VI Walentynkowe Dni Otwarte
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 lutego 2013 22:45

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:04
 
Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 lutego 2013 19:32

Rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem „WIEM, CO CZYTAM”

w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

____W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, 15 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyła się I edycja konkursu czytania ze zrozumieniem pod hasłem „Wiem, co czytam”. Przedsięwzięcie szkolne spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, zwłaszcza tegorocznych maturzystów. W konkursie wzięło udział 16 osób, większość stanowili uczniowie klas maturalnych. Uczestnicy musieli zmierzyć się z esejem filozoficznym Alberta Camusa pt. „Artysta i jego epoka” oraz przygotowanymi do tekstu zadaniami.

____Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu „Wiem, co czytam” okazali się tegoroczni maturzyści, którym już za trzy miesiące przyjdzie zmierzyć się na egzaminie maturalnym z języka polskiego z podobnymi zadaniami. Oto oni:

I miejsce: Marcin Misiewicz (klasa IV TI)

II miejsce: Krzysztof Krot (klasa IV TB)

III miejsce: Iwona Łukowska i Adrian Grunwald (klasa IV TEM)

____Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

Iwona Ćwikowska

Honorata Szwajda.

 
Z „ZAMKU” DO ARMII czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 stycznia 2013 18:52

Z „ZAMKU”  DO ARMII

czyli o współpracy Wojsk Lądowych z ZST

(kliknij by zobaczyć galerię)

Zespół Szkół Technicznych w Olecku jako jedyna szkoła z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.   Działanie ma na celu  zachęcenie obywateli do aktywności na rzecz obronności państwa oraz edukację obronną ludności – szczególnie młodzieży. Plan współpracy jest już realizowany. W miniony czwartek, 17 stycznia, na hali sportowej odbyło się spotkanie  przedstawicieli 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z uczniami ZST. Instruktorzy przeprowadzili zajęcia w zakresie promocji zawodowej służby wojskowej i służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.  Na początku przybliżono cele zawodowej służby wojskowej. Omówiono też minimalne wymagania  oraz normy sprawności fizycznej dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Uczniowie  z zainteresowaniem oglądali karabin maszynowy PK 7,62 mm; karabinek szturmowy Beryl 5,56 mm  a także broń białą – bagnety i noże. Dziewczyny z Zamkowej ochoczo stroiły się w kamizelki taktyczne i hełmy kevlarowe. Członkowie muzeum historyczno – regionalnego OSA „Zamek”  pochwalili się militarnymi eksponatami. Zaprezentowane egzemplarze broni strzeleckiej i wyposażenie wojsk piechoty wzbudziły zainteresowanie gości.

Wielu uczniów już podczas spotkania deklarowało, iż  po ukończeniu szkoły postara się o pracę w wojsku. Mundurowi z Giżycka zapewnili, że nie będzie to trudne, ponieważ Zespół Szkół Technicznych kształci w zawodach pożądanych u kandydatów na żołnierzy zawodowychtechnik mechanik, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz. Wielu absolwentów  Zespołu Szkół Technicznych pracuje dziś w wojsku, policji, straży pożarnej, straży granicznej. Kilku byłych uczniów prosto z „Zamku” trafiło właśnie do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas kolejnego spotkania,   prawdopodobnie  to oni oprowadzą młodzież ZST po kompleksie koszarowym w Orzyszu, gdzie zaprezentują m.in. czołg średni T-72 i działo samobieżne 2S1 Goździk.

„Zamkowcy” nie mogą się już doczekać zaplanowanych na czerwiec obozów przysposobienia wojskowego. Kiedyś obozy PO były popularne w oleckiej szkole. Teraz młodzi entuzjaści będą mogli kontynuować tę tradycję pod okiem specjalistów z giżyckiej i suwalskiej jednostki wojskowej. Jednak koszary 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nie będą zaskoczeniem dla uczniów ZST, bowiem gościli oni tam we wrześniu ubiegłego roku.  Tym razem śmiałkowie, którzy zdecydują się na udział w obozach zostaną  przeszkoleni m. in. z musztry, terenoznawstwa  i ćwiczeń wojskowych.   Chętnych, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę  jest wielu - nie jest tajemnicą wojskową, że uczniowie z Zamkowej to prawdziwi twardziele.

Honorata Szwajda

 
Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 stycznia 2013 21:49

Zamkowo – karnawałowy zawrót głowy!

