Aktualności Zespołu Szkół Technicznych
Życzenia Bożonarodzeniowe
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 grudnia 2012 01:00

Boże Narodzenie to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby - nierzadko w zabawny sposób - przypomnieć wydarzenia z przed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Nie może więc w jasełkach zabraknąć takich postaci jak, pasterz, trzej królowie, aniołowie , Józefa i Maryi. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie ZST przygotowują jasełka, wcielając się w role tychże postaci. Tegoroczne przedstawienie znów zaskoczyło swoją oprawą i jak co roku wszyscy widzowie nie kryli swojego wzruszenia.

SZKOLNE JASEŁKA

fot. G. Romotowski

Osoby biorące udział w przedstawieniu :

1. Chodkiewicz Bartosz - narrator
2.Wasilewski Cezary – hetman
3. Piekielniak Barbara – anioł I
4. Czarniecka Anna – anioł II
5. Gienieczko Paulina – pasterz I
6. Pieczur Jacek – pasterz II
7. Erpszt Przemysław – pasterz III
8. Sokalska Justyna – Maria
9. Szczodruch Grzegorz – Józef
10. Józefowicz Daniel – król I
11. Markowski Adrian – król II
12. Olenkiewicz Mateusz – król III
13.Kowalewska Karolina – Jagna
14. Andryszczyk Dawid – Herod
15. Brzozowska Magdalena – diabeł I
16.Kamińska Magdalena – diabeł III
17. Murawska Katarzyna –diabeł II
18.Jabłońska Emilia –śmierć
19 . Bagieciel Maciej – sufler

Przedstawienie jasełkowe przygotowali : Izabela Gorlo , Maciej Brzozowski , Marzena Kaplińska oraz Grzegorz Miszczak

Wszystkim wymienionym nauczycielom oraz uczniom gratulujemy tak doskonałych jasełek a zarazem dziękujemy za ucztę dla ducha, oka i ucha.

 
Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 20 grudnia 2012 01:00

Konkurs rozstrzygnięty - mamy Szkolnego Mistrza Ortografii

wśród gimnazjalistów Zespołu ZST w Olecku!

10 grudnia 2012 r. w poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wśród gimnazjalistów ZST w Olecku. Do udziału zgłosiło się 11 uczniów, którzy próbowali poradzić sobie z nie zawsze łatwą polszczyzną. Sprawdzając dyktanda pod uwagę brano zarówno błędy ortograficzne, jak i interpunkcyjne. Uczestnicy usiłowali sprostać poniższemu tekstowi:

„Wigilijna przemiana”

„Ebenezer Scrooge to wyjątkowa postać w literaturze europejskiej. Główny bohater "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa pracował w branży kupieckiej. Naprawdę szczerze kochał tylko pieniążki. Żył w przekonaniu, że są one najwyższą wartością w życiu człowieka. Oskarżał wszystkich o niepotrzebne wydatki i uważał, że w naturze ludzkiej leży potrzeba oszczędzania. Wierzył, iż odmawiając sobie i innym odrobiny radości, osiągnie prawdziwe szczęście. I tak dopełniłby żywota, gdyby nie spotkanie z duchem zmarłego przyjaciela.

Marley ostrzegł byłego wspólnika przed niemądrze obraną drogą życiową. Tej samej nocy skrupulatny rachmistrz trwożliwie czekał na wizytę trzech gości z zaświatów. Wizje Świąt Bożego Narodzenia, które Scrooge spędził w przeszłości, oraz przepowiednia przyszłości skutecznie odmieniły serce lichwiarza. Starzec odżył.”

Zwyciężczynią szkolnych zmagań ortograficznych została Daria Cimochowska, uczennica klasy II G. Poniżej wyniki konkursu - nazwiska uczniów i poszczególne miejsca przez nich zajęte.

Miejsce II – Maciej Błażejak, II G

Miejsce III – Agnieszka Romanowska, II G

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do zmierzenia się z polską ortografią już za rok.

Iwona Ćwikowska

 
Finał Szlachetnej Paczki
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 grudnia 2012 20:09

