Aktualności Zespołu Szkół Technicznych
Powiatowe Targi Edukacyjne
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 24 marca 2013 01:00

Poprawiony: czwartek, 04 kwietnia 2013 22:37
 
VI DZIEŃ ŚWIATOWY
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 11:37

W środę 20 marca 2013 r.  społeczność  ZST w Olecku  pod hasłem „Z muzyką przez świat po raz szósty świętowała „Dzień Światowy”. Do corocznego,  międzyklasowego turnieju uczniowie przygotowywali się kilka tygodni. O nagrodę główną – wycieczkę w wybrane miejsce, walczyło 5 klas prezentując: Australię (1TIE), Irlandię (1TBMF), Hiszpanię (2TBM), Izrael (3TBM)  i Szwecję (3TEH).

Tradycyjnie obowiązkowym zadaniem  była prezentacja wykonanych dowolną techniką symboli narodowych – godła i flagi. Ponadto młodzi musieli zademonstrować widzom brzmienie instrumentów popularnych w wylosowanych krajach oraz przygotować inscenizację obrzędów ludowych.  Publiczność zobaczyła m.in. obchody Dnia św. Patryka, szwedzkie obrzędy związane z Dniem św. Łucji,  taniec aborygeński.  Najbardziej podobały się corrida i ślub żydowski. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła parodie piosenkarzy -  na hali sportowej wystąpiły gwiazdy takie jak: Izhar Cohen & Alphabeta, Julio Iglesias, ABBA, Gotye, The Cranberies.  Olecki zamek gościł także torreadora, tancerkę flamenco, irlandzkiego barmana, żydowskiego rabina oraz „skrzypka na dachu”. O wycieczkę klasową największy bój toczyli uczniowie klas drugich i trzecich technikum.  Ostatecznie zwyciężyli temperamentni Hiszpanie z  klasy 2 TBM. Drugie miejsce przyznano Izraelowi - 3TBM a  trzecie Szwecji - 3TEH. Pierwszoklasiści  o miejsce na podium postarają się w przyszłym roku. Nagrodzenie zaangażowania i pomysłowości młodzieży nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów.  Dzięki dobrej woli oleckich przedsiębiorców, uczniowskie inicjatywy mogą być zrealizowane.

„Dzień światowy” umożliwia uczniom ujawnienie talentów i pomysłów. Jest jednocześnie wspaniałą, zaskakującą lekcją geografii, historii i muzyki, przeistaczającą się w prawdziwe święto ZST. Celem  organizatorów  jest uwrażliwienie młodzieży na piękno innych kultur oraz rozbudzenie  tolerancji dla odmienności narodowej i religijnej.

Katarzyna Jurewicz - Ward

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 20:40
 
MISTRZOWIE ORTOGRAFII
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 21:30


(kliknij by zobaczyć galerię)

W minionym tygodniu, w mroźny czwartkowy poranek do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku przybyli gimnazjaliści z ośmiu szkół. Wszyscy mieli jeden cel – wygrać I ZAMKOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW „MISTRZ ORTOGRAFII”. Na pojedynek z ortografią zdecydowali się uczniowie z Wieliczek, Kowal Oleckich, Bakałarzewa, Judzik oraz czterech oleckich gimnazjów.  Dwudziestu trzech zawodników musiało rozwiązać dziesięć zadań ortograficznych i napisać dość trudne dyktando – historię o braciach, którzy niedawno kształcili się w ZST.  Każdy z nas ma czasem wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, jednak drugoklasistki, które stanęły na podium poradziły sobie nawet z podchwytliwymi pytaniami. Oto najlepiej piszące gimnazjalistki:

I miejsce - Marcela Wojciechowska reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Olecku

II miejsce - Zuzanna Adamska uczęszczająca do Społecznego Gimnazjum STO

III miejsce - Emanuela Góralczyk z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach

Zwyciężczynie nagrodzono akcesoriami elektronicznymi oraz książkami Ryszarda Dembego. Dyrektor ZST, Marek Goryński  wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy i pamiątkowe kubki, trafnie zauważając, że ortografia jest domeną kobiet, bowiem zmierzyć się z nią miało odwagę  zaledwie trzech chłopaków: Mateusz Biszewski, Jakub Warywocki i Szymon Jedamski. Przedstawiciele płci męskiej przyznali, że tym razem dziewczyny były lepsze, lecz oni pokażą swe umiejętności w zaplanowanym na kwiecień konkursie wiedzy technicznej.  „Taki konkurs to fajna sprawa. Dyktando nie było łatwe ale treść jego zabawna. W przyszłym roku spróbuję  jeszcze raz!” – zdradziła zawodniczka z Bakałarzewa.

Napięcie przed ogłoszeniem wyników złagodzili uczniowie ZST, którzy przy akompaniamencie gitary umilali czas uczestnikom i ich opiekunom.  Goście mogli także podziwiać eksponaty znajdujące się w muzeum historyczno - regionalnym OSA „Zamek”.

Honorata Szwajda

 
Eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 20:59

W dniach od 18 lutego do 1 marca 2013 roku zostały rozegrane eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców (czwórek) o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY .

W/w turnieju udział wzięło 90 uczniów . Eliminacje zostały rozegrane w grupach wiekowych systemem „każdy z każdym”. Do półfinału zakwalifikowały się następujące klasy :

I A ; III A ; II TEI ; IV TB

17 marca 2013 został rozegrany  finał mistrzostw szkoły pomiędzy klasami I A i III A .

Mistrzem szkoły została drużyna z klasy III A w składzie :

• Karol Jachimowicz
• Paweł Arciszewski
• Andrzej Krzyżewski
• Paweł Przemielewski
•  Lwszek Sowul

Najlepszym siatkarzem turneju  został Paweł Arciszewski (III A ).

 

Podsumowaniem mistrzostw był niezwykle emocjonujący mecz towarzyski NAUCZYCIELE-UCZNIOWIE.

Po zaciętym pięcio setowym spotkaniu jednak zwyciężyła „młodość”.

Zwycięzcom gratulujemy !


