Uczeń Technikum Mechanicznego wyróżniony w konkursie "KANGUR MATEMATYCZNY"
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 czerwca 2013 16:25


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

10 czerwca 2013 r.  w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyło się wręczenie nagród XXII Międzynarodowego Konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY” powiatu oleckiego.

Konkurs adresowany  do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich  ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie uczniowie mają 75 minut.  Testy konkursowe w  kategorii Junior i Student zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności. W chwili rozpoczęcia konkursu, każdy uczestnik otrzymuje 30 punktów.  Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których  jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

W tym roku na 420 uczestników z 18 szkół naszego regionu,  nagrodzonych zostało 50 uczniów. Wśród nich  znalazł się uczeń  Zespołu Szkół Technicznych w Olecku - DAWID ANDRYSZCZYK kształcący się w  klasie 2 Technikum Mechanicznego,  który otrzymał wyróżnienie w kategorii Student  1  (2 miejsce  w powiecie , zaś 7 w rejonie). Choć fortuna kołem się toczy,  uczniom  ZST dobra passa towarzyszy od kilku lat. Mamy nadzieję, że  za rok także będziemy mogli chwalić się osiągnięciami naszych uczniów.  Młodzież z ZST w Olecku kształci się głównie w zawodach technicznych. Uczniowie chętnie biorą udział  w organizowanych przez szkołę dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z matematyki, ponieważ wiedzą, że aby zostać  księgową, handlowcem, inżynierem budownictwa, mechanikiem  czy informatykiem, trzeba być dobrym matematykiem.   Przecież - jak powiedział Arystoteles -  „Matematyka jest miarą wszystkiego”.

Ewa  Kamińska

 
UCZNIOWIE ZST PODNIEŚLI SWOJE KWALIFIKACJE ZAWODOWE
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 czerwca 2013 17:17


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

___W Zespole Szkół Technicznych zakończono pierwszą edycję działań zmierzających do podniesienia poziomu wykształcenia oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji ułatwiających uczniom start na rynku pracy.

W ramach projektu „MYŚLIMY O PRZYSZŁOŚCI” w bieżącym roku szkolnym 36 uczniów nieodpłatnie ukończyło wybrane przez siebie kursy nadające dodatkowe kwalifikacje. Kursy prawa jazdy kategorii B, posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń, tworzenia stron WWW, stylizacji paznokci i wizażu oraz obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych trwały od marca do maja.

___Osiem dziewczyn z technikum i szkoły zawodowej  ukończyło kurs stylizacji paznokci i wizażu. Najbardziej zadowolone z niego były Karolina i Martyna, uczące się w zawodzie fryzjer. Obie w tym roku kończą szkołę a certyfikat ZDZ daje im większe szanse na znalezienie pracy. Swej radości nie kryją też uczestnicy kursu wózków jezdniowych - chłopcy, którzy kształcili się w technikum mechanicznym i w szkole zawodowej,  w miniony piątek otrzymali certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego oraz Urzędu Regulacji Energetyki.  „Przez wakacje chcemy pracować, może  przy wykańczaniu wnętrz. Teraz, gdy potrafimy kłaść glazurę i mamy na to dokument, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy” – mówią drugoklasiści -  Adam i Dawid,   którzy właśnie ukończyli kurs posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń. Chłopcy ucząc się nowego fachu kładli glazurę i tynki dekoracyjne w  pracowni kosmetyczno-fryzjerskiej, w której będą praktykowały ich koleżanki z technikum fryzjerskiego oraz zaocznego technikum usług kosmetycznych. Najweselszą grupę kursantów stanowili chłopcy z technikum informacyjnego, ich radość była jeszcze większa, gdy w kwietniu zdali egzamin. Niebawem otrzymają certyfikaty ECDL WebStarter/Web Editing na tworzenie stron WWW. Najwięcej chętnych było na kurs prawa jazdy kat.B. Ośmiu szczęśliwców czeka jeszcze egzamin w Suwałkach. Mimo stresu przedegzaminacyjnego,  trzecioklasistce Monice uśmiech nie znika z twarzy – „Nie stać mnie było na to, by opłacić kurs prawa jazdy. Na zakończenie nauki, nauczyciele docenili moje zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i to właśnie miedzy innymi mi  sfinansowano kurs, dzięki czemu już wkrótce  będę sama mogła dojeżdżać do pracy w Olecku” – mówi mieszkanka  Wydmin.

Wszystkie kursy odbywały się popołudniami lub w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Kursantom zapewniono nieodpłatne obiady oraz poczęstunki aby na zajęciach nie cierpieli głodu i pozostawali w dobrym humorze. Ci , którzy nie zakwalifikowali się na wymarzony kurs nie stracili nadziei, bowiem w następnych latach dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych znów zostaną zorganizowane takie same, bezpłatne kursy.