Zaskakujący finał Szlachetnej Paczki

Zespół Szkół Technicznych w Olecku już trzeci rok z rzędu wspiera ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku szkoła postanowiła pomóc matce samotnie wychowującej czteromiesięcznego, chorego na wodogłowie synka. Sytuacja rodziny jest trudna, ponieważ stan dziecka ciągle się pogarsza a wydatki związane z jego chorobą rosną. O wsparcie w skompletowaniu paczki, zgodnej z potrzebami rodziny, Samorząd Szkolny postanowił poprosić klientów sklepu spożywczego „SAM”. Właśnie tam, 3 grudnia młodzież przeprowadziła zbiórkę żywności.  Zaangażowanie Olecczan przeszło najśmielsze oczekiwania uczniów: „Proszę Pani, ludzie dają nam nawet pieniądze! Mamy już tyle produktów…!” – tak po trzech godzinach zbiórki jedna z uczennic relacjonowała swoje wrażenia opiekunowi Samorządu Szkolnego ZST.
Rzeczywiście, hojność zarówno klientów, jak i właścicieli sklepu bardzo mile zaskoczyła wszystkich. Widok stosu kartonów z żywnością, a później zapakowany po brzegi samochód dodawał energii pomagającym. Nie trzeba było się długo zastanawiać, co zrobić z taką ilością żywności. Natychmiast podjęto decyzję: „Dzwonimy do wolontariusza! Wybieramy drugą rodzinę!” Wolontariusz po chwili namysłu powiedział: „Mamy tu taką wielodzietną rodzinę: siedmioro dzieci, najstarsze 11 lat, a najmłodsze 2 miesiące. Potrzebują przede wszystkim żywności”. Aż serce zadrżało! Bez wahania zdecydowaliśmy, że im też pomożemy.
„Jesteście niesamowici” - podsumował wolontariusz.  Nie potraktowaliśmy tego jak komplement. Taka właśnie powinna być świąteczna pomoc – NIESAMOWITA. Niesamowita była też postawa wszystkich klientów sklepu „SAM” i jego właścicieli, którym  serdecznie dziękujemy. Bez Was nasza pomoc nie sięgnęłaby aż takich rozmiarów.  Zachętą dla wszystkich do przygotowania Szlachetnej Paczki w przyszłości mogą  być słowa właściciela sklepu „SAM”, którymi odpowiedział na nasze podziękowania za wsparcie:
„- Nie ma za co dziękować. To my dziękujemy, że chcecie pomagać”.  Mamy nadzieję, że w następnych latach Szlachetnych Paczek w Olecku będzie znacznie więcej.
Pomagajmy, bo jak mówił Jan Paweł II człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym.

Paulina  Gienieczko
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego  ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:01
 
Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 16:24

W czwartek, 6 grudnia 2012 r. w internacie Zespołu Szkół Technicznych,  na popołudniowej zbiórce  zjawili się goście w czerwonych strojach. Och, przecież to Mikołajki!  Przybysze,  czyli Magda  Palanis, Bartek Chodkiewicz i Cezary Wasilewski każdemu ofiarowali  słodki upominek. Wręczono także nagrody dla laureatów listopadowego konkursu „Król i Królowa Uprzejmości”. Najbardziej kulturalnymi mieszkańcami internatu okrzyknięto Monikę Mętel i Darka Szklarza.

W to  grudniowe popołudnie wychowawczynie Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska zorganizowały Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach mogli wziąć udział wszyscy pasjonaci ping-ponga. Uczestnicy  wykazali się zdolnością organizacyjną a przede wszystkim umiejętnością współżycia w grupie – pomimo mrozu za oknem, na świetlicy panowała ciepła atmosfera. Najlepsi sportowcy wywalczyli sobie nagrody – kosmetyki lub akcesoria do telefonów.

Oto zwycięzcy  Mikołajkowego  Turnieju Tenisa Stołowego:

Dziewczyny:

I miejsce  Magdalena Walicka

II miejsce  Marta Gardewiszki

III miejsce  Małgorzata Plisko

Chłopcy:

I miejsce   Patryk Kowalewski

II miejsce   Adrian Grunwald

III miejsce   Robert Wojciechowski

IV miejsce   Kacper Chodkiewicz

GRATULUJEMY!!!

Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 09:41
 
Poselska Wizyta
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 16:09


W czwartek, 27 listopada 2012 r. z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Olecku spotkał się Tadeusz Iwiński - prof. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, były członek prezydium Komitetu Badań Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej PAN oraz członek Komitetu Nauk Politycznych PAN, autor szeregu książek i kilkuset artykułów z dziedziny systemów politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu w 1991 r. Tadeusz Iwiński jest nieprzerwanie posłem z Warmii i Mazur (okręgu Olsztyńskiego). Od wejścia Polski do Rady Europy jest członkiem jej Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu oraz długoletnim wiceprzewodniczącym ZPRE, a także szefem Komisji Migracji, Uchodźców i Populacji. Z ramienia Rady kierował licznymi misjami o charakterze humanitarnym i politycznym, m.in. na obszarze byłej Jugosławii, na Kaukazie (zwłaszcza w Czeczenii) i w Azji Centralnej. W latach 2001-2004 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

Tadeusz Iwiński  wręczył uczniowi ZST, Mariuszowi Karasiowi, stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Poseł od kilkunastu lat prowadzi na Warmii i Mazurach akcję pozyskiwania od sponsorów pomocy finansowej w formie stypendiów dla uczniów z regionu, którzy wyróżniają się w nauce, sam także je funduje. Kandydatów typują wybrane szkoły średnie i to na ich konta sponsorzy przekazują pieniądze. Stypendia są wypłacane przez dziewięć miesięcy (po 400-500 zł). Generalnym celem tych działań jest umożliwienie zdolnym uczniom podjęcia studiów wyższych.

