Baczność! Spocznij! Na „Zamek” zwrot!


(kliknij by zobaczyć galerię)

W okresie letnim wszyscy chętni uczniowie ZST w Olecku będą mogli uczestniczyć w  obozie przysposobienia wojskowego. Obóz organizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku w partnerstwie z jednostkami wojskowymi. W miniony piątek, 14 września „Zamkowcy” odwiedzili swojego partnera, wraz z czterema opiekunami pojechali do Suwałk, by na jeden dzień „zaciągnąć się do wojska”. 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Jozefa Piłsudskiego zaprosił olecką młodzież na uroczystości związane z drugą rocznicą powstania dywizjonu oraz Dni Otwarte Koszar i piknik integracyjny „Jam żołnierz”. Okazji do zwiedzenia koszar nie przepuściły również dziewczyny z techników: fryzjerskiego i ekonomicznego – wszak wszyscy wiedzą, że „za mundurem panny sznurem…”

Na uroczystym apelu przybliżono historię jednostki, wręczono medale i wyróżnienia. Takie święto nie mogło odbyć się bez prezentacji musztry paradnej. Kolejnym punktem programu był pokaz sprawności żołnierzy i walki wręcz. Wojacy z podlaskiej jednostki zachwycili obserwatorów swoimi umiejętnościami, zręcznością a przede wszystkim sprawnością fizyczną. Dziewczyny z ZST z duszą na ramieniu przyglądały się  żołnierzom odbijającym wojskowy samochód porwany przez terrorystów.  Spokojnie! To tylko pokaz…

 

- „Zwiedzając koszary mogliśmy zrobić sobie zdjęcia w wojskowych mundurach i wsiadać do militarnych pojazdów prezentowanych przez jednostki z Suwałk, Węgorzewa, Giżycka i Bemowa Piskiego. Ogromnym powodzeniem cieszyły się  karabinki paintballowe oraz miejsce przystosowane do wspinaczki” – relacjonuje Anka z II TI.  Natomiast Marcin, który dopiero rozpoczął naukę „na Zamku” po ukończeniu technikum mechanicznego zamierza pracować w wojsku, tak jak wielu jego kolegów – absolwentów ZST w Olecku.  ‘’-Już nie mogę doczekać się letniego obozu wojskowego!” - mówi Marcin zjadając ze smakiem wojskową grochówkę. Nauczyciel ZST, zdradził,  że podczas obozu  młodzież będzie zakwaterowana w koszarach, gdzie instruktorzy przeprowadzą zajęcia  m. in. z zakresu budowy broni strzeleckiej i musztry.  Uczestnicy obozu będą mieli również możliwość wykazania się sprawnością fizyczną na profesjonalnym torze przeszkód a przy okazji przekonać się, na czym polega test przeprowadzany przed przyjęciem do służb mundurowych.  Z tej oferty przede wszystkim powinni skorzystać uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej i technikum, którzy kształcą się w zawodach technicznych,  gdyż takie dają znacznie większą szansę na przyjęcie do służby zawodowej.

‘’W szeregu zbiórka!!!” – usłyszą latem śmiałkowie z ZST  ale o tym jeszcze napiszemy.