VI DZIEŃ ŚWIATOWY
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 10:37

W środę 20 marca 2013 r.  społeczność  ZST w Olecku  pod hasłem „Z muzyką przez świat po raz szósty świętowała „Dzień Światowy”. Do corocznego,  międzyklasowego turnieju uczniowie przygotowywali się kilka tygodni. O nagrodę główną – wycieczkę w wybrane miejsce, walczyło 5 klas prezentując: Australię (1TIE), Irlandię (1TBMF), Hiszpanię (2TBM), Izrael (3TBM)  i Szwecję (3TEH).

Tradycyjnie obowiązkowym zadaniem  była prezentacja wykonanych dowolną techniką symboli narodowych – godła i flagi. Ponadto młodzi musieli zademonstrować widzom brzmienie instrumentów popularnych w wylosowanych krajach oraz przygotować inscenizację obrzędów ludowych.  Publiczność zobaczyła m.in. obchody Dnia św. Patryka, szwedzkie obrzędy związane z Dniem św. Łucji,  taniec aborygeński.  Najbardziej podobały się corrida i ślub żydowski. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła parodie piosenkarzy -  na hali sportowej wystąpiły gwiazdy takie jak: Izhar Cohen & Alphabeta, Julio Iglesias, ABBA, Gotye, The Cranberies.  Olecki zamek gościł także torreadora, tancerkę flamenco, irlandzkiego barmana, żydowskiego rabina oraz „skrzypka na dachu”. O wycieczkę klasową największy bój toczyli uczniowie klas drugich i trzecich technikum.  Ostatecznie zwyciężyli temperamentni Hiszpanie z  klasy 2 TBM. Drugie miejsce przyznano Izraelowi - 3TBM a  trzecie Szwecji - 3TEH. Pierwszoklasiści  o miejsce na podium postarają się w przyszłym roku. Nagrodzenie zaangażowania i pomysłowości młodzieży nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów.  Dzięki dobrej woli oleckich przedsiębiorców, uczniowskie inicjatywy mogą być zrealizowane.

„Dzień światowy” umożliwia uczniom ujawnienie talentów i pomysłów. Jest jednocześnie wspaniałą, zaskakującą lekcją geografii, historii i muzyki, przeistaczającą się w prawdziwe święto ZST. Celem  organizatorów  jest uwrażliwienie młodzieży na piękno innych kultur oraz rozbudzenie  tolerancji dla odmienności narodowej i religijnej.

Katarzyna Jurewicz - Ward

Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 19:40
 
MISTRZOWIE ORTOGRAFII
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 20:30


(kliknij by zobaczyć galerię)

W minionym tygodniu, w mroźny czwartkowy poranek do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku przybyli gimnazjaliści z ośmiu szkół. Wszyscy mieli jeden cel – wygrać I ZAMKOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW „MISTRZ ORTOGRAFII”. Na pojedynek z ortografią zdecydowali się uczniowie z Wieliczek, Kowal Oleckich, Bakałarzewa, Judzik oraz czterech oleckich gimnazjów.  Dwudziestu trzech zawodników musiało rozwiązać dziesięć zadań ortograficznych i napisać dość trudne dyktando – historię o braciach, którzy niedawno kształcili się w ZST.  Każdy z nas ma czasem wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, jednak drugoklasistki, które stanęły na podium poradziły sobie nawet z podchwytliwymi pytaniami. Oto najlepiej piszące gimnazjalistki:

I miejsce - Marcela Wojciechowska reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Olecku

II miejsce - Zuzanna Adamska uczęszczająca do Społecznego Gimnazjum STO

III miejsce - Emanuela Góralczyk z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach

Zwyciężczynie nagrodzono akcesoriami elektronicznymi oraz książkami Ryszarda Dembego. Dyrektor ZST, Marek Goryński  wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy i pamiątkowe kubki, trafnie zauważając, że ortografia jest domeną kobiet, bowiem zmierzyć się z nią miało odwagę  zaledwie trzech chłopaków: Mateusz Biszewski, Jakub Warywocki i Szymon Jedamski. Przedstawiciele płci męskiej przyznali, że tym razem dziewczyny były lepsze, lecz oni pokażą swe umiejętności w zaplanowanym na kwiecień konkursie wiedzy technicznej.  „Taki konkurs to fajna sprawa. Dyktando nie było łatwe ale treść jego zabawna. W przyszłym roku spróbuję  jeszcze raz!” – zdradziła zawodniczka z Bakałarzewa.

Napięcie przed ogłoszeniem wyników złagodzili uczniowie ZST, którzy przy akompaniamencie gitary umilali czas uczestnikom i ich opiekunom.  Goście mogli także podziwiać eksponaty znajdujące się w muzeum historyczno - regionalnym OSA „Zamek”.

