Światowy Dzień Lasu
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 21 marca 2021 01:00

21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów.
Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.

W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy.
Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej.
Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować.
Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6
miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.
W tym dniu zachęcamy Was do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za swojego wroga.
Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić. W pakiecie który przygotowaliśmy z okazji Dnia Lasów znajdziecie przede wszystkim zajęcia i zabawy terenowe, które pozwolą przyjemnie i ciekawie spędzić czas na leśnych ścieżkach. Część zajęć można też w razie niepogody przeprowadzić w sali, pamiętajmy jednak, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie!
Chodźmy do lasu, jak najczęściej, szanujmy Go i dbajmy o Niego!
Polecam też serwis WWF -  https://www.wwf.pl/lasy
 
Niestety są też tacy co traktują las jak śmietnik. Tacy ludzie zasługują na potępienie!
Przykład poniże Eko Kalendarza.

Polecam bezpłatny materiał do przeprowadzenia zajęć z młodzieżą o lesie i jego ROLI w naszym życiu.

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 00:34
 
Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 21 marca 2021 01:00

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD)
– święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku.
Zespół Downa (ang. Down syndrome), dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. Występowanie  trisomii  chromosomu 21 opisane zostało w 1959 r.
Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego
myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.
Wiele objawów przedmiotowych zespołu Downa jest niecharakterystycznych i spotyka się je także u osób z prawidłowym kariotypem. Zalicza się do nich: pojedynczą bruzdę dłoniową (zamiast podwójnej bruzdy na jednej lub obu dłoniach), migdałowaty kształt oczu spowodowany fałdem nad powieką, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe oraz wystający język. U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia:

ciężkiego zapalenia płuc, wad wrodzonych serca. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie, tj. prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Istnieją jednak pewne fizjologiczne i genetyczne ograniczenia, których nie można pokonać.
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób - zdalnie:
 śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
 aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD
 w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis;
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.Jeśli jednak skarpetki to
dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.


Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.


Strona Światowego Dnia Zespołu Downa: www.worlddownsyndromeday.org

Strona Down Syndrome International: www.ds-int.org

Twitter ŚDZD: twitter.com/WorldDSDay

Kanał YouTube ŚDZD:  www.youtube.com/DSiWDSDProfil

DZD na Facebooku: www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day

Żródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 00:37
 
STAŻE W HISZPANII INWESTYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ - Rekrutacja dla uczniów
Wpisany przez Administrator   
piątek, 05 marca 2021 01:00

 

Termin składania dokumentów zostaje przedłużony

do 23 kwietnia 2021

 

Regulamin rekrutacji


Deklaracja uczestnictwa


Formularz zgłoszeniowy (uczeń)

 

 

Terminarz

  • Termin przekazania formularza zgłoszeniowego i deklaracji do szkolnego koordynatora projektu mija 19.03.2021.
  • W przypadku uczniów niepełnoletnich formularz i deklarację podpisuje również rodzic/opiekun prawny
  • Test z języka angielskiego zostanie przeprowadzony pomiędzy 22.03.2021 a 26.03.2021, test jest obowiązkowy
  • Wstępne wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 02.04.2021 r.

 

 

PROJEKTY > STAŻE W HISZPANII INWESTYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ

 
I miejsce na szczeblu wojewódzkim w konkursie "Eko-Art"
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 marca 2021 23:58

W Hufcu Pracy 14-13 w Ełku – Grupie Wychowawczej w Olecku 18.01.2021r. został ogłoszony Wojewódzki konkurs „Eko-Art.”. Udział w konkursie wzięli uczniowie szkoły branżowej i SPdD w ZST w Olecku oraz innych hufców z naszego województwa. Wiktoria Małach - uczennica klasy II szkoły branżowej I stopnia w ZST w Olecku zajęła I miejsce na szczeblu wojewódzkim. Kadra wychowawcza gratuluje i życzy sukcesów.

 
Być kobietą.
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 marca 2021 23:55


Poprawiony: środa, 06 października 2021 14:06
 
Podsumowanie projektu „ZST Olecko. Kształcimy zawodowo i profesjonalnie”
Wpisany przez Administrator   
sobota, 27 lutego 2021 23:31

 

 

 

 

W Zespole Szkół Technicznych w Olecku zakończyła się realizacja projektu „ZST Olecko. Kształcimy zawodowo i profesjonalnie” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 2.4.1. Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekt zakładał poprawę jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku poprzez umożliwienie zdobycia uczniom, a także nauczycielom kształcenia zawodowego, dodatkowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz doposażenie bazy dydaktycznej szkoły w nowoczesne komputery, maszyny i urządzenia.

Więcej…
 
WALENTYNKI !
Wpisany przez Administrator   
piątek, 12 lutego 2021 01:00


 
Bezpieczeństwo danych
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 lutego 2021 20:00

Co zrobić, aby korzystać z sieci, nie narażając się na niebezpieczeństwo?
9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu
– to dobry moment, aby się nad tym zastanowić.

 

Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom
w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone
są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).

Więcej…
 
Zmiany w planach lekcji w Szkołach Dziennych w roku szkolnym 2020/2021.
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 09 lutego 2021 01:00

> PLANY LEKCJI W SZKOŁACH DZIENNYCH <

Plan lekcji wygenerowany: 05.02.2021

 

 
Zatrzymaj hejt!
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 31 stycznia 2021 23:50

Hejt jest negatywnym i agresywnym zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Polega przede wszystkim na złośliwych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie.

Kto jest hejtowany? Okazuje się, że hejtowana jest co czwarta osoba w Internecie. Aż 11 % internautów przyznaje, że zdarza im się hejtować w sieci.

Mając na uwadze dalszy rozwój sytuacji związanej z epidemią COVID-19, w tym trudny do przewidzenia czas jej zakończenia, jak również zaobserwowane potencjalne zagrożenie, jakie niesie ze sobą rozpowszechnianie nieuzasadnionych treści opartych na dyskryminacji i uprzedzeniach, prosimy o zapoznanie się z udostępnionym poniżej spotem.

https://www.youtube.com/watch?v=9FbRGCWhn0k&feature=emb_logo

https://www.youtube.com/watch?v=duRmBjW3NhU

Spot profilaktyczny powstał w ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 z inicjatywy Komendy Głównej Policji.

 

Poprawiony: wtorek, 02 lutego 2021 13:05
 
Zespół Szkół Technicznych w Olecku przyłączył się do akcji zbierania nakrętek.
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 31 stycznia 2021 23:30

Uczniowie Centrum Edukacji w Olecku potrzebują pomocy w zbiórce plastikowych nakrętek.

Dzieciom marzy się rower rehabilitacyjny, którym w ciepłe dni mogłyby zwiedzać okolice szkoły.

Koszt takiego roweru = 4 tonom nakrętek. Zapraszamy do wkręcenia się w tę akcję.

Nakrętki można przynosić do naszej szkoły
w wyznaczone miejsca.

ZST

 
#SZCZEPIMY SIĘ
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 31 stycznia 2021 23:25

   

 
Ś. † P. ksiądz prałat Stanisław Tabaka – wspaniały kapłan, człowiek, patriota.
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 24 stycznia 2021 23:44

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 46