Życzenia Bożonarodzeniowe
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 grudnia 2012 02:00

Boże Narodzenie to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby - nierzadko w zabawny sposób - przypomnieć wydarzenia z przed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Nie może więc w jasełkach zabraknąć takich postaci jak, pasterz, trzej królowie, aniołowie , Józefa i Maryi. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie ZST przygotowują jasełka, wcielając się w role tychże postaci. Tegoroczne przedstawienie znów zaskoczyło swoją oprawą i jak co roku wszyscy widzowie nie kryli swojego wzruszenia.

SZKOLNE JASEŁKA

fot. G. Romotowski

Osoby biorące udział w przedstawieniu :

1. Chodkiewicz Bartosz - narrator
2.Wasilewski Cezary – hetman
3. Piekielniak Barbara – anioł I
4. Czarniecka Anna – anioł II
5. Gienieczko Paulina – pasterz I
6. Pieczur Jacek – pasterz II
7. Erpszt Przemysław – pasterz III
8. Sokalska Justyna – Maria
9. Szczodruch Grzegorz – Józef
10. Józefowicz Daniel – król I
11. Markowski Adrian – król II
12. Olenkiewicz Mateusz – król III
13.Kowalewska Karolina – Jagna
14. Andryszczyk Dawid – Herod
15. Brzozowska Magdalena – diabeł I
16.Kamińska Magdalena – diabeł III
17. Murawska Katarzyna –diabeł II
18.Jabłońska Emilia –śmierć
19 . Bagieciel Maciej – sufler

Przedstawienie jasełkowe przygotowali : Izabela Gorlo , Maciej Brzozowski , Marzena Kaplińska oraz Grzegorz Miszczak

Wszystkim wymienionym nauczycielom oraz uczniom gratulujemy tak doskonałych jasełek a zarazem dziękujemy za ucztę dla ducha, oka i ucha.

 
Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 20 grudnia 2012 02:00

Konkurs rozstrzygnięty - mamy Szkolnego Mistrza Ortografii

wśród gimnazjalistów Zespołu ZST w Olecku!

10 grudnia 2012 r. w poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wśród gimnazjalistów ZST w Olecku. Do udziału zgłosiło się 11 uczniów, którzy próbowali poradzić sobie z nie zawsze łatwą polszczyzną. Sprawdzając dyktanda pod uwagę brano zarówno błędy ortograficzne, jak i interpunkcyjne. Uczestnicy usiłowali sprostać poniższemu tekstowi:

„Wigilijna przemiana”

„Ebenezer Scrooge to wyjątkowa postać w literaturze europejskiej. Główny bohater "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa pracował w branży kupieckiej. Naprawdę szczerze kochał tylko pieniążki. Żył w przekonaniu, że są one najwyższą wartością w życiu człowieka. Oskarżał wszystkich o niepotrzebne wydatki i uważał, że w naturze ludzkiej leży potrzeba oszczędzania. Wierzył, iż odmawiając sobie i innym odrobiny radości, osiągnie prawdziwe szczęście. I tak dopełniłby żywota, gdyby nie spotkanie z duchem zmarłego przyjaciela.

Marley ostrzegł byłego wspólnika przed niemądrze obraną drogą życiową. Tej samej nocy skrupulatny rachmistrz trwożliwie czekał na wizytę trzech gości z zaświatów. Wizje Świąt Bożego Narodzenia, które Scrooge spędził w przeszłości, oraz przepowiednia przyszłości skutecznie odmieniły serce lichwiarza. Starzec odżył.”

Zwyciężczynią szkolnych zmagań ortograficznych została Daria Cimochowska, uczennica klasy II G. Poniżej wyniki konkursu - nazwiska uczniów i poszczególne miejsca przez nich zajęte.

Miejsce II – Maciej Błażejak, II G

Miejsce III – Agnieszka Romanowska, II G

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do zmierzenia się z polską ortografią już za rok.