Honorata Szwajda, Dariusz Nalewajko

 
Podróże z pasją
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 czerwca 2013 14:31

W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 odbył się cykl spotkań „Podróże z pasją” organizowanych wspólnie przez bibliotekę ZST – Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną – Jolantę Krakowską. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży ZST i mieszkańców Olecka.

Oto relacje ze spotkań z podróżnikami:

- podróże z pasją z Mirosławem Słapikiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

PODRÓŻE Z PASJĄ W  BIBLIOTECE  MIEJSKIEJ

12 lutego w bibliotece przy ulicy Kopernika odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu„ Podróże z pasją’’ . Gościem był dyrektor  Biblioteki w Gołdapi, miłośnik i pasjonat podróży , Mirosław Słapik .

Opowiadał o swoich wyjazdach w odległe zakątki Mongolii i Syberii. Podczas fantastycznej projekcji zdjęć , dowiedzieliśmy się o mongolskich stepach , klifach na pustyni Gobi, a różnice temperatur na Ułan Bator mogliśmy niemal odczuć na własnej skórze . Mirosław Słapik trafił do Mongolii w czasie panowania „ gorączki złota’’ . Usłyszeliśmy interesujące opowieści o podziemnych jeziorach,dawnych świątyniach , wygasłych wulkanach  i …wszechobecnym kurzu , a także o  ciekawej  kuchni mongolskiej – kawałkach kozy  z surową wątrobą i gałkami ocznymi , która jest serwowana na „specjalne okazje’’. Zapoznaliśmy się z rytuałami mieszkańców Mongolii : wymianie tytoniu podczas „ postrzyżyn’’, lipcowym święcie Nadam (wyścigi konne) , czy też o zapasach poprzedzanych „tańcem orła’’. Niesamowitą rzeczą jest ogromna gościnność Mongołów . Z Mongolii „wybraliśmy się ’’na Syberię – by zobaczyć Bajkał i „ spróbować ’’ nalewki na śliwkach . Jak powiedział nam nasz gość – podczas pierwszej wizyty w tamtych stronach , Bajkał „zlewał się z niebem ’’- tak ogromna była mgła . Spotkanie zakończyła prezentacja kilku wierszy w wykonaniu autora – poza podróżami , Mirosław Słapik jast poetą. Można było zakupić tomik z jego twórczością, skorzystać z okazji i poprosić o autograf . Jesteśmy niezwykle radzi z wizyty naszego gościa . W marcu zapraszamy na kolejne spotkanie z kolejnym pasjonatem podróży.

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

 

- podróże z pasją z Piotrem Kuryło


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

ŻYCIE JEST TESTEM. STARAJMY SIĘ , BY BYŁ JAK NAJLEPIEJ NAPISANY

Te słowa w pełni obrazują osobę naszego kolejnego gościa „Podróży z pasją ’’ . Piotr Kuryło – bo o nim mowa – długodystansowiec , szaleniec , jak mówi o nim najbliższa rodzina.

Treningi zaczynał , biegając wokół swego domu . Potem przyszedł czas na krótkie maratony – a każdy z nich w konkretnej intencji . Obiecał sobie i rodzinie iż swój bieg wokół globu , zwieńczony hasłem „ Bieg dla pokoju’’ będzie ostatnim w jego karierze . A dlaczego akurat w tej intencji ? Gdyż jak sam mówi: „ Z pokojem jest jak z tlenem w powietrzu – nie widać go i pozornie wydaje się, że jest nie potrzebny . Ale niech tylko zacznie go brakować …’’.
Samotny maraton bez wspierającego zaplecza (wyposażenie stanowił jedynie wózek z ekwipunkiem i kajakiem ) owocny był we wszelkie przygody – bardziej i mniej miłe  (zagrożenie odwodnieniem , uniknięcie śmierci w kajaku , odbycie spotkania z wilkiem).
Laureat Nagrody Kolosa 2011 najlepsze wspomnienia związał z Rosją – spotkał się tam z miłym przyjęciem , z dobrocią i serdecznością Rosjan , tak rzadko spotkaną np.  w Stanach  Zjednoczonych.