Wszyscy, którzy lubią być trendy mogli uczestniczyć w I Zamkowym Pokazie Kosmetyczno - Fryzjerskim. Po południu, 15 stycznia 2013 r. uczennice Technikum Fryzjerskiego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół Technicznych pod opieką pani Joanny Słowikowskiej zaprezentowały najnowsze inspiracje w strzyżeniu, koloryzacji i czesaniu włosów. Dziewczyny na głowach swych modelek wyczarowały piękne, a zarazem proste w ułożeniu fryzury karnawałowe. Całości dopełnił przepiękny wieczorowy makijaż w wykonaniu słuchaczek Studium Usług Kosmetycznych przy ZST, nad  którymi czuwała pani Katarzyna Butkiewicz. Pokaz odbył się w nowoczesnej sali, przystosowanej specjalnie do nauki zawodu fryzjera oraz kosmetyczki.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a miłą niespodzianką były rozlosowane upominki – testery kosmetyków, fryzura i makijaż wykonane gratis przez uczennice ZST.

Przyszłe fryzjerki i kosmetyczki zapraszają wszystkich na swój kolejny – wiosenny pokaz.


(klinknij by zobaczyć galerię)

Agnieszka Truchan

 
Karnawałowy Pokaza fryzjersko - kosmetyczny
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 stycznia 2013 12:28

 
Współpraca wojsk lądowych z Zespołem Szkół Technicznych w Olecku
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 stycznia 2013 22:52

Współpraca ZST z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i 14. Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach stała się faktem!!!

Szkoła jako jedyna z powiatu oleckiego znalazła się na oficjalnej liście współpracy Wojsk Lądowych ze społeczeństwem.

Plan współpracy Wojsk Lądowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2013 r. <

(pozycja w/w dok. Lp. 217, 322, 369, 856)

Poprawiony: wtorek, 08 stycznia 2013 13:32
 
Życzenia Bożonarodzeniowe
Wpisany przez Administrator   
piątek, 21 grudnia 2012 02:00

Boże Narodzenie to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby - nierzadko w zabawny sposób - przypomnieć wydarzenia z przed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Nie może więc w jasełkach zabraknąć takich postaci jak, pasterz, trzej królowie, aniołowie , Józefa i Maryi. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie ZST przygotowują jasełka, wcielając się w role tychże postaci. Tegoroczne przedstawienie znów zaskoczyło swoją oprawą i jak co roku wszyscy widzowie nie kryli swojego wzruszenia.

SZKOLNE JASEŁKA

fot. G. Romotowski

Osoby biorące udział w przedstawieniu :

1. Chodkiewicz Bartosz - narrator
2.Wasilewski Cezary – hetman
3. Piekielniak Barbara – anioł I
4. Czarniecka Anna – anioł II
5. Gienieczko Paulina – pasterz I
6. Pieczur Jacek – pasterz II
7. Erpszt Przemysław – pasterz III
8. Sokalska Justyna – Maria
9. Szczodruch Grzegorz – Józef
10. Józefowicz Daniel – król I
11. Markowski Adrian – król II
12. Olenkiewicz Mateusz – król III
13.Kowalewska Karolina – Jagna
14. Andryszczyk Dawid – Herod
15. Brzozowska Magdalena – diabeł I
16.Kamińska Magdalena – diabeł III
17. Murawska Katarzyna –diabeł II
18.Jabłońska Emilia –śmierć
19 . Bagieciel Maciej – sufler

Przedstawienie jasełkowe przygotowali : Izabela Gorlo , Maciej Brzozowski , Marzena Kaplińska oraz Grzegorz Miszczak

Wszystkim wymienionym nauczycielom oraz uczniom gratulujemy tak doskonałych jasełek a zarazem dziękujemy za ucztę dla ducha, oka i ucha.

 
Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 20 grudnia 2012 02:00

Konkurs rozstrzygnięty - mamy Szkolnego Mistrza Ortografii

wśród gimnazjalistów Zespołu ZST w Olecku!

10 grudnia 2012 r. w poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wśród gimnazjalistów ZST w Olecku. Do udziału zgłosiło się 11 uczniów, którzy próbowali poradzić sobie z nie zawsze łatwą polszczyzną. Sprawdzając dyktanda pod uwagę brano zarówno błędy ortograficzne, jak i interpunkcyjne. Uczestnicy usiłowali sprostać poniższemu tekstowi:

„Wigilijna przemiana”

„Ebenezer Scrooge to wyjątkowa postać w literaturze europejskiej. Główny bohater "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa pracował w branży kupieckiej. Naprawdę szczerze kochał tylko pieniążki. Żył w przekonaniu, że są one najwyższą wartością w życiu człowieka. Oskarżał wszystkich o niepotrzebne wydatki i uważał, że w naturze ludzkiej leży potrzeba oszczędzania. Wierzył, iż odmawiając sobie i innym odrobiny radości, osiągnie prawdziwe szczęście. I tak dopełniłby żywota, gdyby nie spotkanie z duchem zmarłego przyjaciela.

