Truchan

 
Karnawałowy Pokaza fryzjersko - kosmetyczny
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 stycznia 2013 11:28

 
Współpraca wojsk lądowych z Zespołem Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 stycznia 2013 21:52

Współpraca ZST z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i 14. Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach stała się faktem!!!

Szkoła jako jedyna z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.

Plan współpracy Wojsk Lądowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2013 r. <

(pozycja w/w dok. Lp. 217, 322, 369, 856)

Poprawiony: wtorek, 08 stycznia 2013 12:32
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 12