Iwona Ćwikowska

 
Finał Szlachetnej Paczki
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 grudnia 2012 21:09

Zaskakujący finał Szlachetnej Paczki

Zespół Szkół Technicznych w Olecku już trzeci rok z rzędu wspiera ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku szkoła postanowiła pomóc matce samotnie wychowującej czteromiesięcznego, chorego na wodogłowie synka. Sytuacja rodziny jest trudna, ponieważ stan dziecka ciągle się pogarsza a wydatki związane z jego chorobą rosną. O wsparcie w skompletowaniu paczki, zgodnej z potrzebami rodziny, Samorząd Szkolny postanowił poprosić klientów sklepu spożywczego „SAM”. Właśnie tam, 3 grudnia młodzież przeprowadziła zbiórkę żywności.  Zaangażowanie Olecczan przeszło najśmielsze oczekiwania uczniów: „Proszę Pani, ludzie dają nam nawet pieniądze! Mamy już tyle produktów…!” – tak po trzech godzinach zbiórki jedna z uczennic relacjonowała swoje wrażenia opiekunowi Samorządu Szkolnego ZST.
Rzeczywiście, hojność zarówno klientów, jak i właścicieli sklepu bardzo mile zaskoczyła wszystkich. Widok stosu kartonów z żywnością, a później zapakowany po brzegi samochód dodawał energii pomagającym. Nie trzeba było się długo zastanawiać, co zrobić z taką ilością żywności. Natychmiast podjęto decyzję: „Dzwonimy do wolontariusza! Wybieramy drugą rodzinę!” Wolontariusz po chwili namysłu powiedział: „Mamy tu taką wielodzietną rodzinę: siedmioro dzieci, najstarsze 11 lat, a najmłodsze 2 miesiące. Potrzebują przede wszystkim żywności”. Aż serce zadrżało! Bez wahania zdecydowaliśmy, że im też pomożemy.
„Jesteście niesamowici” - podsumował wolontariusz.  Nie potraktowaliśmy tego jak komplement. Taka właśnie powinna być świąteczna pomoc – NIESAMOWITA. Niesamowita była też postawa wszystkich klientów sklepu „SAM” i jego właścicieli, którym  serdecznie dziękujemy. Bez Was nasza pomoc nie sięgnęłaby aż takich rozmiarów.  Zachętą dla wszystkich do przygotowania Szlachetnej Paczki w przyszłości mogą  być słowa właściciela sklepu „SAM”, którymi odpowiedział na nasze podziękowania za wsparcie:
„- Nie ma za co dziękować. To my dziękujemy, że chcecie pomagać”.  Mamy nadzieję, że w następnych latach Szlachetnych Paczek w Olecku będzie znacznie więcej.
Pomagajmy, bo jak mówił Jan Paweł II człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym.

Paulina  Gienieczko
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego  ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:01
 
Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:24

W czwartek, 6 grudnia 2012 r. w internacie Zespołu Szkół Technicznych,  na popołudniowej zbiórce  zjawili się goście w czerwonych strojach. Och, przecież to Mikołajki!  Przybysze,  czyli Magda  Palanis, Bartek Chodkiewicz i Cezary Wasilewski każdemu ofiarowali  słodki upominek. Wręczono także nagrody dla laureatów listopadowego konkursu „Król i Królowa Uprzejmości”. Najbardziej kulturalnymi mieszkańcami internatu okrzyknięto Monikę Mętel i Darka Szklarza.

W to  grudniowe popołudnie wychowawczynie Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska zorganizowały Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach mogli wziąć udział wszyscy pasjonaci ping-ponga. Uczestnicy  wykazali się zdolnością organizacyjną a przede wszystkim umiejętnością współżycia w grupie – pomimo mrozu za oknem, na świetlicy panowała ciepła atmosfera. Najlepsi sportowcy wywalczyli sobie nagrody – kosmetyki lub akcesoria do telefonów.

Oto zwycięzcy  Mikołajkowego  Turnieju Tenisa Stołowego:

Dziewczyny:

I miejsce  Magdalena Walicka

II miejsce  Marta Gardewiszki

III miejsce  Małgorzata Plisko

Chłopcy:

I miejsce   Patryk Kowalewski

II miejsce   Adrian Grunwald

III miejsce   Robert Wojciechowski

IV miejsce   Kacper Chodkiewicz

GRATULUJEMY!!!

Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 10:41
 
Poselska Wizyta
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:09


W czwartek, 27 listopada 2012 r. z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Olecku spotkał się Tadeusz Iwiński - prof. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, były członek prezydium Komitetu Badań Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej PAN oraz członek Komitetu Nauk Politycznych PAN, autor szeregu książek i kilkuset artykułów z dziedziny systemów politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu w 1991 r. Tadeusz Iwiński jest nieprzerwanie posłem z Warmii i Mazur (okręgu Olsztyńskiego). Od wejścia Polski do Rady Europy jest członkiem jej Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu oraz długoletnim wiceprzewodniczącym ZPRE, a także szefem Komisji Migracji, Uchodźców i Populacji. Z ramienia Rady kierował licznymi misjami o charakterze humanitarnym i politycznym, m.in. na obszarze byłej Jugosławii, na Kaukazie (zwłaszcza w Czeczenii) i w Azji Centralnej. W latach 2001-2004 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

Tadeusz Iwiński  wręczył uczniowi ZST, Mariuszowi Karasiowi, stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Poseł od kilkunastu lat prowadzi na Warmii i Mazurach akcję pozyskiwania od sponsorów pomocy finansowej w formie stypendiów dla uczniów z regionu, którzy wyróżniają się w nauce, sam także je funduje. Kandydatów typują wybrane szkoły średnie i to na ich konta sponsorzy przekazują pieniądze. Stypendia są wypłacane przez dziewięć miesięcy (po 400-500 zł). Generalnym celem tych działań jest umożliwienie zdolnym uczniom podjęcia studiów wyższych.

Profesor Iwiński wygłosił również wykład na temat „Perspektywy rozwoju regionu w świetle funduszy unijnych”. Przekonywał, że Unia Europejska to wielka szansa rozwoju Polski, którą należy wykorzystać. Patrząc z innej strony, państwa europejskie powinny się jednoczyć, aby móc konkurować ze starymi potęgami ekonomicznymi ale też nowymi – Chinami i Indiami. Dlatego tzw. starym państwom unii powinno zależeć na interakcji jak największych obszarów Europy. Poseł zwrócił również uwagę na fakt, że nasz region jest szczególny gdyż graniczy z Rosją, co  powinniśmy wykorzystać gospodarczo. Po wykładzie  uczniowie zadawali niełatwe pytania. Młodzież chciała się dowiedzieć, co profesor sądzi o wolności słowa w Internecie oraz o bardzo częstych przypadkach niegodnego zachowania się wśród posłów. Padło też pytanie dotyczące przebiegu negocjacji w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Po oficjalnym spotkaniu gościowi ZST zaprezentowano zbiory zgromadzone w muzeum Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”.

 
Spotkanie z Panem Andrzejem Malinowskim
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2012 02:00

5 grudnia 2012r. po raz kolejny gościliśmy w naszym internacie Pana Andrzeja Malinowskiego - pasjonata podróży. Tym razem podzielił się z nami wrażeniami z pobytu w Ameryce Południowej, w Chile, omawiając środowisko społeczno - polityczne tego kraju. Podczas spotkania zaprezentował przywiezione pamiątki i wykonane zdjęcia ze stolicy Chile- Santiago, innych miast poszczególnych prowincji, Pustyni Atakama, gór Andów itd. Podkreślił wkład Polaków w rozwój tego kraju m. in. Ignacego Domeyko- prof. Uniwersytetu w Santiago.

Na zakończenie Pan Andrzej Malinowski wpisał się do kroniki internatu, zachęcając młodzież do podróżowania i poznawania świata.

 
ANDRZEJKI - MAGIA WRÓŻB
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 listopada 2012 02:00

„Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża…”

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

28.11.2012r. w świetlicy internatu zorganizowaliśmy wieczór andrzejkowy. Wróżby to dobra zabawa. W andrzejki, jak co roku, próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Wróżyliśmy sobie zatem z wosku, kości do gry, serc z imionami, butów wędrujących za próg…, kart z zawodami, magicznych liczb, szpilek, jabłek. Pełen magii wieczór zakończył słodki poczęstunek.