Marley ostrzegł byłego wspólnika przed niemądrze obraną drogą życiową. Tej samej nocy skrupulatny rachmistrz trwożliwie czekał na wizytę trzech gości z zaświatów. Wizje Świąt Bożego Narodzenia, które Scrooge spędził w przeszłości, oraz przepowiednia przyszłości skutecznie odmieniły serce lichwiarza. Starzec odżył.”

Zwyciężczynią szkolnych zmagań ortograficznych została Daria Cimochowska, uczennica klasy II G. Poniżej wyniki konkursu - nazwiska uczniów i poszczególne miejsca przez nich zajęte.

Miejsce II – Maciej Błażejak, II G

Miejsce III – Agnieszka Romanowska, II G

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do zmierzenia się z polską ortografią już za rok.

Iwona Ćwikowska

 
Finał Szlachetnej Paczki
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 grudnia 2012 21:09

Zaskakujący finał Szlachetnej Paczki

Zespół Szkół Technicznych w Olecku już trzeci rok z rzędu wspiera ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku szkoła postanowiła pomóc matce samotnie wychowującej czteromiesięcznego, chorego na wodogłowie synka. Sytuacja rodziny jest trudna, ponieważ stan dziecka ciągle się pogarsza a wydatki związane z jego chorobą rosną. O wsparcie w skompletowaniu paczki, zgodnej z potrzebami rodziny, Samorząd Szkolny postanowił poprosić klientów sklepu spożywczego „SAM”. Właśnie tam, 3 grudnia młodzież przeprowadziła zbiórkę żywności.  Zaangażowanie Olecczan przeszło najśmielsze oczekiwania uczniów: „Proszę Pani, ludzie dają nam nawet pieniądze! Mamy już tyle produktów…!” – tak po trzech godzinach zbiórki jedna z uczennic relacjonowała swoje wrażenia opiekunowi Samorządu Szkolnego ZST.
Rzeczywiście, hojność zarówno klientów, jak i właścicieli sklepu bardzo mile zaskoczyła wszystkich. Widok stosu kartonów z żywnością, a później zapakowany po brzegi samochód dodawał energii pomagającym. Nie trzeba było się długo zastanawiać, co zrobić z taką ilością żywności. Natychmiast podjęto decyzję: „Dzwonimy do wolontariusza! Wybieramy drugą rodzinę!” Wolontariusz po chwili namysłu powiedział: „Mamy tu taką wielodzietną rodzinę: siedmioro dzieci, najstarsze 11 lat, a najmłodsze 2 miesiące. Potrzebują przede wszystkim żywności”. Aż serce zadrżało! Bez wahania zdecydowaliśmy, że im też pomożemy.
„Jesteście niesamowici” - podsumował wolontariusz.  Nie potraktowaliśmy tego jak komplement. Taka właśnie powinna być świąteczna pomoc – NIESAMOWITA. Niesamowita była też postawa wszystkich klientów sklepu „SAM” i jego właścicieli, którym  serdecznie dziękujemy. Bez Was nasza pomoc nie sięgnęłaby aż takich rozmiarów.  Zachętą dla wszystkich do przygotowania Szlachetnej Paczki w przyszłości mogą  być słowa właściciela sklepu „SAM”, którymi odpowiedział na nasze podziękowania za wsparcie:
„- Nie ma za co dziękować. To my dziękujemy, że chcecie pomagać”.  Mamy nadzieję, że w następnych latach Szlachetnych Paczek w Olecku będzie znacznie więcej.
Pomagajmy, bo jak mówił Jan Paweł II człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym.

Paulina  Gienieczko
Przewodnicząca Samorządu Szkolnego  ZST

Poprawiony: wtorek, 26 lutego 2013 23:01
 
Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:24

W czwartek, 6 grudnia 2012 r. w internacie Zespołu Szkół Technicznych,  na popołudniowej zbiórce  zjawili się goście w czerwonych strojach. Och, przecież to Mikołajki!  Przybysze,  czyli Magda  Palanis, Bartek Chodkiewicz i Cezary Wasilewski każdemu ofiarowali  słodki upominek. Wręczono także nagrody dla laureatów listopadowego konkursu „Król i Królowa Uprzejmości”. Najbardziej kulturalnymi mieszkańcami internatu okrzyknięto Monikę Mętel i Darka Szklarza.

W to  grudniowe popołudnie wychowawczynie Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska zorganizowały Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach mogli wziąć udział wszyscy pasjonaci ping-ponga. Uczestnicy  wykazali się zdolnością organizacyjną a przede wszystkim umiejętnością współżycia w grupie – pomimo mrozu za oknem, na świetlicy panowała ciepła atmosfera. Najlepsi sportowcy wywalczyli sobie nagrody – kosmetyki lub akcesoria do telefonów.