 
Warsztaty ekonomiczne "Z ekonomią na Ty"
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 marca 2013 00:45


(kliknij by zobaczyć galerię)

W piątek, 1 marca 2013 r. w ZST w Olecku

odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjum

"Z EKONOMIĄ NA TY"

Celem warsztatów było zapoznanie gimnazjalistów z podstawowymi zasadami ekonomii i ekonomicznego myślenia.  W trakcie warsztatów uczniowie poznali: podstawowe kategorie ekonomiczne, rolę banków w gospodarce rynkowej, rodzaje i funkcje kredytów, zasady obliczania kosztów kredytu, zasady dokonywania wyboru spośród wielu ofert bankowych a także znaczenie marketingu i jego instrumentów.

W warsztatach, które   zorganizowały  nauczycielki przedmiotów ekonomicznych – Anna Pogorzelska, Marzena Kaplińska i Marta Olszowa,  uczestniczyło łącznie 32 uczniów z:

 • Gimnazjum w Świętajnie
 • Gimnazjum w Kowalach Oleckich
 • Gimnazjum  Nr 1 w Olecku
 • Gimnazjum Nr 2 w Olecku

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się z istotą funkcjonowania banków oraz udzielania przez nie kredytów, a także z rolą marketingu w działalności gospodarczej. Wbrew powiedzeniu: ”Dobry zwyczaj – nie pożyczaj”, wielu naszych rodaków coraz częściej popada w długi. Aby uzmysłowić młodzieży, jakie mogą być konsekwencje  lekkomyślnego zapożyczania się, część praktyczna warsztatów polegała na  dokonaniu wyboru kredytu oraz obliczeniu jego kosztu.  Uczniom pokazano również, jak  zaplanować proces reklamowy w przedsiębiorstwie  oraz ustalić koszty z tym związane. Gimnazjaliści wykazali się zaangażowaniem, doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Udział  w   zmaganiach warsztatowych był dla nich cennym doświadczeniem. Na zakończenie  pani wicedyrektor Alina Podolska wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które w przyszłości przydadzą się do różnych obliczeń. Dziękujemy  za przybycie wszystkim gimnazjalistom  oraz opiekunom grup.  Zapraszamy za rok.

Marzena Kaplińska

 
VI OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 marca 2013 17:31

VI  OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU

27 luty 2013 rok


(kliknij by zobaczyć galerię)

W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców wzięło udział 12 drużyn. Dyrektor ZST w Olecku, dr Marek Góryński dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Następnie sędziowie poinformowali zawodników o zasadach gry i podzielili drużyny na 3 grupy. Do finału turnieju awansowali zwycięzcy poszczególnych grup oraz jedna drużyna zajmująca drugie miejsce. Celem imprezy  była popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży gimnazjalnej z powiatu oleckiego.

Zawodnicy i ich opiekunowie w dobrym humorze opuszczali naszą szkołę oświadczając, że z miłą chęcią nas odwiedzą już wkrótce. Osoba prowadząca i czuwająca nad poprawnym przebiegiem imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Chomontowski. Sędziami głównymi turnieju byli: Dariusz Karniej, Marek Stankonowicz. Zmagania zawodników zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, statuetkami i dyplomami. Wręczanie nagród dokonał zastępca Dyrektora szkoły, pan Andrzej Gorlo. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali piłki nożne.

Wyniki meczów finałowych:

I półfinał

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Wieliczki  Wynik 1:1

Awans do finału Gimnazjum Wieliczki po rzutach karnych

II półfinał

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Kijewo Wynik 2: 1

Awans Gimnazjum z Kowal Oleckich

Mecz o trzecie miejsce:

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Kijewo

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Wydmin

Mecz o pierwsze miejsce:

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Wieliczki

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Kowal Oleckich

 

Wyniki Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora ZST w Olecku

 1. Kowale Oleckie – I Miejsce
 2. Wieliczki – II Miejsce
 3. Wydminy I – III Miejsce
 4. Kijewo – IV Miejsce
 5. Gimn. Nr 2 Olecko – V Miejsce
 6. Judziki – VI Miejsce
 7. Babki Oleckie – VII Miejsce
 8. Świętajno – VIII Miejsce
 9. Sokółki – IX Miejsce
 10. Raczki – X Miejsce
 11. Wydminy II – XI Miejsce
 12. Gimn. nr 1 Olecko – XII Miejsce

Indywidualne wyróżnienia w następujących kategoriach:

Najlepszy strzelecJakub Czekay (Wieliczki)
Najlepszy zawodnik Kamil Lelo (Wydminy)
Najlepszy bramkarzWojciech Muzyk (Kowale Oleckie)

 

Zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy wszystkim drużynom, opiekunom i trenerom za udział w imprezie, która na stałe zadomowiła się w szkolnym repertuarze imprez sportowych ZST w Olecku.

Zapraszamy za rok...

Marek Chomontowski

 
Zajęcia z rysunku budowlanego (program: AutoCAD 2013) w projekcie "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 18:49


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 18:54
 
Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 lutego 2013 22:01

Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:13
 
styczeń 2013
Wpisany przez Administrator   
sobota, 23 lutego 2013 01:00


Gazetka szkolna: styczeń 2013

W numerze styczniowym:
- Wielkie pary
- Horoskop
- Wywiad z przewodniczącą
- Najlepsi z najlepszych
- Coś dla gimnazjalistów...

 

 
Kulig Klasy 2 TMB
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 lutego 2013 01:00

(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:13
 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 lutego 2013 11:35


(kliknij by zobaczyć galerię)

14 lutego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku miał miejsce VI już Walentynkowy Dzień Otwarty. Jest to impreza cykliczna skierowana szczególnie do młodzieży gimnazjalnej z klas trzecich. Gimnazjaliści bardzo chętnie skorzystali z zaproszenia, czego  dowodem była duża frekwencja i zainteresowanie szkołą.

