Ruszajmy się!
wtorek, 18 maja 2021 01:00

Czy wiecie, że dziś na planecie jest ok. 1,8 miliarda ludzi z nadwagą? Potwierdzają to badania WHO.

W trakcie pandemii Polacy znacznie ograniczyli aktywność fizyczną. Przyczyniło się to w dużym stopniu do tycia mieszkańców naszego kraju. Aż 42 proc. z nas przybrało na wadze średnio 5,7 kg – wynika z sondażu Ipsos COVID 365+.

Wiemy, że styl życia, w tym aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Ale czy stosujemy się do zaleceń lekarzy, dietetyków i wdrażamy zasady zdrowego i aktywnego stylu życia?

Mniej ruchu, zamawianie jedzenia na dowóz, fast foody, zmęczenie i chroniczny stres na pewno nie pomagają w walce z nadwagą i otyłością.

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to dwa podstawowe elementy, tanie i dostępne dla każdego z nas, które mają najistotniejszy wpływ na redukcję zbędnych kilogramów.


Kiedy chcesz zredukować wagę, zacznij od usunięcia z mieszkania słodyczy i słodzonych napojów. Czasem taka jedna mała zmiana jest czynnikiem aktywującym do bardziej świadomego życia. 
Może spróbujesz?

Dlaczego aktywność fizyczna?

Gdy jesteś aktywny fizycznie Twój mózg jest też bardziej aktywny. Liczne badania medyczne wykazały, że mózg ludzi uprawiających aktywność fizyczną ma większe możliwości poznawcze, bo jest lepiej dotleniony. Więc gdy się ruszasz, pomagasz sobie w nauce.

Jeśli chcesz osiągnąć swoje marzenia zawodowe - ćwicz! Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie aktywne fizycznie skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe, jednocześnie w mniejszym stopniu ulegając stresowi.

Aktywność, która sprawia ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.

Ruszaj się! Codziennie!

Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz  biegać maratonów, startować w wyścigach kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie. Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia.

Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz  o dobry wygląd  i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem...

Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym dowiesz się, jak sprytnie, małymi kroczkami opanować ten temat.

Pierwszy krok – zacznij już teraz

Każdy rodzaj aktywności sprawi, że Twoja forma będzie powoli rosła. Z dnia na dzień zobaczysz, że życie jest coraz mniej męczące. Nawet po kilku godzinach z matematyką, zostanie Ci jeszcze wystarczająco dużo energii na spotkanie ze znajomymi!

Codzienną aktywność fizyczną rozkręcaj stopniowo, aby uniknąć zakwasów i zniechęcenia.

Proste sposoby na aktywny styl życia.
Na początek spróbuj tego:
 • schody zamiast windy
 • spacery z psem
 • jazda na rowerze

Drugi krok – ruszaj się regularnie

Odpoczywaj aktywnie! Codziennie 60 minut ruchu to opcja dla ambitnych. Dla średniozaawansowanych 2 x 30 minut. Dla początkujących - 30 minut ruchu dziennie też przyniesie efekty, które poczujesz po kilku dniach.

Nie musisz od razu zostać wyczynowym sportowcem.  Ale pomyśl tylko – ile spóźnień zaliczyłeś, bo uciekł Ci autobus? Czas się ogarnąć!
Sam zdecyduj, co dla Ciebie jest najlepsze. cokolwiek wybierzesz – będzie dobrze!

Trzeci krok – zaproś przyjaciół

Ćwicz z ludźmi, których lubisz! Wspólne ćwiczenia w dobrej atmosferze pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych takich jak empatia i umiejętności liderskie. Podnoszą też samoocenę. Ćwicząc poznajesz nowych ludzi i poszerzasz swoje grono znajomych.

Spacery, bieganie, rolki, rower, piłka. Razem jest fajniej i weselej. Można urządzić konkurs lub wyścigi. A przy okazji pogadać. Jeśli chcesz być na bieżąco w sprawach towarzyskich, nie ograniczaj się do siedzenia na fejsie!

Jak się zorganizować?

 • Próbujcie rożnych dyscyplin i unikajcie nudy. To pomoże Wam utrzymać zainteresowanie i motywację.
 • Wciągnij rodzinę! Pomóż im zrozumieć jak dużo dobrego daje sport.
 • Zaproponujcie nauczycielowi WF nowe dyscypliny i aktywności, które chcielibyście poznać.
 • Idź na spacer! Odpoczniesz i dotlenisz swój mózg.
 • Znajdźcie miejsce w swojej okolicy, w którym wspólnie ze znajomymi będziecie bawić się w sport.
 • Ważne, żeby było blisko i nie wymagało trudnej organizacji. To pomoże Wam utrzymaniu aktywności.
 • Umówcie się ze znajomymi na konkretny dzień, kiedy będziecie aktywni.
  To tez może pomóc w regularności.
 • Unikajcie nudy!

Spróbujcie takich aktywności jak: taniec, spacery, gimnastyka, bieganie, friesbee, bule czy rugby tag