Profesor Iwiński wygłosił również wykład na temat „Perspektywy rozwoju regionu w świetle funduszy unijnych”. Przekonywał, że Unia Europejska to wielka szansa rozwoju Polski, którą należy wykorzystać. Patrząc z innej strony, państwa europejskie powinny się jednoczyć, aby móc konkurować ze starymi potęgami ekonomicznymi ale też nowymi – Chinami i Indiami. Dlatego tzw. starym państwom unii powinno zależeć na interakcji jak największych obszarów Europy. Poseł zwrócił również uwagę na fakt, że nasz region jest szczególny gdyż graniczy z Rosją, co  powinniśmy wykorzystać gospodarczo. Po wykładzie  uczniowie zadawali niełatwe pytania. Młodzież chciała się dowiedzieć, co profesor sądzi o wolności słowa w Internecie oraz o bardzo częstych przypadkach niegodnego zachowania się wśród posłów. Padło też pytanie dotyczące przebiegu negocjacji w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Po oficjalnym spotkaniu gościowi ZST zaprezentowano zbiory zgromadzone w muzeum Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”.

 
Spotkanie z Panem Andrzejem Malinowskim
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2012 01:00

5 grudnia 2012r. po raz kolejny gościliśmy w naszym internacie Pana Andrzeja Malinowskiego - pasjonata podróży. Tym razem podzielił się z nami wrażeniami z pobytu w Ameryce Południowej, w Chile, omawiając środowisko społeczno - polityczne tego kraju. Podczas spotkania zaprezentował przywiezione pamiątki i wykonane zdjęcia ze stolicy Chile- Santiago, innych miast poszczególnych prowincji, Pustyni Atakama, gór Andów itd. Podkreślił wkład Polaków w rozwój tego kraju m. in. Ignacego Domeyko- prof. Uniwersytetu w Santiago.

Na zakończenie Pan Andrzej Malinowski wpisał się do kroniki internatu, zachęcając młodzież do podróżowania i poznawania świata.

 
ANDRZEJKI - MAGIA WRÓŻB
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 listopada 2012 01:00

„Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża…”

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

28.11.2012r. w świetlicy internatu zorganizowaliśmy wieczór andrzejkowy. Wróżby to dobra zabawa. W andrzejki, jak co roku, próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Wróżyliśmy sobie zatem z wosku, kości do gry, serc z imionami, butów wędrujących za próg…, kart z zawodami, magicznych liczb, szpilek, jabłek. Pełen magii wieczór zakończył słodki poczęstunek.

 
Lance do boju, szable w dłoń!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 20:56


(80 zdjęć)

_____Na trzy dni przed 94. rocznicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polaków, mieszkańcy Olecka i okolic tłumnie zgromadzili się w sali widowiskowej ROK. Już od progu przybyłych gości głośno witali gazeciarze oferując ”Kuriera Warszawskiego” oraz  ”Gazetę Kielecką”. O to, by nikt nie wszedł do sali kinowej bez biało-czerwonej wstążeczki  zadbały dziewczyny z internatu na Zamkowej.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od występu orkiestry miejskiej, która zagrała szereg utworów upamiętniających drogę naszej ojczyzny do wolności. Po przemówieniu Marka Góryńskiego, na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały: 
Alina Podolska, Agnieszka Truchan i Marta Gogacz. Niezwykle cenna okazała się pomoc Bożeny Gałązki, dzięki której młodzież z ”Zamku” opanowała kroki mazura i poloneza.
_____Na początku, aktorzy w przepięknych, stylowych kostiumach wcielili się w role trzech zaborców ukazując, jak doszło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy. Była to jedna z najbardziej dramatycznych scen w całym przedstawieniu.  Łzy w oczach widzów zakręciły się również, gdy pokazano próbę germanizacji polskiej młodzieży.  Zgromadzeni na widowni goście byli świadkami wzruszających recytacji wierszy powstałych na emigracji. Wysłuchali  także ciekawych aranżacji utworów o tematyce historycznej.
_____Poruszając tematy powstań narodowowyzwoleńczych, germanizację czy rusyfikację, przypomniano, jak trudna i mroczna była droga Polski do wolności. A jednak na twarzach widzów zagościły też uśmiechy, bowiem chłopcy z ZST  wzorowo odśpiewali żurawiejki (m. in. o pułkach stacjonujących  Suwałkach i Augustowie). Te krótkie, ironiczne wersy świadczą o ogromnym poczuciu humoru polskich wojaków.  Dopełnieniem nastrojowego przedstawienia była prezentacja multimedialna, na którą złożyły się  archiwalne zdjęcia ukazujące Legiony Polskie oraz odezwa Józefa Piłsudskiego do żołnierzy.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości zakończyły się koncertem laureatów VIII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.  Przekaz wszystkich, którzy 8 listopada 2012 r. wystąpili na deskach ROK, można podsumować słowami Cypriana Kamila Norwida: ”Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Honorata  Szwajda

 
Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 01:00

Dnia 8.11.2012r.  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym .

Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby :

Wodzyńska Agnieszka

Ziółkowska Milena

Kowalewski Patryk

Grunwald Adrian

W końcowej klasyfikacji dziewczęta zajęły III miejsce, natomiast  chłopcy I i tym samym awansowali do VI Mistrzostw Rejonu Warmińsko-mazurskiego SZS  w drużynowym Tenisie Stołowym . Które zostaną rozegrane 15.11.2012 r. w Olecku na naszej hali sportowej.

Patrykowi I Adrianowi  Życzymy powodzenia!

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2012 22:26
 
Wojewódzkie sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 29 października 2012 19:31


(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

Dnia  17 października 2012 roku w Biskupcu odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców. W biegach wystąpiła sztafeta z naszej szkoły w składzie:

Sitkowski  Patryk kl. I TBMF
Andruszkiewicz Mariusz  kl. I a
Grzegorzewicz Krzysztof kl. I a
Dziemiaszko  Daniel kl. I a
Brzęk Kamil kl. II c
Jasielun Karol kl. II c
Dosz  Krzysztof kl. II a
Sak Paweł kl. II a
Palewicz Maciej kl. I a
Krzyżewski Andrzej kl. III a
Przemielewski  Paweł III a

Opiekunem był Pan Zbigniew  Borzeński.
Mimo bardzo trudnej trasy nasi koledzy dali z siebie wszystko.
Dziękujemy im za to !!!!

 
Otrzęsiny klas I
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 28 października 2012 13:06

Pierwsze koty za płoty…

(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

W czwartek, 25 października 2012 r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zorganizował otrzęsiny klas pierwszych. Pierwszoklasistów przywitał  zastępca dyrektora - pan Andrzej  Gorlo.

Uczniowie klas pierwszych musieli stawić czoła różnym zadaniom wykazując się sprawnością intelektualną i fizyczną. Błyskotliwość swą „kociaki” zaprezentowały  podczas bitwy na głosy - pojedynek ten polegał na tym, by wypromować własną klasę poprzez hasła reklamowe.  Siłę, szybkość i zwinność udowodnili  w konkurencjach sportowych. Ekstremalne skoki przez linę, skecze przedstawiające kierunki kształcenia, test celności „trafiony zatopiony”, wyścig kocich zaprzęgów, bombowy bieg, układ taneczny  – to wyzwania, które postawili swoim młodszym koleżankom i kolegom uczniowie klas drugich. Punktem kulminacyjnym tegorocznych otrzęsin była prezentacja  przygotowanego wcześniej układu tanecznego gangnam style. Był to strzał w dziesiątkę! Roztańczona klasa 1C porwała do tańca konkurencję i publiczność a ich wychowawca, pan Marek Chomontowski okazał się królem parkietu.

Talenty i stopień zaangażowania pierwszoklasistów badali wtajemniczeni

w edukacyjne meandry  jurorzy:  Maciej Lau, Katarzyna Jurewicz - Ward, Marian Marciniak, Małgorzata Kozłowska i Marta Olszowa. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 1 TEI. Za rok, to właśnie oni będą mieli okazję zorganizować otrzęsiny dla przyszłych pierwszaków.

Po konkurencjach, jak na „kociaków” przystało,  uczniowie  złożyli uroczystą obietnicę zobowiązując się godnie reprezentować szkołę i  słuchać starszych kolegów. Przysięga nie ominęła również wychowawców, którzy zadeklarowali, że będą przychylni uczniom. Podsumowaniem imprezy były dyplomy potwierdzające przyjęcie do grona społeczności szkolnej oraz słodkie nagrody.

Izabela Osiecka - Żukowska

 
WYNIKI I KONKURSU Z OBRONY CYWILNEJ I PIERWSZEJ POMOCY W ROKU SZKOLNYM 2012/2013
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 października 2012 18:11

SPRAWOZDANIE

W poniedziałek 22 października 2012 r uczniowie ZST wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez nauczyciela przysposobienia obronnego -  Marka Chomontowskiego. Test zawierał 30 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o obronie cywilnej.


Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie z klasy II C:

I MIEJSCE – Emilia Cudzanowska
II MIEJSCE – Justyna Staszyńska i Michał Niewulis

Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
________________________________

Zestaw pytań z konkursu:

Poprawiony: czwartek, 25 października 2012 16:00
 
Klasowe ogniska pierwszaków
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 października 2012 18:45

Nowy rok szkolny 2012/13 dla uczniów  rozpoczynających naukę w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.  to czas zdobywania nowych doświadczeń i przystosowania się do nowej rzeczywistości.
To również czas poznawania nowych rówieśników i zawierania wspaniałych przyjaźni. Okazją do integracji były klasowe ogniska pierwszaków i ich wychowawców.
O dobrą zabawę dbali opiekunowie , którzy specjalnie na tę okazję przygotowali duże zaplecze konkursów, dostarczając biorącym jak i dopingującym mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii. Nie było wygranych ani przegranych, liczyła się tylko dobra zabawa.
Nie zabrakło również rozmów o problemach dnia codziennego jak i wymiany poglądów na różne tematy, te mniej i bardziej przyziemne.

Atmosfera jaka panowała  była wyjątkowa, chwile spędzone razem na długo zapadną w naszej pamięci.