Wzorem lat ubiegłych, program Dnia Otwartego podzielony został na dwie części. Pierwsza odbyła się w hali sportowej, gdzie przybyłych gości powitał Dyrektor ZST dr Marek Góryński oraz Samorząd Uczniowski. Gimnazjaliści zobaczyli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej technikum informatycznego, która przedstawiała  kierunki kształcenia w ZST, realizowane projekty unijne oraz wydarzenia z życia szkoły. Później odbyły się różnorodne zabawy i konkursy z udziałem gimnazjalistów oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Każdy uczestnik otrzymał słodki podarunek oraz symboliczne walentynkowe serduszko

Część druga polegała na zwiedzaniu sal lekcyjnych w towarzystwie starszych kolegów – uczniów ZST. Dużym zainteresowaniem gimnazjalistek cieszyła się sala fryzjersko–kosmetyczna, gdzie uczennice technikum fryzjerskiego modelowały włosy i układały fryzury. Chłopcy natomiast z ogromnym zaciekawieniem zapoznawali się ze specjalistycznym programem komputerowym Auto CAD 2013, który służy do wykonywania rysunków technicznych w zawodach technik mechanik i technik budownictwa. Młodzież ZST, jak również przyszli uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych dotyczących obsługi tego programu w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”. Projekt jest długoterminowy i w ciągu trzech lat daje obecnym i przyszłym uczniom możliwość nieodpłatnego ukończenia atrakcyjnych kursów:

-  prawa  jazdy kategorii B,

- obsługi wózka widłowego,

-  posadzkarza - glazurnika,

- tworzenia stron WWW,

- stylizacji paznokci i wizażu.

Jest to ogromna szansa zdobycia dodatkowych kwalifikacji przed ukończeniem szkoły średniej.

Wszystkim gimnazjalistom dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że dla wielu z nich to spotkanie będzie pomocne w dokonaniu ważnego życiowego wyboru.

 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 lutego 2013 22:45

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:04
 
Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 lutego 2013 19:32

Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”

w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

____W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, 15 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyła się I edycja konkursu czytania ze zrozumieniem pod hasłem „Wiem, co czytam”. Przedsięwzięcie szkolne spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, zwłaszcza tegorocznych maturzystów. W konkursie wzięło udział 16 osób, większość stanowili uczniowie klas maturalnych. Uczestnicy musieli zmierzyć się z esejem filozoficznym Alberta Camusa pt. „Artysta i jego epoka” oraz przygotowanymi do tekstu zadaniami.

____Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu „Wiem, co czytam” okazali się tegoroczni maturzyści, którym już za trzy miesiące przyjdzie zmierzyć się na egzaminie maturalnym z języka polskiego z podobnymi zadaniami. Oto oni:

I miejsce: Marcin Misiewicz (klasa IV TI)

II miejsce: Krzysztof Krot (klasa IV TB)

III miejsce: Iwona Łukowska i Adrian Grunwald (klasa IV TEM)

____Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

Iwona Ćwikowska

Honorata Szwajda.

 
Z „ZAMKU” DO ARMII czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 stycznia 2013 18:52

Z „ZAMKU”  DO ARMII

czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST

(kliknij by zobaczyć galerię)

Zespół Szkół Technicznych w Olecku jako jedyna szkoła z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.   Działanie ma na celu  zachęcenie obywateli do aktywności na rzecz obronności państwa oraz edukację obronną ludności – szczególnie młodzieży. Plan współpracy jest już realizowany. W miniony czwartek, 17 stycznia, na hali sportowej odbyło się spotkanie  przedstawicieli 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z uczniami ZST. Instruktorzy przeprowadzili zajęcia w zakresie promocji zawodowej służby wojskowej i służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.  Na początku przybliżono cele zawodowej służby wojskowej. Omówiono też minimalne wymagania  oraz normy sprawności fizycznej dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Uczniowie  z zainteresowaniem oglądali karabin maszynowy PK 7,62 mm; karabinek szturmowy Beryl 5,56 mm  a także broń białą – bagnety i noże. Dziewczyny z Zamkowej ochoczo stroiły się w kamizelki taktyczne i hełmy kevlarowe. Członkowie muzeum historyczno – regionalnego OSA „Zamek”  pochwalili się militarnymi eksponatami. Zaprezentowane egzemplarze broni strzeleckiej i wyposażenie wojsk piechoty wzbudziły zainteresowanie gości.

Wielu uczniów już podczas spotkania deklarowało, iż  po ukończeniu szkoły postara się o pracę w wojsku. Mundurowi z Giżycka zapewnili, że nie będzie to trudne, ponieważ Zespół Szkół Technicznych kształci w zawodach pożądanych u kandydatów na żołnierzy zawodowychtechnik mechanik, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz. Wielu absolwentów  Zespołu Szkół Technicznych pracuje dziś w wojsku, policji, straży pożarnej, straży granicznej. Kilku byłych uczniów prosto z „Zamku” trafiło właśnie do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas kolejnego spotkania,   prawdopodobnie  to oni oprowadzą młodzież ZST po kompleksie koszarowym w Orzyszu, gdzie zaprezentują m.in. czołg średni T-72 i działo samobieżne 2S1 Goździk.

„Zamkowcy” nie mogą się już doczekać zaplanowanych na czerwiec obozów przysposobienia wojskowego. Kiedyś obozy PO były popularne w oleckiej szkole. Teraz młodzi entuzjaści będą mogli kontynuować tę tradycję pod okiem specjalistów z giżyckiej i suwalskiej jednostki wojskowej. Jednak koszary 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nie będą zaskoczeniem dla uczniów ZST, bowiem gościli oni tam we wrześniu ubiegłego roku.  Tym razem śmiałkowie, którzy zdecydują się na udział w obozach zostaną  przeszkoleni m. in. z musztry, terenoznawstwa  i ćwiczeń wojskowych.   Chętnych, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę  jest wielu - nie jest tajemnicą wojskową, że uczniowie z Zamkowej to prawdziwi twardziele.

Honorata Szwajda

 
Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 stycznia 2013 21:49

Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!

