W środę 20 marca 2013 r.  społeczność  ZST w Olecku  pod hasłem „Z muzyką przez świat po raz szósty świętowała „Dzień Światowy”. Do corocznego,  międzyklasowego turnieju uczniowie przygotowywali się kilka tygodni. O nagrodę główną – wycieczkę w wybrane miejsce, walczyło 5 klas prezentując: Australię (1TIE), Irlandię (1TBMF), Hiszpanię (2TBM), Izrael (3TBM)  i Szwecję (3TEH).

Tradycyjnie obowiązkowym zadaniem  była prezentacja wykonanych dowolną techniką symboli narodowych – godła i flagi. Ponadto młodzi musieli zademonstrować widzom brzmienie instrumentów popularnych w wylosowanych krajach oraz przygotować inscenizację obrzędów ludowych.  Publiczność zobaczyła m.in. obchody Dnia św. Patryka, szwedzkie obrzędy związane z Dniem św. Łucji,  taniec aborygeński.  Najbardziej podobały się corrida i ślub żydowski. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła parodie piosenkarzy -  na hali sportowej wystąpiły gwiazdy takie jak: Izhar Cohen & Alphabeta, Julio Iglesias, ABBA, Gotye, The Cranberies.  Olecki zamek gościł także torreadora, tancerkę flamenco, irlandzkiego barmana, żydowskiego rabina oraz „skrzypka na dachu”. O wycieczkę klasową największy bój toczyli uczniowie klas drugich i trzecich technikum.  Ostatecznie zwyciężyli temperamentni Hiszpanie z  klasy 2 TBM. Drugie miejsce przyznano Izraelowi - 3TBM a  trzecie Szwecji - 3TEH. Pierwszoklasiści  o miejsce na podium postarają się w przyszłym roku. Nagrodzenie zaangażowania i pomysłowości młodzieży nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów.  Dzięki dobrej woli oleckich przedsiębiorców, uczniowskie inicjatywy mogą być zrealizowane.

„Dzień światowy” umożliwia uczniom ujawnienie talentów i pomysłów. Jest jednocześnie wspaniałą, zaskakującą lekcją geografii, historii i muzyki, przeistaczającą się w prawdziwe święto ZST. Celem  organizatorów  jest uwrażliwienie młodzieży na piękno innych kultur oraz rozbudzenie  tolerancji dla odmienności narodowej i religijnej.

Katarzyna Jurewicz - Ward