Uczniom klas pierwszych życzymy dużo wytrwałości i sukcesów w nauce!

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
Wpisany przez Administrator   
piątek, 12 października 2012 22:21


(kliknij by zobaczyć galerię)

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Technicznych

W miniony piątek, 12 października br. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W gronie licznie przybyłych gości  nie zabrakło emerytowanych nauczycieli a wśród nich wieloletniego dyrektora ZST, Piotra Gorlo. W uroczystości udział wzięli  przedstawiciel powiatu – pan Edward Adamczyk, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olecku a także reprezentant  zaprzyjaźnionego ze szkołą 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach, pan płk Waldemar Siedlecki oraz podinsp. Bernard Faszcza z KPP w Olecku.

Podczas uroczystych obchodów Dnia Nauczyciela, dyrektor Marek Góryński wręczył nagrody pedagogom z Zespołu Szkół Technicznych oraz  pracownikom Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, dla których praca pedagogiczna jest pasją i powołaniem. Nagrody otrzymało również kilku uczniów – miłośników nauki lub sportu.

Po części oficjalnej, młodzież zaprezentowała kabaretowe przedstawienie „Pierwszy dzień w szkole po wakacjach”. Część artystyczną zakończył solowy występ Marcina Misiewicza – ucznia klasy 4TI, który w rytmie hip – hopu podziękował nauczycielom za życzliwość w trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej zakończono uroczystym obiadem w stołówce ZST, na który zaproszono wszystkich przybyłych gości.

Marta Olszowa ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:57
 
Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej halowej chłopców 2012
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 października 2012 22:30


(kliknij by zobaczyć galerię)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Dni Dziedzictwa 2012
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 27 września 2012 20:42


(kliknij by zobaczyć galerię)

Dni Dziedzictwa 2012

"IV Zamkowe Biegi Z Klio"

W tym roku  Polska już po raz 20. bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki kultury. Tegoroczne hasło to „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI”. Temat ten ma pomóc ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła.
Zespół Szkół Technicznych w Olecku wraz z działającym przy nim Oleckim Stowarzyszeniem Aktywnych „ZAMEK” przyłączyły się do obchodów tego święta, po raz czwarty organizując IV Zamkowe Biegi z Klio. Tegorocznej  uroczystości towarzyszyły dwa mitologiczne symbole: Klio – muza historii oraz Dionizos - bóg dzikiej natury, wina, obrzędów i uciech.
W IV Zamkowych Biegach z Klio zmierzyły się drużyny z 9 szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum w Świętajnie, Sokółkach i Kowalach Oleckich.
Turniej składał się z dwóch etapów: biegu na orientację na terenie miasta oraz quizu historycznego. Podczas części pierwszej  zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością poruszania się z mapą, spostrzegawczością, sprytem i inteligencją. W drugim etapie musieli zaprezentować swoją wiedzę z zakresu historii regionalnej oraz obrzędowości na Mazurach i Suwalszczyźnie.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z  Gimnazjum w Kowalach Oleckich, drugie ZST, a trzecie ZSLiZ.
Zebrana na sali młodzież i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć przygotowane stanowiska związane z tegoroczną tematyką. Znalazło się więc stanowisko kowala, gdzie odważni mogli spróbować swoich sił w wykuciu małej podkowy, dwa stanowiska z tradycyjnym jadłem, stanowisko wyrobów techniką koronki frywolitkowej przygotowane przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”, można było również uczestniczyć w wypieku sękacza. Warsztaty Terapii Zajęciowej zaprosiły zaś wszystkich  do lepienia garnków z gliny, malowania na szkle oraz haftowania.

Zabawa była przednia o czym świadczy coraz większa liczba drużyn startujących w zawodach. Za rok znów będzie okazja zmierzyć się w kolejnych Zamkowych Biegach z Klio.

Małgorzata Kozłowska
Katarzyna Kaczor

 
XXI Oleckie biegi dla dzieci , młodzieży i dorosłych
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 27 września 2012 20:23


(kliknij by zobaczyć galerię)

 

XXI Oleckie  biegi dla  dzieci , młodzieży i dorosłych z okazji miejsko-powiatowej inauguracji sportowego roku szkolnego 2012/2013.

Chłopcy startowali na  2000m. Dziewczyny na 1 mile.

Wyniki:

Dziewczęta:

II miejsce Barszczewska Agnieszka kl. IV TE/H

Chłopcy:

I miejsce Krzyżewski Andrzej III a

IV miejsce Brzęk Kamil II c

V miejsce Palewicz Maciej I a

VII miejsce Andryszczyk Dawid II TB/M

VIII miejsce Warsiewicz Dawid IV TI

Najlepsi zawodnicy będą reprezentować powiat na wojewódzkiej inauguracji sportowego roku szkolnego 2012/2013 , która odbędzie się 4 października 2012r. w Gołdapi.