Honorata Szwajda

 
Eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 marca 2013 19:59

W dniach od 18 lutego do 1 marca 2013 roku zostały rozegrane eliminacje Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Chłopców (czwórek) o PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY .

W/w turnieju udział wzięło 90 uczniów . Eliminacje zostały rozegrane w grupach wiekowych systemem „każdy z każdym”. Do półfinału zakwalifikowały się następujące klasy :

I A ; III A ; II TEI ; IV TB

17 marca 2013 został rozegrany  finał mistrzostw szkoły pomiędzy klasami I A i III A .

Mistrzem szkoły została drużyna z klasy III A w składzie :

• Karol Jachimowicz
• Paweł Arciszewski
• Andrzej Krzyżewski
• Paweł Przemielewski
•  Lwszek Sowul

Najlepszym siatkarzem turneju  został Paweł Arciszewski (III A ).

 

Podsumowaniem mistrzostw był niezwykle emocjonujący mecz towarzyski NAUCZYCIELE-UCZNIOWIE.

Po zaciętym pięcio setowym spotkaniu jednak zwyciężyła „młodość”.

Zwycięzcom gratulujemy !


 
Warsztaty ekonomiczne "Z ekonomią na Ty"
Wpisany przez Administrator   
środa, 06 marca 2013 23:45


(kliknij by zobaczyć galerię)

W piątek, 1 marca 2013 r. w ZST w Olecku

odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjum

"Z EKONOMIĄ NA TY"

Celem warsztatów było zapoznanie gimnazjalistów z podstawowymi zasadami ekonomii i ekonomicznego myślenia.  W trakcie warsztatów uczniowie poznali: podstawowe kategorie ekonomiczne, rolę banków w gospodarce rynkowej, rodzaje i funkcje kredytów, zasady obliczania kosztów kredytu, zasady dokonywania wyboru spośród wielu ofert bankowych a także znaczenie marketingu i jego instrumentów.

W warsztatach, które   zorganizowały  nauczycielki przedmiotów ekonomicznych – Anna Pogorzelska, Marzena Kaplińska i Marta Olszowa,  uczestniczyło łącznie 32 uczniów z:

 • Gimnazjum w Świętajnie
 • Gimnazjum w Kowalach Oleckich
 • Gimnazjum  Nr 1 w Olecku
 • Gimnazjum Nr 2 w Olecku

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się z istotą funkcjonowania banków oraz udzielania przez nie kredytów, a także z rolą marketingu w działalności gospodarczej. Wbrew powiedzeniu: ”Dobry zwyczaj – nie pożyczaj”, wielu naszych rodaków coraz częściej popada w długi. Aby uzmysłowić młodzieży, jakie mogą być konsekwencje  lekkomyślnego zapożyczania się, część praktyczna warsztatów polegała na  dokonaniu wyboru kredytu oraz obliczeniu jego kosztu.  Uczniom pokazano również, jak  zaplanować proces reklamowy w przedsiębiorstwie  oraz ustalić koszty z tym związane. Gimnazjaliści wykazali się zaangażowaniem, doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Udział  w   zmaganiach warsztatowych był dla nich cennym doświadczeniem. Na zakończenie  pani wicedyrektor Alina Podolska wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które w przyszłości przydadzą się do różnych obliczeń. Dziękujemy  za przybycie wszystkim gimnazjalistom  oraz opiekunom grup.  Zapraszamy za rok.

Marzena Kaplińska

 
VI OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 marca 2013 16:31

VI  OTWARTY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
O PUCHAR DYREKTORA ZST W OLECKU

27 luty 2013 rok


(kliknij by zobaczyć galerię)

W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców wzięło udział 12 drużyn. Dyrektor ZST w Olecku, dr Marek Góryński dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Następnie sędziowie poinformowali zawodników o zasadach gry i podzielili drużyny na 3 grupy. Do finału turnieju awansowali zwycięzcy poszczególnych grup oraz jedna drużyna zajmująca drugie miejsce. Celem imprezy  była popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży gimnazjalnej z powiatu oleckiego.

Zawodnicy i ich opiekunowie w dobrym humorze opuszczali naszą szkołę oświadczając, że z miłą chęcią nas odwiedzą już wkrótce. Osoba prowadząca i czuwająca nad poprawnym przebiegiem imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Chomontowski. Sędziami głównymi turnieju byli: Dariusz Karniej, Marek Stankonowicz. Zmagania zawodników zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, statuetkami i dyplomami. Wręczanie nagród dokonał zastępca Dyrektora szkoły, pan Andrzej Gorlo. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali piłki nożne.

