"Stawiam na ... pracę" - szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorców
Wpisany przez Administrator   
piątek, 24 listopada 2017 12:25

22 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku w ramach Europejskich Dni Pracodawcy odbyło  spotkanie Stawiam na … pracę – szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorców”, którego celem

było wskazanie potrzeb i  kierunków kształcenia zawodowego w powiecie oleckim oraz   budowanie spójności między przygotowaniem zawodowym a zapotrzebowaniem rynku pracy.

W spotkaniu udział wzięło wielu pracodawców z powiatu oleckiego. Zaproszenie przyjęli:

 • ABW Zakład Wielobranżowy UPH Andrzej Jaworski, Witold Kozubowski, Bogdan Wasilewski
 • Auto Reflex Przemysław Jeruć
 • BWP Skórkiewicz Sp. Jawna
 • Centrum Budowlane Przedsiębiorstwo Handlowe Koszewski Eugeniusz i Wspólnicy Sp. Jawna
 • Delphia Yachts Kot Sp. Jawna
 • Dom Pomocy Społecznej  „JAWOR” - Indywidualna Praktyka Pielęgniarska Aneta Anna Jaworowska
 • Firma Usługowo - Handlowa „RYNCOL” Stanisław Rynkiewicz
 • MBK Bogusław Kamiński
 • Piekarnia – Cukiernia Jan Staniszewski
 • PPHU LIMBA Ryszard Majewski i Tomasz Szerel Sp. Jawna
 • Prywatne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Dorota” Dorota Teresa Hościłło
 • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej
 • Usługi Elektryczne i Ogólnobudowlane Leszek Miłowicki
 • ·Zakład Fryzjerski Aneta Krawiec
 • Zakład Produkcyjno - Handlowo - Usługowy „IMPULS” Teresa Popko
 • Zakłady Produkcyjno Usługowe „PRAWDA” Sp. z o.o.

Do „Zamku” licznie przybyli także uczniowie z powiatu oleckiego, którzy za pół roku staną przed wyborem  dalszej ścieżki kształcenia. W konferencji uczestniczyła młodzież ze:

 • Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku
 • Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
 • Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie
 • Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich
 • Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sokółkach
 • Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich
 • Szkoły Podstawowej w Kijewie
 • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Wieliczkach
 • Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego
  w Olecku
  .

Po otwarciu spotkania przez organizatorów: dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku Celinę Górską oraz dyrektora ZST w Olecku Andrzeja Gorlo, doradca zawodowy z oleckiego PUP - Monika Maklakiewicz zaprezentowała sytuację na rynku pracy w powiecie oleckim. W ciekawy sposób ofertę kształcenia przedstawili uczniowie dwóch oleckich szkół zawodowych: ZSLiZ oraz gospodarze imprezy czyli  ZST w Olecku.

Lokalne firmy zaprezentowali:  pan Cezary  Miłun – Kierownik Działu Kontroli Jakości z przedsiębiorstwa Delphia Yachts Kot Sp. Jawna, pani Małgorzata Dzierniejko -  dyrektor Domu Pomocy Społecznej „JAWOR”, panie  Emilia Urbanowicz i Ewa Jankowska  z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej. O Zakładch Produkcyjno Usługowych „PRAWDA” Sp. z o.o. opowiedziały panie  Agnieszka Różańska – asystent Zarządu i Ewa Słoma – specjalista ds. HR.

Po prezentacjach uczniowie wraz z rodzicami mogli indywidualnie konsultować się  z przedstawicielami szkół i pracodawców. Gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania - mogli porozmawiać z wieloma lokalnymi pracodawcami np. o praktykach zawodowych czy przyszłych stażach, chętnie rozmawiali też  z młodzieżą oleckich szkół zawodowych, z nauczycielami i doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku i Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku.

Mamy nadzieję, że wspólne działania szkół, pracodawców i urzędu pracy  zainspirują gimnazjalistów do podejmowania  właściwych decyzji dotyczących rozwoju naukowego i zawodowego.  Przyczynią się również do lepszego przygotowania młodzieży do wykonywania wyuczonego zawodu i odnalezienia się na rynku pracy.  Spotkanie to było bardzo dobrą okazją do uzyskania cennych informacji, które mogą pomóc w podjęciu bardzo ważnej decyzji – wyboru przyszłej ścieżki kształcenia.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację spotkania -  za czas, zaangażowanie, wysiłek, pomysły, wyrozumiałość i emocje. Każda,  nawet  niewielka pomoc, wpłynęła na uroczysty charakter spotkania.

Doradca zawodowy

 Marzena Kaplińska