Wszyscy, którzy lubią być trendy mogli uczestniczyć w I Zamkowym Pokazie Kosmetyczno - Fryzjerskim. Po południu, 15 stycznia 2013 r. uczennice Technikum Fryzjerskiego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół Technicznych pod opieką pani Joanny Słowikowskiej zaprezentowały najnowsze inspiracje w strzyżeniu, koloryzacji i czesaniu włosów. Dziewczyny na głowach swych modelek wyczarowały piękne, a zarazem proste w ułożeniu fryzury karnawałowe. Całości dopełnił przepiękny wieczorowy makijaż w wykonaniu słuchaczek Studium Usług Kosmetycznych przy ZST, nad  którymi czuwała pani Katarzyna Butkiewicz. Pokaz odbył się w nowoczesnej sali, przystosowanej specjalnie do nauki zawodu fryzjera oraz kosmetyczki.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a miłą niespodzianką były rozlosowane upominki – testery kosmetyków, fryzura i makijaż wykonane gratis przez uczennice ZST.

Przyszłe fryzjerki i kosmetyczki zapraszają wszystkich na swój kolejny – wiosenny pokaz.


(klinknij by zobaczyć galerię)

Agnieszka Truchan

 
Karnawałowy Pokaza fryzjersko - kosmetyczny
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 stycznia 2013 12:28

 
Współpraca wojsk lądowych z Zespołem Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 stycznia 2013 22:52

Współpraca ZST z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i 14. Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach stała się faktem!!!

Szkoła jako jedyna z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.

Plan współpracy Wojsk Lądowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2013 r. <

(pozycja w/w dok. Lp. 217, 322, 369, 856)

Poprawiony: wtorek, 08 stycznia 2013 13:32
 
Życzenia Bożonarodzeniowe
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 grudnia 2012 02:00

Boże Narodzenie to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby - nierzadko w zabawny sposób - przypomnieć wydarzenia z przed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Nie może więc w jasełkach zabraknąć takich postaci jak, pasterz, trzej królowie, aniołowie , Józefa i Maryi. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie ZST przygotowują jasełka, wcielając się w role tychże postaci. Tegoroczne przedstawienie znów zaskoczyło swoją oprawą i jak co roku wszyscy widzowie nie kryli swojego wzruszenia.

SZKOLNE JASEŁKA

fot. G. Romotowski

Osoby biorące udział w przedstawieniu :

1. Chodkiewicz Bartosz - narrator
2.Wasilewski Cezary – hetman
3. Piekielniak Barbara – anioł I
4. Czarniecka Anna – anioł II
5. Gienieczko Paulina – pasterz I
6. Pieczur Jacek – pasterz II
7. Erpszt Przemysław – pasterz III
8. Sokalska Justyna – Maria
9. Szczodruch Grzegorz – Józef
10. Józefowicz Daniel – król I
11. Markowski Adrian – król II
12. Olenkiewicz Mateusz – król III
13.Kowalewska Karolina – Jagna
14. Andryszczyk Dawid – Herod
15. Brzozowska Magdalena – diabeł I
16.Kamińska Magdalena – diabeł III
17. Murawska Katarzyna –diabeł II
18.Jabłońska Emilia –śmierć
19 . Bagieciel Maciej – sufler

Przedstawienie jasełkowe przygotowali : Izabela Gorlo , Maciej Brzozowski , Marzena Kaplińska oraz Grzegorz Miszczak

Wszystkim wymienionym nauczycielom oraz uczniom gratulujemy tak doskonałych jasełek a zarazem dziękujemy za ucztę dla ducha, oka i ucha.

 
Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 20 grudnia 2012 02:00

Konkurs rozstrzygnięty - mamy Szkolnego Mistrza Ortografii

wśród gimnazjalistów Zespołu ZST w Olecku!

10 grudnia 2012 r. w poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wśród gimnazjalistów ZST w Olecku. Do udziału zgłosiło się 11 uczniów, którzy próbowali poradzić sobie z nie zawsze łatwą polszczyzną. Sprawdzając dyktanda pod uwagę brano zarówno błędy ortograficzne, jak i interpunkcyjne. Uczestnicy usiłowali sprostać poniższemu tekstowi:

„Wigilijna przemiana”

„Ebenezer Scrooge to wyjątkowa postać w literaturze europejskiej. Główny bohater "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa pracował w branży kupieckiej. Naprawdę szczerze kochał tylko pieniążki. Żył w przekonaniu, że są one najwyższą wartością w życiu człowieka. Oskarżał wszystkich o niepotrzebne wydatki i uważał, że w naturze ludzkiej leży potrzeba oszczędzania. Wierzył, iż odmawiając sobie i innym odrobiny radości, osiągnie prawdziwe szczęście. I tak dopełniłby żywota, gdyby nie spotkanie z duchem zmarłego przyjaciela.

Marley ostrzegł byłego wspólnika przed niemądrze obraną drogą życiową. Tej samej nocy skrupulatny rachmistrz trwożliwie czekał na wizytę trzech gości z zaświatów. Wizje Świąt Bożego Narodzenia, które Scrooge spędził w przeszłości, oraz przepowiednia przyszłości skutecznie odmieniły serce lichwiarza. Starzec odżył.”

Zwyciężczynią szkolnych zmagań ortograficznych została Daria Cimochowska, uczennica klasy II G. Poniżej wyniki konkursu - nazwiska uczniów i poszczególne miejsca przez nich zajęte.

Miejsce II – Maciej Błażejak, II G

Miejsce III – Agnieszka Romanowska, II G

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do zmierzenia się z polską ortografią już za rok.