Wyniki meczów finałowych:

I półfinał

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Wieliczki  Wynik 1:1

Awans do finału Gimnazjum Wieliczki po rzutach karnych

II półfinał

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Kijewo Wynik 2: 1

Awans Gimnazjum z Kowal Oleckich

Mecz o trzecie miejsce:

Gimnazjum Wydminy I – Gimnazjum Kijewo

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Wydmin

Mecz o pierwsze miejsce:

Gimnazjum Kowale Oleckie – Gimnazjum Wieliczki

Wynik 3:1 dla Gimnazjum z Kowal Oleckich

 

Wyniki Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora ZST w Olecku

 1. Kowale Oleckie – I Miejsce
 2. Wieliczki – II Miejsce
 3. Wydminy I – III Miejsce
 4. Kijewo – IV Miejsce
 5. Gimn. Nr 2 Olecko – V Miejsce
 6. Judziki – VI Miejsce
 7. Babki Oleckie – VII Miejsce
 8. Świętajno – VIII Miejsce
 9. Sokółki – IX Miejsce
 10. Raczki – X Miejsce
 11. Wydminy II – XI Miejsce
 12. Gimn. nr 1 Olecko – XII Miejsce

Indywidualne wyróżnienia w następujących kategoriach:

Najlepszy strzelecJakub Czekay (Wieliczki)
Najlepszy zawodnik Kamil Lelo (Wydminy)
Najlepszy bramkarzWojciech Muzyk (Kowale Oleckie)

 

Zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy wszystkim drużynom, opiekunom i trenerom za udział w imprezie, która na stałe zadomowiła się w szkolnym repertuarze imprez sportowych ZST w Olecku.

Zapraszamy za rok...

Marek Chomontowski

 
Zajęcia z rysunku budowlanego (program: AutoCAD 2013) w projekcie "Myślimy o przyszłości"
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 17:49


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: środa, 27 lutego 2013 17:54
 
Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 lutego 2013 21:01

Spotkanie z ks. Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem


(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:13
 
styczeń 2013
Wpisany przez Administrator   
sobota, 23 lutego 2013 00:00


Gazetka szkolna: styczeń 2013

W numerze styczniowym:
- Wielkie pary
- Horoskop
- Wywiad z przewodniczącą
- Najlepsi z najlepszych
- Coś dla gimnazjalistów...

 

 
Kulig Klasy 2 TMB
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 lutego 2013 00:00

(kliknij by zobaczyć galerię)

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:13
 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 lutego 2013 10:35


(kliknij by zobaczyć galerię)

14 lutego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku miał miejsce VI już Walentynkowy Dzień Otwarty. Jest to impreza cykliczna skierowana szczególnie do młodzieży gimnazjalnej z klas trzecich. Gimnazjaliści bardzo chętnie skorzystali z zaproszenia, czego  dowodem była duża frekwencja i zainteresowanie szkołą.

Wzorem lat ubiegłych, program Dnia Otwartego podzielony został na dwie części. Pierwsza odbyła się w hali sportowej, gdzie przybyłych gości powitał Dyrektor ZST dr Marek Góryński oraz Samorząd Uczniowski. Gimnazjaliści zobaczyli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej technikum informatycznego, która przedstawiała  kierunki kształcenia w ZST, realizowane projekty unijne oraz wydarzenia z życia szkoły. Później odbyły się różnorodne zabawy i konkursy z udziałem gimnazjalistów oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Każdy uczestnik otrzymał słodki podarunek oraz symboliczne walentynkowe serduszko

Część druga polegała na zwiedzaniu sal lekcyjnych w towarzystwie starszych kolegów – uczniów ZST. Dużym zainteresowaniem gimnazjalistek cieszyła się sala fryzjersko–kosmetyczna, gdzie uczennice technikum fryzjerskiego modelowały włosy i układały fryzury. Chłopcy natomiast z ogromnym zaciekawieniem zapoznawali się ze specjalistycznym programem komputerowym Auto CAD 2013, który służy do wykonywania rysunków technicznych w zawodach technik mechanik i technik budownictwa. Młodzież ZST, jak również przyszli uczniowie mają możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych dotyczących obsługi tego programu w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”. Projekt jest długoterminowy i w ciągu trzech lat daje obecnym i przyszłym uczniom możliwość nieodpłatnego ukończenia atrakcyjnych kursów:

-  prawa  jazdy kategorii B,

- obsługi wózka widłowego,

-  posadzkarza - glazurnika,

- tworzenia stron WWW,

- stylizacji paznokci i wizażu.

Jest to ogromna szansa zdobycia dodatkowych kwalifikacji przed ukończeniem szkoły średniej.

Wszystkim gimnazjalistom dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że dla wielu z nich to spotkanie będzie pomocne w dokonaniu ważnego życiowego wyboru.

 
VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 lutego 2013 21:45

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 22:04
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 następna > ostatnia >>

Strona 43 z 49