 
UWAGA Maturzyści
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 25 września 2012 22:41

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO

Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU

 

Więcej w dziale  >Dla Maturzystów<

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Powiatowy wielobój lekko atletyczny gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych.
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 września 2012 10:37

Powiatowy wielobój lekko atletyczny
gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych.
Stadion MOSiR Olecko 11.09.2012 r.


(kliknij by powiększyć)

Konkurencje:
-100m
-400m
-skok w dal
*dziewczęta : pchnięcie kula i sztafeta
*chłopacy    : 800m, skok w dal , pchnięcie kula i sztafeta;

W zawodach tych wzięły udział następujące osoby :

Rzeszotek Żaneta zajęła:
- 3 miejsce – 100m
- 1 miejsce – 400m

Dobrzyńska Anna zajęła:
- 4 miejsce – 100m

Raczkiel Ewelina zajęła:
- 3 miejsce – 400m

Krejpcio Żaneta zajęła:
- 1 miejsce – pchnięcie kula

Zajkowska Żaneta
Szymańska Karolina
Justyna Olszewska


Dyczewski Daniel:
- 5 miejsce – skok w dal

Wojciechowski Robert:
- 4 miejsce – pchniecie kulą

Pikiel Tomasz
Randzio Szymon
Jachimowicz Karol
Krzyżewski Andrzej
Nikielec Kamil
Jesielun Karol


(kliknij by powiększyć)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Baczność! Spocznij! Na „Zamek” zwrot!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 września 2012 19:57


(kliknij by zobaczyć galerię)

W okresie letnim wszyscy chętni uczniowie ZST w Olecku będą mogli uczestniczyć w  obozie przysposobienia wojskowego. Obóz organizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku w partnerstwie z jednostkami wojskowymi. W miniony piątek, 14 września „Zamkowcy” odwiedzili swojego partnera, wraz z czterema opiekunami pojechali do Suwałk, by na jeden dzień „zaciągnąć się do wojska”. 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Jozefa Piłsudskiego zaprosił olecką młodzież na uroczystości związane z drugą rocznicą powstania dywizjonu oraz Dni Otwarte Koszar i piknik integracyjny „Jam żołnierz”. Okazji do zwiedzenia koszar nie przepuściły również dziewczyny z techników: fryzjerskiego i ekonomicznego – wszak wszyscy wiedzą, że „za mundurem panny sznurem…”

Na uroczystym apelu przybliżono historię jednostki, wręczono medale i wyróżnienia. Takie święto nie mogło odbyć się bez prezentacji musztry paradnej. Kolejnym punktem programu był pokaz sprawności żołnierzy i walki wręcz. Wojacy z podlaskiej jednostki zachwycili obserwatorów swoimi umiejętnościami, zręcznością a przede wszystkim sprawnością fizyczną. Dziewczyny z ZST z duszą na ramieniu przyglądały się  żołnierzom odbijającym wojskowy samochód porwany przez terrorystów.  Spokojnie! To tylko pokaz…

Więcej…
 
Giełda używanych podręczników
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 września 2012 22:03

 
PROJEKT - "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 września 2012 22:50

Od września 2012 roku w Zespole Szkół Technicznych w Olecku rozpoczyna się realizacja projektu „Myślimy o przyszłości” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

 

Głównym celem projektu jest podniesie poziomu wykształcenia 290 uczniów ZST w Olecku w okresie od września 2012 roku do czerwca 2015 roku poprzez uczestnictwo w dodatkowych zajęciach  wyrównawczych i specjalistycznych oraz kursach nadających dodatkowe kwalifikacje ułatwiające start na rynku pracy.

 

Projekt „Myślimy o przyszłości” skierowany jest do uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Niebawem rozpocznie się nabór chętnych do udziału w projekcie. Naboru dokona Komisja Rekrutacyjna złożona z Dyrektora Szkoły Kierownika Szkolenia Praktycznego oraz Kierownika Projektu. Przy naborze do projektu pod uwagę będzie brany wiek, kierunek kształcenia, zainteresowania, sytuacja finansowa rodziny.

>>>>> Czytaj Więcej  <<<<<

 
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 września 2012 16:41

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013


(kliknij by zobaczyć galerię)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Weź udział w obozie przysposobienia wojskowego
Wpisany przez Administrator   
piątek, 17 sierpnia 2012 16:46

Myślisz o pracy w służbach mundurowych?

Sprawdź się!

Weź udział w obozie przysposobienia wojskowego.

Wszyscy chętni uczniowie technikum i szkoły zawodowej mogą spróbować swoich sił na obozie przysposobienia wojskowego organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku w partnerstwie z jednostkami wojskowymi.

Nasza szkoła kształci w zawodach szczególnie poszukiwanych przez te służby (technik mechanik, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych i kucharz).  Wielu naszych absolwentów pracuje już  w wojsku, policji, straży pożarnej i straży granicznej .Ty też możesz podjąć taką pracę, ułatwi ci to nasz obóz.

Twoi rodzice, a nawet dziadkowie pamiętają zapewne obozy PO w naszej szkole, chcemy kontynuować te tradycje. Zapewniamy opiekę specjalistów i dobrą zabawę dla prawdziwych twardzieli.
Więcej informacji wkrótce.