 
Lance do boju, szable w dłoń!
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 21:56


(80 zdjęć)

_____Na trzy dni przed 94. rocznicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polaków, mieszkańcy Olecka i okolic tłumnie zgromadzili się w sali widowiskowej ROK. Już od progu przybyłych gości głośno witali gazeciarze oferując ”Kuriera Warszawskiego” oraz  ”Gazetę Kielecką”. O to, by nikt nie wszedł do sali kinowej bez biało-czerwonej wstążeczki  zadbały dziewczyny z internatu na Zamkowej.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od występu orkiestry miejskiej, która zagrała szereg utworów upamiętniających drogę naszej ojczyzny do wolności. Po przemówieniu Marka Góryńskiego, na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały: 
Alina Podolska, Agnieszka Truchan i Marta Gogacz. Niezwykle cenna okazała się pomoc Bożeny Gałązki, dzięki której młodzież z ”Zamku” opanowała kroki mazura i poloneza.
_____Na początku, aktorzy w przepięknych, stylowych kostiumach wcielili się w role trzech zaborców ukazując, jak doszło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy. Była to jedna z najbardziej dramatycznych scen w całym przedstawieniu.  Łzy w oczach widzów zakręciły się również, gdy pokazano próbę germanizacji polskiej młodzieży.  Zgromadzeni na widowni goście byli świadkami wzruszających recytacji wierszy powstałych na emigracji. Wysłuchali  także ciekawych aranżacji utworów o tematyce historycznej.
_____Poruszając tematy powstań narodowowyzwoleńczych, germanizację czy rusyfikację, przypomniano, jak trudna i mroczna była droga Polski do wolności. A jednak na twarzach widzów zagościły też uśmiechy, bowiem chłopcy z ZST  wzorowo odśpiewali żurawiejki (m. in. o pułkach stacjonujących  Suwałkach i Augustowie). Te krótkie, ironiczne wersy świadczą o ogromnym poczuciu humoru polskich wojaków.  Dopełnieniem nastrojowego przedstawienia była prezentacja multimedialna, na którą złożyły się  archiwalne zdjęcia ukazujące Legiony Polskie oraz odezwa Józefa Piłsudskiego do żołnierzy.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości zakończyły się koncertem laureatów VIII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.  Przekaz wszystkich, którzy 8 listopada 2012 r. wystąpili na deskach ROK, można podsumować słowami Cypriana Kamila Norwida: ”Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Honorata  Szwajda

 
Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 listopada 2012 02:00

Dnia 8.11.2012r.  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Drużynowym Tenisie Stołowym .

Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby :

Wodzyńska Agnieszka

Ziółkowska Milena

Kowalewski Patryk

Grunwald Adrian

W końcowej klasyfikacji dziewczęta zajęły III miejsce, natomiast  chłopcy I i tym samym awansowali do VI Mistrzostw Rejonu Warmińsko-mazurskiego SZS  w drużynowym Tenisie Stołowym . Które zostaną rozegrane 15.11.2012 r. w Olecku na naszej hali sportowej.

Patrykowi I Adrianowi  Życzymy powodzenia!

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2012 23:26
 
Wojewódzkie sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 29 października 2012 20:31


(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

Dnia  17 października 2012 roku w Biskupcu odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców. W biegach wystąpiła sztafeta z naszej szkoły w składzie:

Sitkowski  Patryk kl. I TBMF
Andruszkiewicz Mariusz  kl. I a
Grzegorzewicz Krzysztof kl. I a
Dziemiaszko  Daniel kl. I a
Brzęk Kamil kl. II c
Jasielun Karol kl. II c
Dosz  Krzysztof kl. II a
Sak Paweł kl. II a
Palewicz Maciej kl. I a
Krzyżewski Andrzej kl. III a
Przemielewski  Paweł III a

Opiekunem był Pan Zbigniew  Borzeński.
Mimo bardzo trudnej trasy nasi koledzy dali z siebie wszystko.
Dziękujemy im za to !!!!