Oto zwycięzcy  Mikołajkowego  Turnieju Tenisa Stołowego:

Dziewczyny:

I miejsce  Magdalena Walicka

II miejsce  Marta Gardewiszki

III miejsce  Małgorzata Plisko

Chłopcy:

I miejsce   Patryk Kowalewski

II miejsce   Adrian Grunwald

III miejsce   Robert Wojciechowski

IV miejsce   Kacper Chodkiewicz

GRATULUJEMY!!!

Honorata Szwajda i Iwona Ćwikowska

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2012 10:41
 
Poselska Wizyta
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2012 17:09


W czwartek, 27 listopada 2012 r. z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Olecku spotkał się Tadeusz Iwiński - prof. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, były członek prezydium Komitetu Badań Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej PAN oraz członek Komitetu Nauk Politycznych PAN, autor szeregu książek i kilkuset artykułów z dziedziny systemów politycznych i stosunków międzynarodowych.

Od pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu w 1991 r. Tadeusz Iwiński jest nieprzerwanie posłem z Warmii i Mazur (okręgu Olsztyńskiego). Od wejścia Polski do Rady Europy jest członkiem jej Zgromadzenia Parlamentarnego w Strasburgu oraz długoletnim wiceprzewodniczącym ZPRE, a także szefem Komisji Migracji, Uchodźców i Populacji. Z ramienia Rady kierował licznymi misjami o charakterze humanitarnym i politycznym, m.in. na obszarze byłej Jugosławii, na Kaukazie (zwłaszcza w Czeczenii) i w Azji Centralnej. W latach 2001-2004 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

Tadeusz Iwiński  wręczył uczniowi ZST, Mariuszowi Karasiowi, stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Poseł od kilkunastu lat prowadzi na Warmii i Mazurach akcję pozyskiwania od sponsorów pomocy finansowej w formie stypendiów dla uczniów z regionu, którzy wyróżniają się w nauce, sam także je funduje. Kandydatów typują wybrane szkoły średnie i to na ich konta sponsorzy przekazują pieniądze. Stypendia są wypłacane przez dziewięć miesięcy (po 400-500 zł). Generalnym celem tych działań jest umożliwienie zdolnym uczniom podjęcia studiów wyższych.

Profesor Iwiński wygłosił również wykład na temat „Perspektywy rozwoju regionu w świetle funduszy unijnych”. Przekonywał, że Unia Europejska to wielka szansa rozwoju Polski, którą należy wykorzystać. Patrząc z innej strony, państwa europejskie powinny się jednoczyć, aby móc konkurować ze starymi potęgami ekonomicznymi ale też nowymi – Chinami i Indiami. Dlatego tzw. starym państwom unii powinno zależeć na interakcji jak największych obszarów Europy. Poseł zwrócił również uwagę na fakt, że nasz region jest szczególny gdyż graniczy z Rosją, co  powinniśmy wykorzystać gospodarczo. Po wykładzie  uczniowie zadawali niełatwe pytania. Młodzież chciała się dowiedzieć, co profesor sądzi o wolności słowa w Internecie oraz o bardzo częstych przypadkach niegodnego zachowania się wśród posłów. Padło też pytanie dotyczące przebiegu negocjacji w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Po oficjalnym spotkaniu gościowi ZST zaprezentowano zbiory zgromadzone w muzeum Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”.

 
Spotkanie z Panem Andrzejem Malinowskim
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2012 02:00

5 grudnia 2012r. po raz kolejny gościliśmy w naszym internacie Pana Andrzeja Malinowskiego - pasjonata podróży. Tym razem podzielił się z nami wrażeniami z pobytu w Ameryce Południowej, w Chile, omawiając środowisko społeczno - polityczne tego kraju. Podczas spotkania zaprezentował przywiezione pamiątki i wykonane zdjęcia ze stolicy Chile- Santiago, innych miast poszczególnych prowincji, Pustyni Atakama, gór Andów itd. Podkreślił wkład Polaków w rozwój tego kraju m. in. Ignacego Domeyko- prof. Uniwersytetu w Santiago.

Na zakończenie Pan Andrzej Malinowski wpisał się do kroniki internatu, zachęcając młodzież do podróżowania i poznawania świata.

 
ANDRZEJKI - MAGIA WRÓŻB
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 listopada 2012 02:00

„Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża…”

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

28.11.2012r. w świetlicy internatu zorganizowaliśmy wieczór andrzejkowy. Wróżby to dobra zabawa. W andrzejki, jak co roku, próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają odrobinę nieznanego. Istnieje wtedy możliwość zapytać je za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość. Wróżyliśmy sobie zatem z wosku, kości do gry, serc z imionami, butów wędrujących za próg…, kart z zawodami, magicznych liczb, szpilek, jabłek. Pełen magii wieczór zakończył słodki poczęstunek.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 następna > ostatnia >>

Strona 42 z 46