SZLAKIEM CZARNEJ HAŃCZY
wtorek, 08 września 2020 22:54

W dniach 23-29 sierpnia uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku aktywnie spędzili czas w Młodzieżowym Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym „Zatoka Uklei” w Gawrych Rudzie, który jest położony w lesie, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Wypoczynek był realizowany w ramach Akcji „Aktywny wypoczynek z OHP – 2020”.  Atrakcją tego miejsca było urokliwe położenie, możliwość odpoczynku wśród piękna dzikiej przyrody, aktywnego spędzenia czasu wolnego poprzez udział w różnorodnych formach sportowych. Udział w przedsięwzięciu został poprzedzony szkoleniem na temat zasad bezpiecznego wypoczynku oraz przestrzegania zasad sanitarno- higienicznych minimalizujących zagrożenie zarażenia koronawirusem.

Pierwszego dnia pobytu uczestnicy wypoczynku korzystając z pięknej pogody pływali rowerami wodnymi oraz z wielkim zaangażowaniem przyswajali wiedzę dotycząca zasad gry w tenisa ziemnego. Drugiego dnia odbyła się całodniowa wycieczka po Suwalszczyźnie w czasie której  odbył się rejs statkiem po kanale Augustowskim. Młodzież zwiedziła Sanktuarium w Studzienicznej, Bazylikę Sejneńską, Klasztor Kamedułów w Wigrach, Punkt Widokowy „u Pana Tadeusza” w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Następnego dnia pobytu odbył się przejazd wigierską Kolejką Wąskotorową, a także mecz  w piłkę siatkową oraz nożną. Czwartego dnia uczestnicy wzięli udział w 17 kilometrowym spływie kajakowym  rzeką Czarną Hańczą. Ponadto w kolejnych dniach odbyła się całodniowa wycieczka szlakiem tatarskim. Młodzież zwiedziła m.in. meczet tatarski w Bohonikach z XVI w.  oraz w Kruszynianach, a także  muzułmański cmentarz, W jednej z lokalnych restauracji miała możliwość degustacji potraw tatarskich tj. kołdunów tatarskich, manty z serem na słodko,  bielusza, banasha i kryszonki z wołowiną i  warzywami. Kolejnym punktem zwiedzania była Cerkiew Prawosławna w Supraślu. Ostatniego dnia pobytu w ośrodku wypoczynkowym odbyła się wycieczka rowerowa, kontynuacja gry w tenisa ziemnego oraz ognisko integracyjne połączone ze śpiewem piosenek szantowych.Piękna przyroda, obcowanie z naturą, z dala od zgiełku miasta pozwoliła odpocząć młodzieży od codziennych spraw i nabrać sił na nowy rok szkolny.