Światowy Dzień bez Tytoniu -31 maja – tegoroczne hasło: „Tytoń - zagrożenie dla rozwoju” („Tobacco -a threat to development”).
piątek, 26 maja 2017 22:54

Światowy Dzień bez Tytoniu to akcja, którą zainicjowano na Konferencji WHO w roku 1988 w Madrycie. Co roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia i partnerzy Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu oraz zagrożenia z tym związane.



   Hasłem tegorocznej Kampanii jest: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”, a jej głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia    i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.

W ciągu roku około 6 milionów osób umiera z powodu palenia papierosów. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych.

Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa. Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych. Poprzez zwiększenie podatków na papierosy na całym świecie o 1 USD, można zwiększyć kwotę 190 miliardów dolarów na rozwój. Wysokie podatki od tytoniu przyczyniają się do generowania przychodów dla rządów, ograniczają zapotrzebowanie na tytoń i oferują istotny dochód na finansowanie działań rozwojowych.

Warto wspomnieć przy okazji o e-papierosach. Czy są szkodliwe? Informacje dostępne na http://www.narkomania.org.pl/czytelnia/uzywanie-papierosow-elektronicznych-przez-mlodziez/

Światowy Dzień bez Tytoniu zachęca do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu. To dobry czas, żeby podjąć już dzisiaj decyzję o walce z rzuceniem papierosów zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. I utwierdzić się w przekonaniu, że nie warto sięgać po tego rodzaju używki!