(kliknij by zobaczyć galerię projektu)

W dniu 23 marca 2013 r. 34 uczniów ZST w Olecku kształcących się w zawodach technik mechanik, technik informatyk oraz technik budownictwa wzięło udział w wyjeździe do Warszawy na Dni Otwarte Politechniki Warszawskiej Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym oferty edukacyjnej uczelni a następnie zwiedziła dwa wybrane wydziały politechniki Warszawskiej: Wydział Samochodów

I Maszyn Roboczych oraz Wydział Mechatroniki. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z głównymi kierunkami działań badawczych obu wydziałów i obejrzeć nowocześnie wyposażone laboratoria.

Na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych uczniowie ZST zwiedzili między innymi Laboratorium Obróbki Metali, Laboratorium Pojazdy Samochodowe, Laboratorium Mechaniki Pojazdów, Laboratorium Konstrukcji Nośnych, Laboratorium Układów Napędowych Pojazdów oraz jedno z najlepiej wyposażonych  w ramach unijnych środków strukturalnych nowoczesne Zintegrowane Środowiskowe Laboratorium Systemów Mechatronicznych Pojazdów i Maszyn Roboczych.

Zwiedzający Wydział Mechatroniki mieli okazję zwiedzić nowocześnie wyposażone Laboratorium Mechaniki Płynów, (stanowisko do wizualizacji przepływów dowolnych cieczy, stanowisko do badania zjawiska kawitacji, stanowisko do komputerowo wspomaganego wyznaczania charakterystyk przepływowych w kanałach i elementach płynowych), Laboratorium Pneumatycznych Napędów Robotyki, (model modułowego systemu produkcyjnego MPS firmy FESTO, model obiektu dyskretnego ze sterownikiem programowalnym, zrobotyzowany system montażowy),Laboratorium Robotyki, (stanowisko robotyki mobilnej wyposażone w 7 robotów mobilnych (3 gąsienicowe, 3 kołowych, 1 kroczący),  Laboratorium Sterowania Pozycyjnego Napędów, (stanowisko do badania pneumatycznych układów napędowych ze sterowaniem dławieniowym , zestaw trzech stanowisk do badania algorytmów sterowania pozycyjnego pneumatycznych napędów siłownikowych.

Uczniowie byli pod wrażeniem uczelni. Deklarowali, że po ukończeniu szkoły średniej będą starali się o przyjęcie na w/w uczelnie gdyż daje ona dobre wykształcenie a co za tym idzie szansę na dobrą pracę.