 
Otrzęsiny klas I
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 28 października 2012 14:06

Pierwsze koty za płoty…

(kliknij by zobaczyć zdjęcia)

W czwartek, 25 października 2012 r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zorganizował otrzęsiny klas pierwszych. Pierwszoklasistów przywitał  zastępca dyrektora - pan Andrzej  Gorlo.

Uczniowie klas pierwszych musieli stawić czoła różnym zadaniom wykazując się sprawnością intelektualną i fizyczną. Błyskotliwość swą „kociaki” zaprezentowały  podczas bitwy na głosy - pojedynek ten polegał na tym, by wypromować własną klasę poprzez hasła reklamowe.  Siłę, szybkość i zwinność udowodnili  w konkurencjach sportowych. Ekstremalne skoki przez linę, skecze przedstawiające kierunki kształcenia, test celności „trafiony zatopiony”, wyścig kocich zaprzęgów, bombowy bieg, układ taneczny  – to wyzwania, które postawili swoim młodszym koleżankom i kolegom uczniowie klas drugich. Punktem kulminacyjnym tegorocznych otrzęsin była prezentacja  przygotowanego wcześniej układu tanecznego gangnam style. Był to strzał w dziesiątkę! Roztańczona klasa 1C porwała do tańca konkurencję i publiczność a ich wychowawca, pan Marek Chomontowski okazał się królem parkietu.

Talenty i stopień zaangażowania pierwszoklasistów badali wtajemniczeni

w edukacyjne meandry  jurorzy:  Maciej Lau, Katarzyna Jurewicz - Ward, Marian Marciniak, Małgorzata Kozłowska i Marta Olszowa. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy 1 TEI. Za rok, to właśnie oni będą mieli okazję zorganizować otrzęsiny dla przyszłych pierwszaków.

Po konkurencjach, jak na „kociaków” przystało,  uczniowie  złożyli uroczystą obietnicę zobowiązując się godnie reprezentować szkołę i  słuchać starszych kolegów. Przysięga nie ominęła również wychowawców, którzy zadeklarowali, że będą przychylni uczniom. Podsumowaniem imprezy były dyplomy potwierdzające przyjęcie do grona społeczności szkolnej oraz słodkie nagrody.

Izabela Osiecka - Żukowska

 
WYNIKI I KONKURSU Z OBRONY CYWILNEJ I PIERWSZEJ POMOCY W ROKU SZKOLNYM 2012/2013
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 października 2012 19:11

SPRAWOZDANIE

W poniedziałek 22 października 2012 r uczniowie ZST wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez nauczyciela przysposobienia obronnego -  Marka Chomontowskiego. Test zawierał 30 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o obronie cywilnej.


Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie z klasy II C:

I MIEJSCE – Emilia Cudzanowska
II MIEJSCE – Justyna Staszyńska i Michał Niewulis

Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
________________________________

Zestaw pytań z konkursu:

Poprawiony: czwartek, 25 października 2012 17:00
 
Klasowe ogniska pierwszaków
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 października 2012 19:45

Nowy rok szkolny 2012/13 dla uczniów  rozpoczynających naukę w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.  to czas zdobywania nowych doświadczeń i przystosowania się do nowej rzeczywistości.
To również czas poznawania nowych rówieśników i zawierania wspaniałych przyjaźni. Okazją do integracji były klasowe ogniska pierwszaków i ich wychowawców.
O dobrą zabawę dbali opiekunowie , którzy specjalnie na tę okazję przygotowali duże zaplecze konkursów, dostarczając biorącym jak i dopingującym mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii. Nie było wygranych ani przegranych, liczyła się tylko dobra zabawa.
Nie zabrakło również rozmów o problemach dnia codziennego jak i wymiany poglądów na różne tematy, te mniej i bardziej przyziemne.

Atmosfera jaka panowała  była wyjątkowa, chwile spędzone razem na długo zapadną w naszej pamięci.

Uczniom klas pierwszych życzymy dużo wytrwałości i sukcesów w nauce!

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 następna > ostatnia >>

Strona 42 z 46