Walentynki na Zamku
niedziela, 19 lutego 2017 21:21

14 lutego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku  zorganizowano tradycyjnie już po raz X, Walentynkowy Dzień Otwarty. Uczniowie okolicznych gimnazjów przybyli na Plac Zamkowy, by zapoznać się osobiście z organizacją nauki w naszej szkole. Swoją obecnością zaszczyciła także delegacja z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

Pierwsza część imprezy odbyła się w hali sportowej, gdzie na przybyłych gości czekały konkursy, zabawy i niespodzianki. Z  żywą reakcją gimnazjalistów spotkała się zaprezentowana scenka „Miłość w czasach prehistorycznych”, przygotowana przez „młodych aktorów” z ZST. W programie  nie zabrakło szkolnego zespołu muzycznego, który swoim występem wprowadzał wszystkich w walentynkowy klimat. Specjalną atrakcją była darmowa fotobudka, w której wszyscy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w różnorodnych przebraniach. Po atrakcjach na sali gimnastycznej gimnazjaliści rozpoczęli zwiedzanie szkoły.

Uczniowie mieli  okazję obejrzeć profesjonalnie wyposażone pracownie, a także pokazowe zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych. Duże zainteresowanie, szczególnie męskiej części młodzieży, wzbudziły przygotowane, na dziale mechanicznym –  prezentacja frezowania, zaś w pracowniach informatycznych – pokaz druku 3D i prezentacja programu AutoCAD. W pracowni ekonomiczno-handlowej  na gimnazjalistów czekała pokazowa symulacja biura rachunkowego oraz stanowiska bankowego. Uczniowie mieli także okazję obsługiwać kasę fiskalną i wydrukować paragon,  jak prawdziwi sprzedawcy. W pracowni dokumentacji technicznej zaś,  w ramach prezentacji zawodów budowlanych, przygotowano konkurs, który miał na celu sprawdzenie umiejętności praktycznego zastosowania wcześniej zdobytej wiedzy teoretycznej. Zadaniem uczestników było w jak najkrótszym czasie odtworzenie zaprezentowanego muru z cegieł. Fanom piłki nożnej natomiast zorganizowano turniej  FIFA 17 na platformie XBOX  360, w którym główną nagrodą były piłka i koszulki z autografami  Wojciecha Kowalewskiego, byłego bramkarza reprezentacji Polski. Najwięcej punktów zdobył uczeń Gimnazjum nr 2 w Olecku Jakub Dzienisiewicz, a zaraz za nim uplasowali się gimnazjaliści z Wieliczek: Dawid Kłoczko i Marcel Kosakowski. W szkolnej siłowni Grupa Militarna ZAMEK zaprezentowała sprzęt survivalowy, a dodatkową atrakcją była możliwość przymierzenia stroju maskującego.

Program zwiedzania szkoły obejmował także wystawę numizmatyczną „Monety rosyjskie i radzieckie XX wieku”, zorganizowaną w muzeum Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”. Udostępniona została także zwiedzającym wieża zamkowa, z której można było podziwiać widoki także przy użyciu lornetki.

Na wyczerpaną zwiedzaniem  szkoły młodzież czekały ciepłe gofry, kawa i herbata.                            

              Małgorzata Kozłowska