"Wspomnienia... one zostają na zawsze." IV Zjazd absolwentów ZST - relacja
niedziela, 27 listopada 2016 20:41

11 listopada 1946 r. w budynku przy ul. Zamkowej rozbrzmiał pierwszy dzwonek w nowopowstałej Publicznej Średniej Szkole Zawodowej.

70 lat później absolwenci, nauczyciele i pracownicy spotkali się na IV Zjeździe, by wspólnie wspominać i świętować. Obchody 70.lecia Zespołu Szkół Technicznych w Olecku rozpoczęły się od przemarszu spod szkoły do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na mszę świętą. Następnie najstarszy uczestnik Zjazdu – pan Henryk Kowalewski odsłonił tablicę pamiątkową na zamkowej ścianie. Część oficjalną uroczystości poprowadzili absolwenci, którzy obecnie są nauczycielami ZST: Renata Jasińska, Dariusz Nalewajko oraz Karol Skrocki. Podczas uroczystości ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych, których dyrektor Andrzej Gorlo pasował na uczniów szablą podarowaną przez absolwenta Józefa Zyska – wiceprezesa Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

Część artystyczną uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego. Następnie wszyscy mogli się pobawić w „Zamkowej Familiadzie”, gdzie stanęły naprzeciwko siebie rodziny Seniorów (absolwentów i nauczycieli) oraz Juniorów (młodszych absolwentów). Pytania dotyczyły oczywiście życia szkoły. Wygraną były bony na wizytę w szkolnym salonie fryzjerskim.

Wieczorem uczestnicy IV Zjazdu ZST bawili się na balu. Zaś  następnego dnia rozmowom w kawiarence szkolnej nie było końca. Odbyły się również pokazy - fryzjerski, drukarki 3D oraz obrabiarki CNC. Można było także obejrzeć szkołę od piwnic po strych, olbrzymie archiwum szkolne – kroniki, slajdy, fotografie, pokazy multumedialne. W

siedzibie Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek” można było zwiedzić wystawę Radzieckich i rosyjskich monet XX wieku (okolicznościowych oraz obiegowych), wystawę numizmatyczną i filatelistyczną – „1050 lat chrześcijańskiej Polski”, zaś na wieży zamkowej – fotografie przedwojennego Wilna w obiektywie Jana Bułhaka ze zbiorów Wspólnoty Mazurskiej w Giżycku. I tak IV Zjazd absolwentów przeszedł do historii. „Wspomnienia... one zostają na zawsze”

 

http://www.iolecko.com/artykul/4320/-Wspomnienia----one-zostaj%C4%85-na-zawsze---IV-Zjazd-absolwent%C3%B3w-ZST---relacja.html