Zarządzenie nr 8 Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z dnia 25.05.2021r.
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 maja 2021 21:32

Dyrektor ZST w Olecku  zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządza, że od dnia 31.05.2021r. zajęcia będą prowadzone w  szkole wg planu. Oddziały zostały podzielone ze względu na liczebność w klasach i będą nauczane według harmonogramu.

 

§ 1

1. Od dnia 31.05.2021r. nauczanie w ZST w Olecku w szkołach dziennych odbywa się w klasach w następujący sposób:

 

 

Sale : 09s, 9s, 11s, 14s, 118s, 119s, 120s, 122s, 130s, 131s, 1BW, 2BW, 3BW, Hala1, Hala2, Hala3, Siłownia, świetlica internat , czytelnia.

Legenda:

ZP – zajęcia praktyczne

 

2. Nauczanie w szkołach dla dorosłych i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych odbywa się według planu, bez zmian.

3. W przypadku  klas  technikum dwu, trzyzawodowych i zajęć 

międzyoddziałowych nauczyciele porozumiewają się między sobą co do wyboru klasy ( pracowni) z listy sal, zamieszczonych w  poniższej tabeli:

 

 

4. Hala gimnastyczna zostaje podzielona na trzy sektory tj. Hala1, Hala2, Hala3, w których jednocześnie będą odbywały się zajęcia.

5. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na boisku do piłki nożnej i boisku kortowym.

 

Dyrektor:

Andrzej Paweł Gorlo

 

Dyrektor ZST w Olecku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji                
i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem                           i zwalczaniem COVID-19
zarządza, że od dnia 31.05.2021r. zajęcia będą prowadzone w  szkole wg planu. Oddziały zostały podzielone ze względu na liczebność w klasach i będą nauczane według harmonogramu .

 
Zarządzenie nr 6 dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z dnia 06.05.2021r.
Wpisany przez Administrator   

Dyrektor ZST w Olecku zarządza  zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuje , że od dnia 17.05.2021r. zajęcia będą prowadzone w  szkole i zdalnie. Oddziały zostały podzielone ze względu na liczebność w klasach i będą nauczane według harmonogramu tj. jeden tydzień w szkole , jeden tydzień nauczanie zdalne.

Więcej…
 
Szczepienia dla osób, które ukończyły 16. rok życia.
Wpisany przez Administrator   
środa, 19 maja 2021 01:00

W poniedziałek, 17 maja br. została otwarta rejestracja na szczepienia dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach, otrzyma
e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia. Dla tych osób e-skierowania będą wystawiane raz w tygodniu, w poniedziałki.

16- i 17-latkowie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Można zrobić to w domu. Dzięki wcześniej uzupełnionemu i podpisanemu formularzowi oraz zgodzie rodzic nie będzie musiał był obecny podczas szczepienia.

Ważne! Kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.

Więcej informacji o rejestracji na szczepienia dla 16- i 17-latków można znaleźć w komunikacie na stronie MEiN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ruszaja-szczepienia-dla-nastolatkow--rozpoczela-sie-rejestracja-mlodziezy-w-wieku-16-i-17-lat
Z wyrazami szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki

 
Ruszajmy się!
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 18 maja 2021 01:00

Czy wiecie, że dziś na planecie jest ok. 1,8 miliarda ludzi z nadwagą? Potwierdzają to badania WHO.

W trakcie pandemii Polacy znacznie ograniczyli aktywność fizyczną. Przyczyniło się to w dużym stopniu do tycia mieszkańców naszego kraju. Aż 42 proc. z nas przybrało na wadze średnio 5,7 kg – wynika z sondażu Ipsos COVID 365+.

Wiemy, że styl życia, w tym aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Ale czy stosujemy się do zaleceń lekarzy, dietetyków i wdrażamy zasady zdrowego i aktywnego stylu życia?

Mniej ruchu, zamawianie jedzenia na dowóz, fast foody, zmęczenie i chroniczny stres na pewno nie pomagają w walce z nadwagą i otyłością.

