Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z wizytą w przedsiębiorstwie PRONAR
sobota, 02 października 2021 12:21

W dniu 29 września bieżącego roku dzięki zaangażowaniu Pana Dariusza Niedźwieckiego – absolwenta naszej szkoły - oraz jego kolegów z Fabrycznego Punktu Sprzedaży PRONAR w Koszarówce, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Olecku wraz z opiekunami zwiedzili zakłady przedsiębiorstwa PRONAR, największego producenta maszyn rolniczych i komunalnych w naszym regionie.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania fabryki maszyn komunalnych w Siemiatyczach. Uczniowie ZST w Olecku mogli zapoznać się z całym procesem produkcji maszyn służących do segregowania, oraz rozdrabniania odpadów. Obserwowali jak powstaje nowa maszyna począwszy od wycinania odpowiednich elementów ze stali, poprzez proces spawania elementów za pomocą robotów spawalniczych aż po montaż i testowanie gotowej maszyny. Następnie uczniowie zwiedzili bogato wyposażone Centrum Wystawiennicze marki PRONAR, w którym mogli zapoznać się z całym, bardzo szerokim asortymentem maszyn i urządzeń produkowanych w przedsiębiorstwie. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się ogromnych rozmiarów koło, przy którym wszyscy robili sobie zdjęcia. Zwiedzanie centrum zakończyło się wycieczką pojazdami elektrycznymi po ogromnym placu wystawienniczym na którym znajdowały się wszelkiego rodzaju maszyny produkowane w przedsiębiorstwie.

Następnie uczestnicy wycieczki wsiedli do autokaru i udali się do głównej siedziby firmy, znajdującej się w Narwi niedaleko Hajnówki. Tutaj młodzież zwiedziła wydział montażu przyczep rolniczych, wydział produkcji kół tarczowych oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe PRONAR. Na zakończenie uczniowie zwiedzili znajdujące się w Narwi, należące do przedsiębiorstwa lotnisko oraz hangar z flotą samolotów, które wzbudziły ogromne zainteresowanie młodzieży.

Będąc pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli, uczestnicy wycieczki ruszyli w drogę powrotną. Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Umożliwił uczniom naszej szkoły miłe spędzenie czasu oraz możliwość obserwowania procesu produkcji i organizację pracy w wielkim przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Dariusz Nalewajko