Iwona Ćwikowska

 
Finał Szlachetnej Paczki
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 grudnia 2012 21:09

Zaskakujący finał Szlachetnej Paczki

Zespół Szkół Technicznych w Olecku już trzeci rok z rzędu wspiera ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku szkoła postanowiła pomóc matce samotnie wychowującej czteromiesięcznego, chorego na wodogłowie synka. Sytuacja rodziny jest trudna, ponieważ stan dziecka ciągle się pogarsza a wydatki związane z jego chorobą rosną. O wsparcie w skompletowaniu paczki, zgodnej z potrzebami rodziny, Samorząd Szkolny postanowił poprosić klientów sklepu spożywczego „SAM”. Właśnie tam, 3 grudnia młodzież przeprowadziła zbiórkę żywności.  Zaangażowanie Olecczan przeszło najśmielsze oczekiwania uczniów: „Proszę Pani, ludzie dają nam nawet pieniądze! Mamy już tyle produktów…!” – tak po trzech godzinach zbiórki jedna z uczennic relacjonowała swoje wrażenia opiekunowi Samorządu Szkolnego ZST.
Rzeczywiście, hojność zarówno klientów, jak i właścicieli sklepu bardzo mile zaskoczyła wszystkich. Widok stosu kartonów z żywnością, a później zapakowany po brzegi samochód dodawał energii pomagającym. Nie trzeba było się długo zastanawiać, co zrobić z taką ilością żywności. Natychmiast podjęto decyzję: „Dzwonimy do wolontariusza! Wybieramy drugą rodzinę!” Wolontariusz po chwili namysłu powiedział: „Mamy tu taką wielodzietną rodzinę: siedmioro dzieci, najstarsze 11 lat, a najmłodsze 2 miesiące. Potrzebują przede wszystkim żywności”. Aż serce zadrżało! Bez wahania zdecydowaliśmy, że im też pomożemy.
„Jesteście niesamowici” - podsumował wolontariusz.  Nie potraktowaliśmy tego jak komplement. Taka właśnie powinna być świąteczna pomoc – NIESAMOWITA. Niesamowita była też postawa wszystkich klientów sklepu „SAM” i jego właścicieli, którym  serdecznie dziękujemy. Bez Was nasza pomoc nie sięgnęłaby aż takich rozmiarów.  Zachętą dla wszystkich do przygotowania Szlachetnej Paczki w przyszłości mogą  być słowa właściciela sklepu „SAM”, którymi odpowiedział na nasze podziękowania za wsparcie:
„- Nie ma za co dziękować. To my dziękujemy, że chcecie pomagać”.  Mamy nadzieję, że w następnych latach Szlachetnych Paczek w Olecku będzie znacznie więcej.
Pomagajmy, bo jak mówił Jan Paweł II człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym.

Paulina  Gienieczko
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego  ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:01
 
Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:24

W czwartek, 6 grudnia 2012 r. w internacie Zespołu Szkół Technicznych,  na popołudniowej zbiórce  zjawili się goście w czerwonych strojach. Och, przecież to Mikołajki!  Przybysze,  czyli Magda  Palanis, Bartek Chodkiewicz i Cezary Wasilewski każdemu ofiarowali  słodki upominek. Wręczono także nagrody dla laureatów listopadowego konkursu „Król i Królowa Uprzejmości”. Najbardziej kulturalnymi mieszkańcami internatu okrzyknięto Monikę Mętel i Darka Szklarza.

W to  grudniowe popołudnie wychowawczynie Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska zorganizowały Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach mogli wziąć udział wszyscy pasjonaci ping-ponga. Uczestnicy  wykazali się zdolnością organizacyjną a przede wszystkim umiejętnością współżycia w grupie – pomimo mrozu za oknem, na świetlicy panowała ciepła atmosfera. Najlepsi sportowcy wywalczyli sobie nagrody – kosmetyki lub akcesoria do telefonów.

Oto zwycięzcy  Mikołajkowego  Turnieju Tenisa Stołowego:

Dziewczyny:

I miejsce  Magdalena Walicka

II miejsce  Marta Gardewiszki

III miejsce  Małgorzata Plisko

Chłopcy:

I miejsce   Patryk Kowalewski

II miejsce   Adrian Grunwald

III miejsce   Robert Wojciechowski

IV miejsce   Kacper Chodkiewicz

GRATULUJEMY!!!

Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 10:41
 
Poselska Wizyta
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:09


W czwartek, 27 listopada 2012 r. z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Olecku spotkał się Tadeusz Iwiński - prof. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, były członek prezydium Komitetu Badań Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej PAN oraz członek Komitetu Nauk Politycznych PAN, autor szeregu książek i kilkuset artykułów z dziedziny systemów politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu w 1991 r. Tadeusz Iwiński jest nieprzerwanie posłem z Warmii i Mazur (okręgu Olsztyńskiego). Od wejścia Polski do Rady Europy jest członkiem jej Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu oraz długoletnim wiceprzewodniczącym ZPRE, a także szefem Komisji Migracji, Uchodźców i Populacji. Z ramienia Rady kierował licznymi misjami o charakterze humanitarnym i politycznym, m.in. na obszarze byłej Jugosławii, na Kaukazie (zwłaszcza w Czeczenii) i w Azji Centralnej. W latach 2001-2004 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

Tadeusz Iwiński  wręczył uczniowi ZST, Mariuszowi Karasiowi, stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Poseł od kilkunastu lat prowadzi na Warmii i Mazurach akcję pozyskiwania od sponsorów pomocy finansowej w formie stypendiów dla uczniów z regionu, którzy wyróżniają się w nauce, sam także je funduje. Kandydatów typują wybrane szkoły średnie i to na ich konta sponsorzy przekazują pieniądze. Stypendia są wypłacane przez dziewięć miesięcy (po 400-500 zł). Generalnym celem tych działań jest umożliwienie zdolnym uczniom podjęcia studiów wyższych.

Profesor Iwiński wygłosił również wykład na temat „Perspektywy rozwoju regionu w świetle funduszy unijnych”. Przekonywał, że Unia Europejska to wielka szansa rozwoju Polski, którą należy wykorzystać. Patrząc z innej strony, państwa europejskie powinny się jednoczyć, aby móc konkurować ze starymi potęgami ekonomicznymi ale też nowymi – Chinami i Indiami. Dlatego tzw. starym państwom unii powinno zależeć na interakcji jak największych obszarów Europy. Poseł zwrócił również uwagę na fakt, że nasz region jest szczególny gdyż graniczy z Rosją, co  powinniśmy wykorzystać gospodarczo. Po wykładzie  uczniowie zadawali niełatwe pytania. Młodzież chciała się dowiedzieć, co profesor sądzi o wolności słowa w Internecie oraz o bardzo częstych przypadkach niegodnego zachowania się wśród posłów. Padło też pytanie dotyczące przebiegu negocjacji w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Po oficjalnym spotkaniu gościowi ZST zaprezentowano zbiory zgromadzone w muzeum Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”.