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to dwa podstawowe elementy, tanie i dostępne dla każdego z nas, które mają najistotniejszy wpływ na redukcję zbędnych kilogramów.

Więcej…
 
Monety na „Zamku” w Olecku Konferencja Polska – Rosja
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 maja 2021 22:49

W dniach 20 i 21 kwietnia 2021 roku w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyły się dwie konferencje w ramach realizacji projektu „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Organizatorami byli Zespół Szkół Technicznych oraz Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” .

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią Covid-19 konferencje musiały odbyć się on-line, jednak organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby całość przebiegła bez problemów technicznych, i by nie straciła nic ze swej zawartości merytorycznej.

Telekonferencje cieszyły się sporym zainteresowaniem. Łącznie na oba spotkania zalogowało się ok. 200 osób i kilkanaście po stronie rosyjskiej. Byli to nauczyciele i młodzież partnerskich szkół, przedstawiciele samorządów, sekretariatu technicznego z Olsztyna oraz wszyscy chętni, którzy chcieli wysłuchać wykładów.

20 kwietnia, organizatorzy zapoznali uczestników z celami i formami realizacji projektu „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy”, a następnie mogli oni wysłuchać wykładu dr Marka Góryńskiego pt. „Moneta życia codziennego Cesarstwa Rzymskiego na wschodzie”. Po prelekcji wszyscy mogli uczestniczyć w  transmisji wystawy numizmatycznej o tej tematyce oraz w dyskusji na temat mennictwa.

Druga część telekonferencji (21 kwietnia) dotyczyła działalności Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”. Prelekcję oraz prezentację na ten temat przygotowała prezes Stowarzyszenia, Katarzyna Kaczor. Głównym  celem spotkania było zapoznanie uczestników z ponad 10-letnią działalnością  Stowarzyszenia, jego osiągnięciami oraz zbiorami prowadzonego przez nie muzeum.

            Relacja z wieloletniej pracy OSA „Zamek” dostarczyła uczestnikom konferencji nie tylko wielu wspomnień i wzruszeń, ale dała również rosyjskim przyjaciołom możliwość  skorzystania z tych doświadczeń przy organizowaniu ich własnego muzeum, które jest jednym z założeń projektu.

 

            Było to pierwsze z serii zaplanowanych spotkań w ramach projektu. Będzie ich jeszcze kilka. Miejmy nadzieję, że kolejne będzie już można zorganizować w sposób tradycyjny, gdyż bez wątpienia  partnerom projektu brakowało bezpośredniego kontaktu ze sobą oraz pozostałymi uczestnikami. Młodzież obu partnerskich szkół również chciałaby się spotkać i zaprzyjaźnić w realnej rzeczywistości. Już nie mogą doczekać się otwarcia granic.

 

Galeria ze spotkania:

 

 

BROSZURA MONET

 

 

 English translation:

 

Niniejszy dokument został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego dokumentu ponosi Powiat Olecki i w żadnym wypadku nie może on być uważany za odzwierciedlający oficjalne stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu PWT Polska-Rosja 2014-2020

This document has been produced with the financial assistance of the European Union, under the Poland-Russia Cross-border Cooperation Program 2014-2020. The contents of this document are the sole responsibility of Olecko District and under no circumstances can be regarded as reflecting the position of the European Union, the Managing Authority of the Joint Technical Secretariat of the Poland-Russia CBC Program 2014-2020

Poprawiony: wtorek, 11 maja 2021 23:05
 
HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 maja 2021 01:00

Harmonogram egzaminu


ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w 2021r.

 

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2020 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku.