 
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2011/2012
Wpisany przez Administrator   
piątek, 29 czerwca 2012 01:00

Drodzy Uczniowie!

Nadeszły długo oczekiwane wakacje. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania. Życzymy Wam samych słonecznych dni, radosnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

Do zobaczenia w następnym roku szkolnym.

 

Zakończenie Roku Szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku


(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

 

___________________________

Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Technicznych w Olecku

 


 
KIDS 4 KIDS - uroczystość na sali ZST w Olecku
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 czerwca 2012 19:46


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:55
 
I Zamkowa Olimpiada Informatyczna dla Gimnazjalistów
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 czerwca 2012 18:32

W dniu 21 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyła się
I Zamkowa Olimpiada Informatyczna dla Gimnazjalistów


(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

Celami Olimpiady było:

- zapoznanie młodzieży z najnowszymi rozwiązaniami informatycznymi,
- kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i myślenia algorytmicznego,
- stymulowanie poznawcze młodzieży uzdolnionej informatycznie,
- doskonalenie form i metod twórczej pracy  nauczycieli z młodzieżą,
- promowanie uczniów posiadających ponadprzeciętną wiedzę i zdolności w zakresie,
- posługiwania się  technologią informacyjną.

Do I Zamkowej Olimpiady Informatycznej dla Gimnazjalistów zgłosiło się 19 uczniów z następujących gimnazjów:
- Gimnazjum Nr 2 w Olecku
- Zespół Szkół STO w Olecku
- Gimnazjum w Świętajnie
- Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku
- Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Obejmował on dwa etapy. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test 50 pytań zamkniętych obejmujących wiedzę z zakresu m.in.: użytkowania i zastosowania komputerów, przetwarzania tekstów, tworzenia i wykorzystania grafiki, zastosowania arkusza kalkulacyjnego do rozwiązania problemów z różnych dziedzin życia, wykorzystania sieci komputerowych,  zastosowania metod algorytmicznych. Etap drugi obejmował cześć praktyczną sprawdzającą m.in. umiejętność obsługi edytora tekstu oraz obsługi arkusza kalkulacyjnego, włącznie z użyciem zaawansowanych formuł. Test oraz zadania etapu praktycznego opracowali panowie: mgr Marcin Putra i  mgr Artur Adamczyk – nauczyciele przedmiotów zawodowych informatycznych.

Wyniki Olimpiady:
Laureaci:
1 miejsce –  Michał Piotr Dzienisiewicz, Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku
2 miejsce –  Adrian Strzała, Gimnazjum w Świętajnie
3 miejsce –  Mateusz Sewioło, Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polski w Gołdapi

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ( za I miejsce – dysk zewnętrzny 500 GB,  II miejsce – zestaw głośników, III miejsce - słuchawki z kamerą), wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia – pendrivy.

Warto dodać, że uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy  z wymaganego zakresu tematycznego. Cieszy też fakt, że coraz więcej młodych ludzi ma świadomość, jak ważne jest w życiu posiadanie wiedzy z zakresu  informatyki. Zawód technika informatyka jest zawodem stale poszukiwanym na rynku pracy, dającym możliwość pracy w różnych branżach, nie tylko technicznych. Jest, np.: preferowany przy przyjmowaniu do służby wojskowej.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za tak świetne przygotowanie młodzieży do Olimpiady. Na kolejną olimpiadę zapraszamy w następnym roku szkolnym.


Organizatorzy

 
Wykaz podręczników
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 14 czerwca 2012 21:12

Zespół Szkół Technicznych w Olecku

_________________________________


Wykaz podręczników 

na rok szkolny 2016/2017

-Informacja-

* W celu uniknięcia nieporozumień oraz zbędnych wydatków proszę o wstrzymanie się od kupna podręczników do przedmiotów zawodowych do miesiąca września celem uzgodnienia z nauczycielem przedmiotu.


Klasy 1
_________________________________

1 Technikum Informatyczne - Handlowe - Usług fryzjerskich
(wych. K. Łopacz)

1 Technikum Budowlane - Mechaniczne
(wych. E. Kamińska)

1A Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Murarz-Tynkarz - Mechanik Pojazdów Samochodowych
(wych. W. Domel)

1G Gimnazjum dla dorosłych
(wych. M. Gogacz)

 

Klasy 2
_________________________________

2 Technikum Informatyczne - Handlowe
(wych. M. Chomontowski)

2 Technikum Budowlane - Mechaniczne - Usług Fryzjerskich
(wych. M. Borys)

2A Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Murarz-Tynkarz - Mechanik Pojazdów Samochodowych - Wielozawodowa
(wych. M. Siennicka)

 

2B Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych

2G Gimnazjum dla dorosłych
(wych. A. Truchan)

 

 

Klasy 3
_________________________________

3 Technikum Informatyczne - Usług fryzjerskich - Mechaniczne - Budowlane
(wych. K. Skrocki)

3A Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Murarz-Tynkarz - Wielozawodowa
(wych A. Jankowska-Bełbot)