 
Spotkanie z Panem Andrzejem Malinowskim
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2012 02:00

5 grudnia 2012r. po raz kolejny gościliśmy w naszym internacie Pana Andrzeja Malinowskiego - pasjonata podróży. Tym razem podzielił się z nami wrażeniami z pobytu w Ameryce Południowej, w Chile, omawiając środowisko społeczno - polityczne tego kraju. Podczas spotkania zaprezentował przywiezione pamiątki i wykonane zdjęcia ze stolicy Chile- Santiago, innych miast poszczególnych prowincji, Pustyni Atakama, gór Andów itd. Podkreślił wkład Polaków w rozwój tego kraju m. in. Ignacego Domeyko- prof. Uniwersytetu w Santiago.

Na zakończenie Pan Andrzej Malinowski wpisał się do kroniki internatu, zachęcając młodzież do podróżowania i poznawania świata.

 
ANDRZEJKI - MAGIA WRÓŻB
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 listopada 2012 02:00

„Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża…”

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

28.11.2012r. w świetlicy internatu zorganizowaliśmy wieczór andrzejkowy. Wróżby to dobra zabawa. W andrzejki, jak co roku, próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Wróżyliśmy sobie zatem z wosku, kości do gry, serc z imionami, butów wędrujących za próg…, kart z zawodami, magicznych liczb, szpilek, jabłek. Pełen magii wieczór zakończył słodki poczęstunek.

 
Lance do boju, szable w dłoń!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 21:56


(80 zdjęć)

_____Na trzy dni przed 94. rocznicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polaków, mieszkańcy Olecka i okolic tłumnie zgromadzili się w sali widowiskowej ROK. Już od progu przybyłych gości głośno witali gazeciarze oferując ”Kuriera Warszawskiego” oraz  ”Gazetę Kielecką”. O to, by nikt nie wszedł do sali kinowej bez biało-czerwonej wstążeczki  zadbały dziewczyny z internatu na Zamkowej.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od występu orkiestry miejskiej, która zagrała szereg utworów upamiętniających drogę naszej ojczyzny do wolności. Po przemówieniu Marka Góryńskiego, na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały: 
Alina Podolska, Agnieszka Truchan i Marta Gogacz. Niezwykle cenna okazała się pomoc Bożeny Gałązki, dzięki której młodzież z ”Zamku” opanowała kroki mazura i poloneza.
_____Na początku, aktorzy w przepięknych, stylowych kostiumach wcielili się w role trzech zaborców ukazując, jak doszło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy. Była to jedna z najbardziej dramatycznych scen w całym przedstawieniu.  Łzy w oczach widzów zakręciły się również, gdy pokazano próbę germanizacji polskiej młodzieży.  Zgromadzeni na widowni goście byli świadkami wzruszających recytacji wierszy powstałych na emigracji. Wysłuchali  także ciekawych aranżacji utworów o tematyce historycznej.
_____Poruszając tematy powstań narodowowyzwoleńczych, germanizację czy rusyfikację, przypomniano, jak trudna i mroczna była droga Polski do wolności. A jednak na twarzach widzów zagościły też uśmiechy, bowiem chłopcy z ZST  wzorowo odśpiewali żurawiejki (m. in. o pułkach stacjonujących  Suwałkach i Augustowie). Te krótkie, ironiczne wersy świadczą o ogromnym poczuciu humoru polskich wojaków.  Dopełnieniem nastrojowego przedstawienia była prezentacja multimedialna, na którą złożyły się  archiwalne zdjęcia ukazujące Legiony Polskie oraz odezwa Józefa Piłsudskiego do żołnierzy.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości zakończyły się koncertem laureatów VIII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.  Przekaz wszystkich, którzy 8 listopada 2012 r. wystąpili na deskach ROK, można podsumować słowami Cypriana Kamila Norwida: ”Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Honorata  Szwajda

 
Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 02:00

Dnia 8.11.2012r.  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym .

Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby :

Wodzyńska Agnieszka

Ziółkowska Milena

Kowalewski Patryk

Grunwald Adrian

W końcowej klasyfikacji dziewczęta zajęły III miejsce, natomiast  chłopcy I i tym samym awansowali do VI Mistrzostw Rejonu Warmińsko-mazurskiego SZS  w drużynowym Tenisie Stołowym . Które zostaną rozegrane 15.11.2012 r. w Olecku na naszej hali sportowej.

Patrykowi I Adrianowi  Życzymy powodzenia!

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2012 23:26
 
Wojewódzkie sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 29 października 2012 20:31


(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

Dnia  17 października 2012 roku w Biskupcu odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców. W biegach wystąpiła sztafeta z naszej szkoły w składzie:

Sitkowski  Patryk kl. I TBMF
Andruszkiewicz Mariusz  kl. I a
Grzegorzewicz Krzysztof kl. I a
Dziemiaszko  Daniel kl. I a
Brzęk Kamil kl. II c
Jasielun Karol kl. II c
Dosz  Krzysztof kl. II a
Sak Paweł kl. II a
Palewicz Maciej kl. I a
Krzyżewski Andrzej kl. III a
Przemielewski  Paweł III a

Opiekunem był Pan Zbigniew  Borzeński.
Mimo bardzo trudnej trasy nasi koledzy dali z siebie wszystko.
Dziękujemy im za to !!!!

 
Otrzęsiny klas I
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 28 października 2012 14:06

Pierwsze koty za płoty…

(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

W czwartek, 25 października 2012 r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zorganizował otrzęsiny klas pierwszych. Pierwszoklasistów przywitał  zastępca dyrektora - pan Andrzej  Gorlo.