 

 

 

 
 
Pożegnanie maturzystów ZST w Olecku
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 kwietnia 2021 16:09
 
KOMUNIKAT
Wpisany przez Administrator   

ZARZĄDZENIE NR 03 Z DNIA 16.04.2021 r.
DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku informuje, że od dnia 19 kwietnia 2021 roku zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu dla uczniów klas trzecich przygotowujących się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w sesji czerwiec-lipiec 2021 r. odbywać się będą na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zajęcia praktyczne w szkole odbywać się będą według następującego harmonogramu:


Klasa 3 Szkoły Branżowej – środy i czwartki;
Klasa 3TBME – piątki
Klasa 3TIF – środy.

Pozostali uczniowie kontynuują zajęcia zdalnie z wykorzystaniem TEAMS i dziennika elektronicznego do odwołania.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 
Ś. † P. Jarosław Wierzbiński – wieloletni nauczyciel, wychowawca, nasz serdeczny kolega i przyjaciel.

 
Ś. † P. Jakub Brzozowski – uczeń naszej szkoły, wspaniały kolega i dla wielu niezastapiony przyjaciel.

 
Światowy Dzień Wody 22 marca
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 22 marca 2021 01:00

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w zadawalającej ilości dla wszystkich konsumentów. Zawsze należy podejmować wszelkie dostępne środki i starania w celu uzyskania możliwie najlepszej jakość wody.
Ochrona źródeł wody oraz zabezpieczenie systemu zaopatrzenia w wodę przed zanieczyszczeniem stanowi podstawową linię ochrony jakości wody.
Wody głębinowe, bezpieczne pod względem mikrobiologicznym oraz wolne od zanieczyszczeń antropologicznych są najlepsze do celów wodociągowych.
Indywidualne urządzenia doczyszczające wodę.
W ostatnim czasie pojawiły się na rynku urządzenia doczyszczające wodę, rozprowadzane w formie agresywnego i nie do końca uczciwego marketingu. Często są to bardzo drogie filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy lub wymianie jonowej (tzw. zmiękczacze). Nie są to urządzenia konieczne do stosowania przy zaopatrzeniu w wodę pitną z naszych wodociągów. Wręcz przeciwnie, stosowanie odwróconej osmozy lub wymieniaczy jonowych powoduje pozbawienie wody wszelkich jonów i związków mineralnych, których obecność w wodzie jest pożądana i stanowi dla nas, konsumentów ich źródło zaopatrzenia w codziennej
diecie.
W celu obniżenia zawartości uciążliwego dla konsumenta związków żelaza można zastosować zwykłe filtry w przystępnych cenach, redukujące związki żelaza a pozostawiając pozostałe związki mineralne.
Podobnie jest z „nie lubianą” obecnością kamienia w czajnikach – należy pamiętać o tym, że twarde wody są zasobne w związki wapnia i magnezu oraz inne minerały, stanowiąc ich źródło dla nas konsumentów w naszej codziennej diecie. Część tej twardości, tj. węglany wapnia i magnezu zostaje wytrącona podczas gotowania wody właśnie w postaci osadzającego się kamienia na dnie     i ściankach czajnika. Nie bójmy się tego, gdyż jest to tylko część w/w soli, nic szkodliwego.  Pamiętajmy natomiast, że mając w kranie wodę średnio twardą i twardą uzupełniamy część zapotrzebowania naszego organizmu na związki mineralne (bez ponoszenia dodatkowych kosztów). Nie stosujmy bezpodstawnie zmiękczaczy, które zubożają naszą wodę i pozbawiają tego co w niej najlepsze.

Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich.
Ograniczanie zużycia wody w niektórych obszarach pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody. Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów.
Przez wiele lat panował trend na utwardzanie przydomowych podwórek. Kostka, którą wykładane są podjazdy czy nawet całe tereny wokół domu, jest łatwa w utrzymaniu, ale zmniejsza zdolność retencji gleby. Sprawia, że woda zamiast stopniowo wsiąkać w podłoże, po prostu spływa – często do kanalizacji deszczowej lub do rowów, które ją odprowadzają do rzek. To zjawisko nie tylko sprzyja suszy, ale również podtopieniom, które pojawiają się na skutek nawalnych opadów deszczu. Warto odchodzić od uszczelniania powierzchni kostką brukową i zastąpić ją elementami ażurowymi, które z biegiem czasu przerastają roślinnością i
wchłaniają wody opadowe.
Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zamiana trawnika na kwietne łąki - pachnące, oddające wilgoć środowisku, wspomagające bio-retencję. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt.
Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!
Polecam też serwis WWF -
 https://www.wwf.pl/srodowisko/rzeki

