Staże zawodowe we Włoszech w ramach projektu „Z OLECKA PO SUKCES”

Kolejna grupa młodzieży Zespołu Szkół Technicznych w Olecku ukończyła staże zawodowe we Włoszech w ramach projektu „Z OLECKA PO SUKCES” finansowanego  ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja Rozwój, na zasadach programu Erasmus Plus.

 

 

 

 

Relacja Uczestnika

W niedzielę 5 września 2021 wyjechaliśmy autokarem z Olecka na lotnisko w Modlinie. Na lotnisku, mimo tego ,że większość z nas nie latała jeszcze samolotem, wszystko odbyło się bez komplikacji. Wystartowaliśmy o czasie i wylądowaliśmy w Rzymie na lotnisku w Ciampino. Po odebraniu bagaży udaliśmy się do wyjścia, gdzie czekał na nas kierowca autobusu, który zawiózł nas do miejscowości Spoleto w rejonie Umbria. Na miejscu przywitała nas lokalna koordynatorka projektu-Pani Beata Watrak. Miejscem naszego pobytu okazała się rezydencja pod nazwą Villa Redenta, w której mieszkaliśmy do końca wyjazdu.

            W ciągu pierwszych dni poznawaliśmy najbliższe otoczenie-przepiękny park, w którym znajduje się Villa Redenta, z mnóstwem starych drzew (cyprysy, pinie, magnolie, granaty). Zwiedzaliśmy również Spoleto-czarujące miasteczko założone w VI wieku przed naszą erą, dziś znane  przede wszystkim z organizowanego co roku Festival dei Due Mondi. W Spoleto obejrzeliśmy też wiele romańskich kościołów, katedrę, zamek, starożytny amfiteatr oraz średniowieczny akwedukt (most samobójców). W Spoleto funkcjonują trzy szlaki schodów ruchomych, którymi władze miasta połączyły zabytkową część miasta  z częścią mieszkalną. Pokazano nam również zakłady pracy, w których mieliśmy odbywać praktyki: zakłady fryzjerskie, warsztaty, zakłady usługowe, sklepy, usługi komputerowe.

Nastąpił czas praktyk. Nie obyło się bez nieporozumień, zwłaszcza językowych i właśnie zdaliśmy sobie sprawę jak ważna jest znajomość języków obcych. Na zakończenie pierwszego tygodnia odbyła się wycieczka do Rzymu i Watykanu. To tylko dwie godziny drogi ze Spoleto, a wrażeń na całe życie. W Rzymie zwiedziliśmy Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Fontannę di trevi, Plac Św. Piotra oraz Watykan i mnóstwo innych zabytków. Poznawanie historii na żywo sprawiło nam wiele przyjemności, mimo że bolały nas nogi.

W ciągu następnego tygodnia czuliśmy się już komfortowo w naszych zakładach pracy, ponieważ ludzie naprawdę mimo bariery językowej i kulturowej odnosili się do nas bardzo miło i z wyrozumiałością. Podszlifowaliśmy nasze umiejętności językowe z angielskiego i nawet włoskiego. Codziennie przez dwa tygodnie po południu uczestniczyliśmy w lekcjach włoskiego i wykorzystywaliśmy to podczas naszych wyjść do miasta. Na zakończenie kursu napisaliśmy sprawdzian, który wszyscy zdali perfekcyjnie. Odbyliśmy również wycieczkę nad Adriatyk do miejscowości San Benedetto del tronto. To nadmorska turystyczna miejscowość z pięknymi plażami, tam kąpaliśmy się i odpoczywaliśmy.

W trzecim tygodniu praktyk zaczęliśmy już tęsknić za Polską. Muszę przyznać, że powoli mieliśmy już dość tej włoskiej kuchni, bo przecież tam to na pierwsze danie makaron, a na drugie- też makaron, ale innego kształtu i z innym sosem. Ale to tylko trzy tygodnie, można wytrzymać.

Ostatniego dnia pobytu zostaliśmy zaproszeni przez koordynatorki projektu Panie Beatę i Ewę na pożegnalny obiad, na którym spróbowaliśmy miejscowych specjałów. Po obiedzie otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia praktyk zawodowych oraz kursu języka włoskiego. Następnego dnia nastąpił czas naszego powrotu. Wylot z Rzymu nieco się opóźnił z powodu silnego wiatru, ale sam lot odbył się bez przeszkód, tak jak lądowanie na lotnisku w Modlinie. Po kilku godzinach jazdy autokarem, dotarliśmy do Olecka, gdzie czekali już na nas bliscy.

Uważam, że projekt ten będzie bardzo miło wspominany przez wszystkich jego uczestników nie tylko  jako miła i pożyteczna odskocznia od codzienności, ale przede wszystkim jasko inwestycja w swoją przyszłość zawodową.