Uczniowie klas pierwszych musieli stawić czoła różnym zadaniom wykazując się sprawnością intelektualną i fizyczną. Błyskotliwość swą „kociaki” zaprezentowały  podczas bitwy na głosy - pojedynek ten polegał na tym, by wypromować własną klasę poprzez hasła reklamowe.  Siłę, szybkość i zwinność udowodnili  w konkurencjach sportowych. Ekstremalne skoki przez linę, skecze przedstawiające kierunki kształcenia, test celności „trafiony zatopiony”, wyścig kocich zaprzęgów, bombowy bieg, układ taneczny  – to wyzwania, które postawili swoim młodszym koleżankom i kolegom uczniowie klas drugich. Punktem kulminacyjnym tegorocznych otrzęsin była prezentacja  przygotowanego wcześniej układu tanecznego gangnam style. Był to strzał w dziesiątkę! Roztańczona klasa 1C porwała do tańca konkurencję i publiczność a ich wychowawca, pan Marek Chomontowski okazał się królem parkietu.

Talenty i stopień zaangażowania pierwszoklasistów badali wtajemniczeni

w edukacyjne meandry  jurorzy:  Maciej Lau, Katarzyna Jurewicz - Ward, Marian Marciniak, Małgorzata Kozłowska i Marta Olszowa. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 1 TEI. Za rok, to właśnie oni będą mieli okazję zorganizować otrzęsiny dla przyszłych pierwszaków.

Po konkurencjach, jak na „kociaków” przystało,  uczniowie  złożyli uroczystą obietnicę zobowiązując się godnie reprezentować szkołę i  słuchać starszych kolegów. Przysięga nie ominęła również wychowawców, którzy zadeklarowali, że będą przychylni uczniom. Podsumowaniem imprezy były dyplomy potwierdzające przyjęcie do grona społeczności szkolnej oraz słodkie nagrody.

Izabela Osiecka - Żukowska

 
WYNIKI I KONKURSU Z OBRONY CYWILNEJ I PIERWSZEJ POMOCY W ROKU SZKOLNYM 2012/2013
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 października 2012 19:11

SPRAWOZDANIE

W poniedziałek 22 października 2012 r uczniowie ZST wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez nauczyciela przysposobienia obronnego -  Marka Chomontowskiego. Test zawierał 30 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o obronie cywilnej.


Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie z klasy II C:

I MIEJSCE – Emilia Cudzanowska
II MIEJSCE – Justyna Staszyńska i Michał Niewulis

Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
________________________________

Zestaw pytań z konkursu:

Poprawiony: czwartek, 25 października 2012 17:00
 
Klasowe ogniska pierwszaków
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 października 2012 19:45

Nowy rok szkolny 2012/13 dla uczniów  rozpoczynających naukę w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.  to czas zdobywania nowych doświadczeń i przystosowania się do nowej rzeczywistości.
To również czas poznawania nowych rówieśników i zawierania wspaniałych przyjaźni. Okazją do integracji były klasowe ogniska pierwszaków i ich wychowawców.
O dobrą zabawę dbali opiekunowie , którzy specjalnie na tę okazję przygotowali duże zaplecze konkursów, dostarczając biorącym jak i dopingującym mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii. Nie było wygranych ani przegranych, liczyła się tylko dobra zabawa.
Nie zabrakło również rozmów o problemach dnia codziennego jak i wymiany poglądów na różne tematy, te mniej i bardziej przyziemne.

Atmosfera jaka panowała  była wyjątkowa, chwile spędzone razem na długo zapadną w naszej pamięci.

Uczniom klas pierwszych życzymy dużo wytrwałości i sukcesów w nauce!

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
Wpisany przez Administrator   
piątek, 12 października 2012 23:21


(kliknij by zobaczyć galerię)

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Technicznych

W miniony piątek, 12 października br. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W gronie licznie przybyłych gości  nie zabrakło emerytowanych nauczycieli a wśród nich wieloletniego dyrektora ZST, Piotra Gorlo. W uroczystości udział wzięli  przedstawiciel powiatu – pan Edward Adamczyk, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olecku a także reprezentant  zaprzyjaźnionego ze szkołą 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach, pan płk Waldemar Siedlecki oraz podinsp. Bernard Faszcza z KPP w Olecku.

Podczas uroczystych obchodów Dnia Nauczyciela, dyrektor Marek Góryński wręczył nagrody pedagogom z Zespołu Szkół Technicznych oraz  pracownikom Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, dla których praca pedagogiczna jest pasją i powołaniem. Nagrody otrzymało również kilku uczniów – miłośników nauki lub sportu.

Po części oficjalnej, młodzież zaprezentowała kabaretowe przedstawienie „Pierwszy dzień w szkole po wakacjach”. Część artystyczną zakończył solowy występ Marcina Misiewicza – ucznia klasy 4TI, który w rytmie hip – hopu podziękował nauczycielom za życzliwość w trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej zakończono uroczystym obiadem w stołówce ZST, na który zaproszono wszystkich przybyłych gości.

Marta Olszowa ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:57
 
Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej halowej chłopców 2012
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 października 2012 23:30


(kliknij by zobaczyć galerię)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Dni Dziedzictwa 2012
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 27 września 2012 21:42


(kliknij by zobaczyć galerię)

Dni Dziedzictwa 2012

"IV Zamkowe Biegi Z Klio"

W tym roku  Polska już po raz 20. bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki kultury. Tegoroczne hasło to „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI”. Temat ten ma pomóc ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła.
Zespół Szkół Technicznych w Olecku wraz z działającym przy nim Oleckim Stowarzyszeniem Aktywnych „ZAMEK” przyłączyły się do obchodów tego święta, po raz czwarty organizując IV Zamkowe Biegi z Klio. Tegorocznej  uroczystości towarzyszyły dwa mitologiczne symbole: Klio – muza historii oraz Dionizos - bóg dzikiej natury, wina, obrzędów i uciech.
W IV Zamkowych Biegach z Klio zmierzyły się drużyny z 9 szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum w Świętajnie, Sokółkach i Kowalach Oleckich.
Turniej składał się z dwóch etapów: biegu na orientację na terenie miasta oraz quizu historycznego. Podczas części pierwszej  zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością poruszania się z mapą, spostrzegawczością, sprytem i inteligencją. W drugim etapie musieli zaprezentować swoją wiedzę z zakresu historii regionalnej oraz obrzędowości na Mazurach i Suwalszczyźnie.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z  Gimnazjum w Kowalach Oleckich, drugie ZST, a trzecie ZSLiZ.
Zebrana na sali młodzież i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć przygotowane stanowiska związane z tegoroczną tematyką. Znalazło się więc stanowisko kowala, gdzie odważni mogli spróbować swoich sił w wykuciu małej podkowy, dwa stanowiska z tradycyjnym jadłem, stanowisko wyrobów techniką koronki frywolitkowej przygotowane przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”, można było również uczestniczyć w wypieku sękacza. Warsztaty Terapii Zajęciowej zaprosiły zaś wszystkich  do lepienia garnków z gliny, malowania na szkle oraz haftowania.

