XIII Zamkowe Biegi z Klio
środa, 06 października 2021 11:40

Jak co roku, w trzeci czwartek września, Zespół Szkół Technicznych w Olecku wraz z Oleckim Stowarzyszeniem Aktywnych „Zamek” zorganizował Zamkowe Biegi z Klio w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. W tym roku tematem przewodnim były „Smaki dziedzictwa”. Z tej okazji hala ZST w Olecku wypełniła się zapachami i smakami dziedzictwa regionalnego (sery podpuszczkowe, podwędzane, kiszony czosnek, no i oczywiście chleb ze smalcem). Nie zabrakło tu też specjałów kuchni litewskiej takich jak kwas chlebowy, świńskie uszy czy półmetrowy żytni chleb z kminkiem. Uczennice szkoły branżowej wypiekały znane wszystkim ciasteczkowe orzeszki nadziewane kremem, które znikały z talerzy w mgnieniu oka. Palce lizać…

W tegorocznych zmaganiach udział wzięły czteroosobowe drużyny z klas ósmych szkół podstawowych lub klas pierwszych szkół średnich następujących placówek: SP nr 1, SP nr 4, STO, LO, ZSLiZ oraz ZST. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z wielu dziedzin: historii, kultury, wiedzy regionalnej, np. wyjaśnić pochodzenie różnych produktów spożywczych, określić nazwy potraw, rozpoznać zapachy różnych przypraw, nazwać nasiona i zboża czy podać nazwy i określić do czego służyły przedmioty kuchenne znajdujące się w zamkowej izbie historycznej. Najtrudniejszym zadaniem okazało się odnalezienie kopert z rozsypankami zdań znajdujących się w pracowniach (fryzjerskiej, obróbki metali, …), do których dotarcie możliwe było dopiero po rozwiązaniu skomplikowanej zagadki historyczno-językowej.

Po zaciętej walce pierwsze miejsce zajęła drużyna ZST, drugie – SP nr 4, a trzecie – ZSLiZ. Wszystkie uczestniczące w Zamkowych Biegach z Klio drużyny otrzymały pamiątkowe nagrody, wśród których nie mogło zabraknąć naszego rodzimego przysmaku czyli sękacza. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznych zmaganiach i zapraszamy za rok.