Podatki w otaczającym świecie
sobota, 10 czerwca 2017 20:45

Dnia 15 maja  2017  pani Anna Pogorzelska i pani Marzena Kaplińska z ZST  przeprowadziły zajęcia z  uczniami II klasy  Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku nt. „Podatki w otaczającym świecie”.  PIT, CIT, VAT, akcyza,... Sporo tego i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Głównym celem zajęć było  kształtowanie świadomość oraz przekazujemy wiedzę o podatkach. Lekcja była okazją do przybliżenia Czym są podatki? Dlaczego należy je płacić? Co z tego mamy? Podatki istnieją już od 6000 lat. I wszystko wskazuje na to, że przetrwają kolejne 6 tysiącleci. Ale mamy też dobrą wiadomość – kiedyś było gorzej! W starożytności podatki płacili tylko nieliczni, obecnie uczciwie robimy to wszyscy...  Chciałyśmy  w przystępny sposób   pokazać  relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Na lekcji uczniowie poznali  stawki podatku VAT, niektóre produkty i usługi nimi obciążone.  Po części teoretycznej uczniowie wykorzystując umiejętności matematyczne zwłaszcza  umiejętność obliczeń procentowych musieli obliczać wysokości podatku VAT oraz  ceny netto i  brutto. Myślę że, ta umiejętność może być postrzegana jako przydatna, praktyczna, a nawet niezbędna umiejętność życiowa.

Wszyscy uczestnicy  na zakończenie zajęć dostali  breloczki i zakładki.

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i kreatywność na zajęciach.

Anna Pogorzelska, Marzena Kaplińska