Często wyczerpany , bliski rezygnacji , odmawiał w myślach różaniec , medytował nad jego tajemnicami.
To właśnie modlitwa i wiara w dobrych ludzi  pomogły mu w ukończeniu tego wyczerpującego przedsięwzięcia . Kuryło opisał w książce „Ostatni  maraton’’, którą licznie przybyła widownia mogła zakupić wraz z autografem.
Kuryło planuje odbyć podróż na Syberię również w intencji pokoju . Podczas tej ciężkiej , ekstremalnej podróży  chce zrobić coś dobrego dla ludzi , zwłaszcza ubogich.
Jak powiedział -  ważne jest przesłanie , a nie zaszczyty i bicie rekordów . My możemy jedynie trzymać kciuki i życzyć powodzenia w dążeniu do wytyczonych celów.
Człowiek z tak ogromnym poczuciem humoru  a jednocześnie z niesamowitą pokorą i skromnością , to w dzisiejszych czasach prawdziwy klejnot.
Cykl „Podróże z pasją ’’organizowany jest dzięki współpracy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej (według pomysłu Jolanty Krasowskiej ) i nauczycielek bibliotekarek  z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku , Katarzyny Kaczor i Małgorzaty Kozłowskiej .

Ewa Omilian (M-PBP w Olecku)

- podróże z pasją z Janina Osewską


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Syria – kolebka cywilizacji

Trzecie spotkanie z cyklu „Podróże z Pasją” zorganizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną (Jolantę Krasowską) i bibliotekę Zespołu Szkół Technicznych w Olecku (Małgorzatę Kozłowską i Katarzynę Kaczor) odbyło się 9 kwietnia 2013 r. Zaproszonym podróżnikiem, dla którego odkrywanie świata, innych kultur i ludzi jest wielką pasją, była Janina Osewska – poetka i animatorka życia literackiego, pedagog, fotografka. Licznie zgromadzonej publiczności przedstawiła Syrię widzianą swoimi oczami w przededniu wybuchu wojny domowej.

Według podróżniczki w Syrii wszędzie napotkać możemy ślady przeszłości – wpływy aramejskie, rzymskie, hellenistyczne, bizantyjskie. Pierwszym miejscem, które Janina Osewska przybliżyła oleckim słuchaczom był Damaszek. To najstarsze miasto świata, od trzeciego tysiąclecia p.n.e. nieprzerwanie tętniące życiem jest mieszaniną świata starego i nowego. W najstarszej budowli grodu - Wielkim Meczecie Umajjadów przechowywane są się relikwie św. Jana Chrzciciela. Ale Damaszek to również cytadele, medresy, mauzolea, grobowce, świątynie różnych religii i z różnych epok oraz olbrzymi, pełen zapachów i kolorów suk (bazar), na którym można dostać pochodzący z tego miasta najsłynniejszy jedwab - adamaszek. Pani Janina przybliżyła też Bosrę ze znakomicie zachowanym teatrem rzymskim przeznaczonym dla 15 tysięcy widzów oraz zamieszkaną przez Druzów Sweidę, o klimacie starożytnego rzymskiego miasta. Jednym z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk jest Palmyra.  Od tysięcy lat głównym miastem na szlakach handlowych było Aleppo m. in. ze względu na największy syryjski suk wypełniony produkowanymi tam znanymi dywanami. Tradycja muzułmańska i judaistyczna podają, że podczas wędrówki z Ur do Kanaanu, na fortecznym wzgórzu odpoczywał biblijny patriarcha Abraham. Pamiątką jego pobytu jest "kamień Abrahama”. Z kolei miejscowość Brad związana jest z Szymonem Słupnikiem -  czczonym głównie przez społeczność  prawosławną ascetą wiodącym życie na słupie. Nie mniej intrygujące jest miasto Hama, w którym zobaczyć można nori - niezwykle ciekawy system starożytnych przyrządów nawadniających, wykorzystujących energię nurtu rzeki .

Janina Osewska opowiedziała również o podróży do Libanu, gdzie pracowała w obozie dla dzieci - sierot powojennych. Przywołała emocje, jakie towarzyszyły jej podczas wizyty na froncie wojny libańsko – palestyńskiej oraz gdy słyszała bomby na granicy izraelsko - libańskiej.  Mimo wielu niebezpieczeństw Augustowianka planuje już kolejną podróż, tym razem do ... Ale o tym dowiemy się na innym spotkaniu.

Katarzyna Kaczor

 

- podróże z pasją z Adamem Andryszczykiem


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Białoruskie bajanie w bibliotece

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Podróże z pasją" zorganizowanym 21 maja 2013 r. przez bibliotekę ZST (Katarzynę Kaczor, Małgorzatę Kozłowską) i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, gościliśmy Adama Andryszczyka - poetę, kompozytora, animatora kultury.

