Zamkowe Biegi z Klio
wtorek, 03 października 2017 22:17

Już po raz dziewiąty, tradycyjnie pod koniec września, gościnne progi Oleckiego „Zamku” przyjęły śmiałków gotowych do walki o tytuł najlepszej drużyny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Tegoroczna edycja imprezy odbywała się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”. Nad wykonaniem zadań związanych z wyżej wymienionym szeroko rozumianym tematem – najpierw na terenie Olecka, a następnie hali ZST, głowiło się 9 drużyn ze szkół z powiatu oleckiego. I tak np. trzeba było wykazać się umiejętnością rozpoznawania różnych gatunków fauny i flory (dziedzictwo krajobrazu), pracą z mapą (krajobraz dziedzictwa), zdolnościami manualnymi, sprytem, sprawnością fizyczną oraz wiedzą regionalną i historyczną. Najlepszą okazała się drużyna I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku, II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 na Siejniku, trzecie zaś Społeczne LO. Nad przebiegiem turnieju czuwała jak zwykle boska Klio (Weronika Ulikowska z III klasy Technikum Handlowego). Zamkowe Biegi z Klio zostały przygotowane wspólnie przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz Zespół Szkół Technicznych w Olecku, dla których wsparciem w tej edycji imprezy było Nadleśnictwo Olecko, Biuro Informacji Turystycznej, Zakład Rybacki PZW, a także Biblioteka Pedagogiczna w Olecku. Interesującym elementem EDD był pokaz filmów prezentujących Wigierski Park Narodowy, przygotowany i przedstawiony przez Romana Kamińskiego - pracownika Parku. Wszystkim uczestnikom IX Zamkowych Biegów z Klio gratulujemy wiedzy i umiejętności zabawy, oraz zapraszamy na jubileuszową X edycję EDD w przyszłym roku.

Katarzyna Kaczor i  Małgorzata Kozłowska