XI WALENTYNKOWY DZIEŃ OTWARTY W ZST OLECKO
wtorek, 20 lutego 2018 22:57

Dnia 13.02.2018r. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbył się tradycyjnie Walentynkowy Dzień Otwarty, na który zostały zaproszone gimnazja z powiatu oleckiego i powiatów ościennych. Ku radości gospodarzy impreza w tym roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyli w niej uczniowie z gimnazjóww Grabowie, Świętajnie oraz ze Szkoły Podstawowej nr2 i Zespołu Szkół STO z Olecka.Zaproszono również współpracującą ze szkołą 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego, której prezentacja i pokaz sprzętu wojskowego w dużym stopniu uatrakcyjniły imprezę. Działająca przy szkole „zamkowa grupa survivalowa”, której opiekunem jest Pan Grzegorz Miszczak także przygotowała dla zwiedzających specjalny punkt sprawnościowy. Gimnazjaliści mieli więc okazję zobaczyć i założyć strój maskujący, jak również sprawdzić swoje umiejętności w składaniu i rozkładaniu broni wojskowej.Wiosną w Zespole Szkół Technicznych w Olecku, przy współpracy z w/w brygadą żołnierzy,odbędą się manewry wojskowe dla zainteresowanych tą tematyką gimnazjalistów.

Najważniejszym punktemcałej imprezy było oczywiście zwiedzanie naszej szkoły. Goście mieli okazję zobaczyć profesjonalnie wyposażone pracownie informatyczne, w których m.in. można było przyjrzeć się pracy drukarki 3D, która „produkowała” serduszka walentynkowe. W pracowni zajęć praktycznych przyszłych mechaników zaprezentowano nowoczesne maszyny sterowane numerycznie, centrum obróbcze sterowane numeryczniewłącznie z wyposażeniem, grawerką CNC i przecinarką plazmową CNC. Znalazły się tu profesjonalne oprogramowania do rysunku technicznego AutoCAD, SOLIDWORKS, oprogramowanie do maszyn sterowanych numerycznie SOLIDCAM, symulator obrabiarki sterowanej numerycznie, który symuluje pracę frezarki, tokarki. Zainteresowani gimnazjaliści otrzymali na pamiątkę zaprojektowane i wykonane na zajęciach praktycznych przez uczniów ZST breloczki.

W pracowni budowlanej zorganizowano konkurs związany z rozpoznawaniem narzędzi, który miał ułatwić wyłonienie osoby mającej predyspozycje do wykonywania zawodu technik budownictwa i jemu pokrewnych.Żeńska część gości zwiedzających szkołę mogła „zaszaleć” w „szkolnej strefie piękna”. W pracowni fryzjerskiej była możliwość obserwowania uczennic szyjących fryzury przy użyciu igły i sznura oraz wykonujących nowoczesne koloryzacje na kole. Przybyłym gimnazjalistkom wykonano modne fryzurki oraz doradzano, jak dobrać je do kształtu twarzy. Pracownia kosmetyczna natomiast zaprezentowała różne rodzaje makijaży dziennych, fantazyjnych, zaś uczennice wykonywały zabiegi pielęgnacyjne na dłonie oraz tatuaże brokatowe na ciało.

Pracownie ekonomiczna i handlowatakże przygotowały konkursy i rebusy,w których młodzież gimnazjalna chętnie brała udział i zdobywała ciekawe nagrody.Gimnazjaliści mieli również okazję obejrzeć pokoje w internacie oraz jego dodatkowe wyposażenie czyli saunę, siłownię i salę do tenisa stołowego.
W świetlicy internackiej była możliwość skosztowania ciasteczka z walentynkową wróżbą oraz sprawdzenia swoich sił w zawodachna konsoli X-Box. Zwycięzcą wyścigów samochodowych okazał się Michał Mróz – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 i to jemu zostanie przekazana nagroda -niespodzianka. Program zwiedzania szkoły obejmował także wystawę „Stan wojenny”, znajdującą się w siedzibie Stowarzyszenia OSA Zamek. Poza tym była możliwość posłuchania i zadawania pytań na temat realizowanych w szkole projektów unijnych, w ramach których planowane są wyjazdy do Hiszpanii, Włoch oraz Rosji.W stołówce szkolnej na zwiedzających czekały miłe i pysznie gotujące Panie kucharki, które przygotowały słodki, „ostatkowy” poczęstunek, a w szkolnej kawiarence uśmiechnięte uczennice serwowały cieplutkie gofry z gorącą herbatą.

            Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół, prowadzony przez Panią Agnieszkę Truchan, który zaprezentował kilka utworów o miłości.

            Impreza była bardzo udana. Gimnazjaliści w dobrych humorach, z nowymi doświadczeniami oraz pamiątkami opuścili progi przyjaznej szkoły, jaką jest ZST w Olecku.

                                                                                                  Ewa Kamińska ZST