 

Już ponad miliard ludzi na świecie jest dotkniętych tym problemem.
I nie chodzi tu jedynie o chwilowe trudności z wodą w kranie.
Chodzi tu o całkowity brak wody zdatnej do picia, a nawet takiej, która pozwala zaspokoić podstawowe czynności sanitarne.
Tam, gdzie nie ma wody są głód i choroby.
I tam najczęściej umierają dzieci, gdyż to one są najmniej odporne na trudne warunki życia.
Indie, Pakistan, Indonezja, Kambodża, Ghana, Uganda, a nawet Chiny.
To tylko niektóre kraje, w których już teraz brakuje wody.
Wydawać by się mogło, że to, co dzieje się na drugim krańcu świata nie dotyczy nas bezpośrednio.
Owszem, odczuwamy skutki globalnego ocieplenia, wiemy jak bardzo zanieczyszczone są nasze jeziora i rzeki, ale w naszych kranach płynie czysta woda.
A w sklepach jest jej pod dostatkiem.
Okazuje się jednak, że Polsce grozi deficyt wody i to zagrożenie jest bardzo realne

 

 

 

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 00:41
 
Światowy Dzień Lasu
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 21 marca 2021 01:00

21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów.
Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.

W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy.
Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej.
Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować.
Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6
miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.
W tym dniu zachęcamy Was do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za swojego wroga.
Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić. W pakiecie który przygotowaliśmy z okazji Dnia Lasów znajdziecie przede wszystkim zajęcia i zabawy terenowe, które pozwolą przyjemnie i ciekawie spędzić czas na leśnych ścieżkach. Część zajęć można też w razie niepogody przeprowadzić w sali, pamiętajmy jednak, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie!
Chodźmy do lasu, jak najczęściej, szanujmy Go i dbajmy o Niego!
Polecam też serwis WWF -  https://www.wwf.pl/lasy
 
Niestety są też tacy co traktują las jak śmietnik. Tacy ludzie zasługują na potępienie!
Przykład poniże Eko Kalendarza.

Polecam bezpłatny materiał do przeprowadzenia zajęć z młodzieżą o lesie i jego ROLI w naszym życiu.

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 00:34
 
Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 21 marca 2021 01:00

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD)
– święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku.
Zespół Downa (ang. Down syndrome), dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. Występowanie  trisomii  chromosomu 21 opisane zostało w 1959 r.
Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego
myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.
Wiele objawów przedmiotowych zespołu Downa jest niecharakterystycznych i spotyka się je także u osób z prawidłowym kariotypem. Zalicza się do nich: pojedynczą bruzdę dłoniową (zamiast podwójnej bruzdy na jednej lub obu dłoniach), migdałowaty kształt oczu spowodowany fałdem nad powieką, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe oraz wystający język. U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia:

ciężkiego zapalenia płuc, wad wrodzonych serca. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie, tj. prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Istnieją jednak pewne fizjologiczne i genetyczne ograniczenia, których nie można pokonać.
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób - zdalnie:
 śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
 aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD
 w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis;
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.Jeśli jednak skarpetki to
dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.


Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.


Strona Światowego Dnia Zespołu Downa: www.worlddownsyndromeday.org

Strona Down Syndrome International: www.ds-int.org

Twitter ŚDZD: twitter.com/WorldDSDay

Kanał YouTube ŚDZD:  www.youtube.com/DSiWDSDProfil

DZD na Facebooku: www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day

Żródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 00:37
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 46