(kliknij by zobaczyć galerię)

Dni Dziedzictwa 2012

"IV Zamkowe Biegi Z Klio"

W tym roku  Polska już po raz 20. bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki kultury. Tegoroczne hasło to „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI”. Temat ten ma pomóc ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła.
Zespół Szkół Technicznych w Olecku wraz z działającym przy nim Oleckim Stowarzyszeniem Aktywnych „ZAMEK” przyłączyły się do obchodów tego święta, po raz czwarty organizując IV Zamkowe Biegi z Klio. Tegorocznej  uroczystości towarzyszyły dwa mitologiczne symbole: Klio – muza historii oraz Dionizos - bóg dzikiej natury, wina, obrzędów i uciech.
W IV Zamkowych Biegach z Klio zmierzyły się drużyny z 9 szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum w Świętajnie, Sokółkach i Kowalach Oleckich.
Turniej składał się z dwóch etapów: biegu na orientację na terenie miasta oraz quizu historycznego. Podczas części pierwszej  zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością poruszania się z mapą, spostrzegawczością, sprytem i inteligencją. W drugim etapie musieli zaprezentować swoją wiedzę z zakresu historii regionalnej oraz obrzędowości na Mazurach i Suwalszczyźnie.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z  Gimnazjum w Kowalach Oleckich, drugie ZST, a trzecie ZSLiZ.
Zebrana na sali młodzież i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć przygotowane stanowiska związane z tegoroczną tematyką. Znalazło się więc stanowisko kowala, gdzie odważni mogli spróbować swoich sił w wykuciu małej podkowy, dwa stanowiska z tradycyjnym jadłem, stanowisko wyrobów techniką koronki frywolitkowej przygotowane przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”, można było również uczestniczyć w wypieku sękacza. Warsztaty Terapii Zajęciowej zaprosiły zaś wszystkich  do lepienia garnków z gliny, malowania na szkle oraz haftowania.

Zabawa była przednia o czym świadczy coraz większa liczba drużyn startujących w zawodach. Za rok znów będzie okazja zmierzyć się w kolejnych Zamkowych Biegach z Klio.

Małgorzata Kozłowska
Katarzyna Kaczor