(80 zdjęć)

_____Na trzy dni przed 94. rocznicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polaków, mieszkańcy Olecka i okolic tłumnie zgromadzili się w sali widowiskowej ROK. Już od progu przybyłych gości głośno witali gazeciarze oferując ”Kuriera Warszawskiego” oraz  ”Gazetę Kielecką”. O to, by nikt nie wszedł do sali kinowej bez biało-czerwonej wstążeczki  zadbały dziewczyny z internatu na Zamkowej.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od występu orkiestry miejskiej, która zagrała szereg utworów upamiętniających drogę naszej ojczyzny do wolności. Po przemówieniu Marka Góryńskiego, na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały: 
Alina Podolska, Agnieszka Truchan i Marta Gogacz. Niezwykle cenna okazała się pomoc Bożeny Gałązki, dzięki której młodzież z ”Zamku” opanowała kroki mazura i poloneza.
_____Na początku, aktorzy w przepięknych, stylowych kostiumach wcielili się w role trzech zaborców ukazując, jak doszło do tego, że Polska zniknęła z mapy Europy. Była to jedna z najbardziej dramatycznych scen w całym przedstawieniu.  Łzy w oczach widzów zakręciły się również, gdy pokazano próbę germanizacji polskiej młodzieży.  Zgromadzeni na widowni goście byli świadkami wzruszających recytacji wierszy powstałych na emigracji. Wysłuchali  także ciekawych aranżacji utworów o tematyce historycznej.
_____Poruszając tematy powstań narodowowyzwoleńczych, germanizację czy rusyfikację, przypomniano, jak trudna i mroczna była droga Polski do wolności. A jednak na twarzach widzów zagościły też uśmiechy, bowiem chłopcy z ZST  wzorowo odśpiewali żurawiejki (m. in. o pułkach stacjonujących  Suwałkach i Augustowie). Te krótkie, ironiczne wersy świadczą o ogromnym poczuciu humoru polskich wojaków.  Dopełnieniem nastrojowego przedstawienia była prezentacja multimedialna, na którą złożyły się  archiwalne zdjęcia ukazujące Legiony Polskie oraz odezwa Józefa Piłsudskiego do żołnierzy.
_____Powiatowo - Miejskie Obchody Dnia Niepodległości zakończyły się koncertem laureatów VIII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.  Przekaz wszystkich, którzy 8 listopada 2012 r. wystąpili na deskach ROK, można podsumować słowami Cypriana Kamila Norwida: ”Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Honorata  Szwajda