Adam Andryszczyk od kilku lat realizuje swoją wielką pasję – podróżuje motocyklem. W swych wyprawach nie kieruje się wygodą, powtarzalnością miejsc. Najważniejsze są spotkania z nieznajomymi, poznawanie ludzi i rozmowy z nimi. Nie można przecież zrozumieć innego kraju, jeśli nie pozna się ludzi w nim żyjących.  Kompanów swych Adam uprzedza: „nie będzie wygód, obżerania się po restauracjach i barach, nie będzie hoteli, ciepłej wody i strzeżonych parkingów. Mamy jechać, biwakować i sami sobie gotować. Na mapie określam obszar odległy od nas o około 250 – 300 kilometrów. Sam nie wiem  jaką drogą pojedziemy i co będziemy po drodze mijać”.

W trakcie spotkania w bibliotece, podróżnik opowiedział o swojej wyprawie po Białorusi odbytej na motorach z kilkoma przyjaciółmi. Poza większymi miastami (Grodno, Witebsk i Mińsk) Adam Andryszczyk odwiedził też Nowogródek, aby obejrzeć dom Mickiewicza i farę, w której Władysław Jagiełło zawarł związek małżeński z Zofią, Księżniczką Holszańską. Motocyklista zatrzymał się też w niewielkiej wsi Bohatyrowicze, w której znajduje się  grób Jana i Cecylii oraz mogiła powstańców znane z   „Nad Niemnem” Orzeszkowej . Miejsca te nie są fikcją literacką, istnieją do dziś mimo upływu czasu i wyludnienia się białoruskich wsi. Ostatni z rodu Bohatyrowiczów, opiekują się tymi „symbolami”.

Kolejnym ciekawym punktem na drodze wycieczkowiczów była mała wieś – Wasyliszki, rodzinna posiadłość legendy polskiej muzyki – Czesława Niemena.

Niezwykłym miejscem na mapie Białorusi jest także Aleksandria, tak opisana przez naszego gościa: „Wśród mijanych miasteczek i wsi trudno było przegapić kolorowe, głównie niebieskie, garbiące się ze starości chaty, powykrzywiane chodniki i betonowe płoty – takie same w całym kraju. Tym większe wrażenie zrobił na nas widok ogromnego, zbudowanego na skandynawski styl kombinatu rolnego, który stał przy wjeździe do kolejnej, niewielkiej miejscowości. Aleksandria – rodzinna wieś baćki, prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki”.

Oprócz wielu anegdot i ciekawych miejsc zaprezentowanych przez podróżnika, największe wrażenie na słuchaczach wywarły historie napotkanych ludzi – zwykłych obywateli Białorusi, ich gościnność, sympatia do Polaków, poczucie humoru i sposób w jaki sobie radzą w tych nie najłatwiejszych czasach. To ich obraz pozostanie nam jeszcze długo w pamięci.

 

Małgorzata Kozłowska

Katarzyna Kaczor

 
MECZ INTEGRACYJNY Z OKAZJI OBCHODÓW 55- LECIA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 13 czerwca 2013 11:48

13 czerwca br. przypada 55 rocznica powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Ich geneza wiąże się z rokiem 1958. Głównym celem działalności tych jednostek  jest stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego – w tym szczególne działania skierowane są do młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.

Z okazji przypadającego jubileuszu kadra Grupy Wychowawczej w Olecku zorganizowała Mecz Integracyjny Halowej Piłki Nożnej uczestników OHP z uczniami II klasy Technikum Ekonomiczno- Informatycznego, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Celem przedsięwzięcia było promowanie pozytywnych zachowań u młodzieży spędzania czasu wolnego oraz lepsza integracja uczestników OHP z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Przed rozpoczęciem zmagań piłkarskich sędzia przypomniał zawodnikom zasady gry w piłkę nożną, a także zasady współzawodnictwa fair – play. Zgodnie z ustalonym regulaminem mecz został podzielony na dwie połowy, każda po 15 minut. Obie drużyny walczyły bardzo ambitnie, nie zabrakło sportowych emocji, a rywalizacja była zacięta. Mecz zgromadził na trybunach sporą  grupę kibiców, którzy głośno dopingowali swojej drużynie. Zwycięzcą okazała się drużyna Technikum Ekonomiczno- Informatycznego. Wygrała mecz wynikiem 4:2. Zwycięska drużyna otrzymała gromkie oklaski, a także wszystkim zawodnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz gorące słowa uznania sędziego, który pogratulował osiągniętych wyników.

Na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom została przedstawiona krótka historia powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież uzyskała informację jak dawniej funkcjonowały  i gdzie zostały założone  pierwsze hufce pracy  oraz  jak rozwijały się na przestrzeni ostatnich lat.

Wychowawca OHP
Ewa Krankowska

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 następna > ostatnia >>

Strona 119 z 142