3C Zasadnicza Szkoła Zawodowa - Wielozawodowa
(wych G. Miszczak)

 

3G Gimnazjum dla dorosłych

 


Klasy 4
_________________________________

4 Technikum Informatyczne - Usług fryzjerskich
(wych. K. Jasiukiewicz)

4 Technikum Budowlane - Mechaniczne
(wych. B. Najechalska)

 

 

 

Kursy Kwalifikacyjne
_________________________________

A.19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

 

 

 


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Do otworzenia plików wymagany jest program (Adobe Reader <pobierz>)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Pożegnanie maturzystów 2012
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 10 maja 2012 20:46


(Kliknij by zobaczyć galerie)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:53
 
Targi Edukacyjne 2012
Wpisany przez Administrator   
sobota, 14 kwietnia 2012 14:55


(kliknij by zobaczyć galerie)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:52
 
Dni Światowe Zespołu Szkół Technicznych
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 05 kwietnia 2012 18:22


(kliknij by zobaczyć galerie)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:50
 
Dni Otwarte w Zespole Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2012 22:54


(kliknij by zobaczyć galerię)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 21:49
 
Gazetka szkolna (styczen 2012)
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2012 21:50


Gazetka szkolna: styczeń 2012

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 23:13
 
Gazetka szkolna (listopad 2011)
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2012 21:49


Gazetka szkolna: listopad 2011

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 23:13
 
Gazetka szkolna (październik 2011)
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 marca 2012 21:48

Gazetka szkolna: październik 2011

Poprawiony: niedziela, 14 października 2012 20:21
 
Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 13 marca 2012 22:47

Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów na wiosenny Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych.

21 marca 2012r.

 

W programie:

9.00 – 9.30 – Część oficjalna

9.30 – 11.00 – Konkurencje (prosimy o przygotowanie marzanny – wykonanie dowolne)

11.00 – 12.00 – Zwiedzanie szkoły

(możliwość zwiedzenia wystawy Dyrektora ZST, wystawa monet pochodzących z VI wieku p.n.e. do XVII wieku n.e.)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Nagroda główna w konkursie "warto być dobrym"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 13 marca 2012 15:26


(kliknij by powiększyć)

 
Archimedes - Matematyka "koło naukowe"
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 marca 2012 01:00

Zobacz zdjęcia z projektu
(kliknij by powiększyć)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
5 Otwarty Turniej Piłki Nożnej halowej o puchar dyrektora ZST
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 06 marca 2012 20:37

5 Otwarty Turniej Piłki Nożnej halowej o puchar dyrektora
Zespołu Szkół Technicznych w Olecku

LP

Drużyna

1.

2.

3.

4.

5.

Zdobyte Punkty

Bramki

Miejsce

1.

Kowale Oleckie

XXX

3:0

5:3

0:4

1:0

9

9:7

II

2.

Świętajno

0:3

XXX

3:1

0:5

2:2

4

5:11

III

3.

Sokółki

3:5

1:3

XXX

1:4

2:2

1

7:14

V

4.

Wieliczki

4:0

5:0

4:1

XXX

5:2

12

18:3

I

5.

Gim. 1 Olecko

0:1

2:2

2:2

2:5

XXX

2

6:7

IV

Najlepszy strzelec – Jakub Czekay (Wieliczki)
Najlepszy zawodnik – Szymon Wietrowicz (Kowale Oleckie)
Najlepszy bramkarz – Dominik Koprowski (Świętajno)

Sędzia – Dariusz Karniej
Prowadzący: M. Chomontowski

ZOBACZ ZDJĘCIA

Celem imprezy (turnieju) była promocja i popularyzacja piłki nożnej w ramach zbliżających się mistrzostw Europy 2012 organizowanych w Polsce oraz promocja szkoły dla młodzieży gimnazjalnej w kontekście naboru na przyszły rok szkolny 2012/2013r.

Każdy z gimnazjalistów wraz z opiekunem otrzymał słodki upominek oraz pamiątkowy długopis. Prowadzącym całości imprezy oraz komentatorem był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Chomontowski. Sędzią głównym zawodów był Dariusz Karniej. Na koniec turnieju w zastępstwie Dyrektora Szkoły Pani Małgorzata Siennicka wręczyła pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Poza tym zwycięskie drużyny otrzymały piłki nożne oraz słodkie upominki.

Dziękujemy wszystkim drużynom, opiekunom oraz trenerom za wzięcie udziału w turnieju organizowanym corocznie w naszej szkole, zapraszamy za rok.

W prowadzeniu imprezy pomagali uczniowie klasy IV TM.

1. Maciej Cichocki – sędzia boczny
2. Piotr Kozaczek – biuro zawodów
 
Archimedes - biologia "Laboratorium życia"
Wpisany przez Administrator   
sobota, 03 marca 2012 12:29

Archimedes - biologia "Laboratorium życia"

> Zobacz Zdjęcia z projektu <

Zobacz prezentacje multimedialną z przebiegu doświdczeń

Prezentacja Pokaz

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 12