Zabawa była przednia o czym świadczy coraz większa liczba drużyn startujących w zawodach. Za rok znów będzie okazja zmierzyć się w kolejnych Zamkowych Biegach z Klio.

Małgorzata Kozłowska
Katarzyna Kaczor

 
XXI Oleckie biegi dla dzieci , młodzieży i dorosłych
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 27 września 2012 21:23


(kliknij by zobaczyć galerię)

 

XXI Oleckie  biegi dla  dzieci , młodzieży i dorosłych z okazji miejsko-powiatowej inauguracji sportowego roku szkolnego 2012/2013.

Chłopcy startowali na  2000m. Dziewczyny na 1 mile.

Wyniki:

Dziewczęta:

II miejsce Barszczewska Agnieszka kl. IV TE/H

Chłopcy:

I miejsce Krzyżewski Andrzej III a

IV miejsce Brzęk Kamil II c

V miejsce Palewicz Maciej I a

VII miejsce Andryszczyk Dawid II TB/M

VIII miejsce Warsiewicz Dawid IV TI

Najlepsi zawodnicy będą reprezentować powiat na wojewódzkiej inauguracji sportowego roku szkolnego 2012/2013 , która odbędzie się 4 października 2012r. w Gołdapi.

 
UWAGA Maturzyści
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 25 września 2012 23:41

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO

Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU

 

Więcej w dziale  >Dla Maturzystów<

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Powiatowy wielobój lekko atletyczny gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych.
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 września 2012 11:37

Powiatowy wielobój lekko atletyczny
gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych.
Stadion MOSiR Olecko 11.09.2012 r.


(kliknij by powiększyć)

Konkurencje:
-100m
-400m
-skok w dal
*dziewczęta : pchnięcie kula i sztafeta
*chłopacy    : 800m, skok w dal , pchnięcie kula i sztafeta;

W zawodach tych wzięły udział następujące osoby :

Rzeszotek Żaneta zajęła:
- 3 miejsce – 100m
- 1 miejsce – 400m

Dobrzyńska Anna zajęła:
- 4 miejsce – 100m

Raczkiel Ewelina zajęła:
- 3 miejsce – 400m

Krejpcio Żaneta zajęła:
- 1 miejsce – pchnięcie kula

Zajkowska Żaneta
Szymańska Karolina
Justyna Olszewska


Dyczewski Daniel:
- 5 miejsce – skok w dal

Wojciechowski Robert:
- 4 miejsce – pchniecie kulą

Pikiel Tomasz
Randzio Szymon
Jachimowicz Karol
Krzyżewski Andrzej
Nikielec Kamil
Jesielun Karol


(kliknij by powiększyć)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Baczność! Spocznij! Na „Zamek” zwrot!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 września 2012 20:57


(kliknij by zobaczyć galerię)

W okresie letnim wszyscy chętni uczniowie ZST w Olecku będą mogli uczestniczyć w  obozie przysposobienia wojskowego. Obóz organizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku w partnerstwie z jednostkami wojskowymi. W miniony piątek, 14 września „Zamkowcy” odwiedzili swojego partnera, wraz z czterema opiekunami pojechali do Suwałk, by na jeden dzień „zaciągnąć się do wojska”. 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Jozefa Piłsudskiego zaprosił olecką młodzież na uroczystości związane z drugą rocznicą powstania dywizjonu oraz Dni Otwarte Koszar i piknik integracyjny „Jam żołnierz”. Okazji do zwiedzenia koszar nie przepuściły również dziewczyny z techników: fryzjerskiego i ekonomicznego – wszak wszyscy wiedzą, że „za mundurem panny sznurem…”

Na uroczystym apelu przybliżono historię jednostki, wręczono medale i wyróżnienia. Takie święto nie mogło odbyć się bez prezentacji musztry paradnej. Kolejnym punktem programu był pokaz sprawności żołnierzy i walki wręcz. Wojacy z podlaskiej jednostki zachwycili obserwatorów swoimi umiejętnościami, zręcznością a przede wszystkim sprawnością fizyczną. Dziewczyny z ZST z duszą na ramieniu przyglądały się  żołnierzom odbijającym wojskowy samochód porwany przez terrorystów.  Spokojnie! To tylko pokaz…

Więcej…
 
Giełda używanych podręczników
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 września 2012 23:03

 
PROJEKT - "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 września 2012 23:50

Od września 2012 roku w Zespole Szkół Technicznych w Olecku rozpoczyna się realizacja projektu „Myślimy o przyszłości” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

 

Głównym celem projektu jest podniesie poziomu wykształcenia 290 uczniów ZST w Olecku w okresie od września 2012 roku do czerwca 2015 roku poprzez uczestnictwo w dodatkowych zajęciach  wyrównawczych i specjalistycznych oraz kursach nadających dodatkowe kwalifikacje ułatwiające start na rynku pracy.

 

Projekt „Myślimy o przyszłości” skierowany jest do uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Niebawem rozpocznie się nabór chętnych do udziału w projekcie. Naboru dokona Komisja Rekrutacyjna złożona z Dyrektora Szkoły Kierownika Szkolenia Praktycznego oraz Kierownika Projektu. Przy naborze do projektu pod uwagę będzie brany wiek, kierunek kształcenia, zainteresowania, sytuacja finansowa rodziny.

>>>>> Czytaj Więcej  <<<<<

 
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 września 2012 17:41

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013


(kliknij by zobaczyć galerię)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 12