Nie bądź obojętny - STOP przemocy wobec kobiet!
środa, 26 listopada 2014 23:50

KAMPANIA ,,BIAŁA WSTĄŻKA”

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie międzynarodowa kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach przez kobiety i mężczyzn, natomiast jest skierowana głównie do mężczyzn i chłopców.

 

Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

 

Kampania „Biała Wstążka” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, ze nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko „masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ - jak tłumaczył - to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”.

Kampania „Biała Wstążka” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII.

 

IDEA KAMPANII ,,BIAŁA WSTĄŻKA”

Kampania „Biała Wstążka” pokazuje wszystkim, że są mężczyźni którzy nie tylko nie stosują przemocy, ale także wspierają pokrzywdzone kobiety i wyraźnie opowiadają się po ich stronie. Opowiedzenie się po stronie krzywdzonych jest moralnym i psychologicznym wsparciem dla kobiet, a jednocześnie pokazuje, że nie wszyscy mężczyźni stosują przemoc w swoich związkach, że wielu przemoc potępia i opowiada się za jej społecznym napiętnowaniem. Mimo wielu akcji i kampanii edukacyjnych wciąż zbyt mała liczba mężczyzn reaguje kiedy kobiety są bite i poniżane i włącza się w działania przeciwko przemocy wobec kobiet.

Wciąż jest wiele do zrobienia zarówno w wymiarze indywidualnym i społecznym, aby powstrzymać przemoc mężczyzn wobec kobiet.

Może zadajesz sobie pytanie -CO JA MOGĘ? CZY TO JEST MOJA SPRAWA?

Wielu z mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że poprzez odpowiednie reagowanie mają ogromny wpływ na eliminowanie przemocy wobec kobiet.

CO MOGĄ ZROBIĆ MĘŻCZYŹNI, BY PRZECIWDZIAŁAĆ PRZEMOCY WOBEC KOBIET (WG JACKSONA KATZA):

1.Traktuj przemoc ze względu na płeć jako kwestię dotykającą mężczyzn w różnym wieku i o różnym statusie socjoekonomicznym oraz zobacz ich nie tylko jako potencjalnych sprawców, ale również jako tych, którzy mogą takim zdarzeniom przeciwdziałać.

2. W sytuacji, gdy brat, przyjaciel, kolega z klasy czy z pracy stosuje przemoc wobec swojej partnerki – czy wobec jakiejkolwiek innej kobiety – nie odwracaj głowy. Jeśli nie czujesz się dobrze z taką sytuacją, spróbuj porozmawiać z nim. NIE POZOSTAŃ OBOJĘTNYM!.

3. MIEJ ODWAGĘ DO SPOGLĄDANIA W GŁĄB SIEBIE. Zwracaj uwagę na sytuacje, w których to, co robisz lub mówisz, rani kogoś innego. Próbuj zrozumieć, w jaki sposób twoje zachowania mogą nieść ze sobą treści seksistowskie czy przemocowe. Pracuj nad tym, by je zmieniać.

4. Jeśli podejrzewasz, że bliska ci kobieta była ofiarą przemocy zapytaj, czy możesz jej pomóc

5. Jeśli kiedykolwiek  teraz lub w przeszłości wykazywałeś  zachowania przemocowe wobec kobiet, poszukaj profesjonalnej pomocy.

6. BĄDŹ SOJUSZNIKIEM wszystkich kobiet, które swoimi działaniami przyczyniają się do zwalczania wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

7. Uczęszczaj na zajęcia, oglądaj filmy, korzystaj z programów, czytaj artykuły dotyczące nierówności płciowej, różnorodnych sposobów traktowania tego, czym jest męskość i odkrywaj korzenie przemocy ze względu na płeć. EDUKUJ SIEBIE I INNYCH na temat sił społecznych, które oddziałują i podsycają konflikty pomiędzy mężczyznami a kobietami.

8. WYSTĘPUJ PRZECIWKO TRAKTOWANIU KOBIET JAKO OBIEKTÓW SEKSUALNYCH, jak ma to miejsce w dużej ilości czasopism, programów telewizyjnych czy w innych sytuacjach. Jeśli masz taką możliwość, przekazuj młodym mężczyznom wiedzę na temat tego, jak „być męskim” w sposób, który nie będzie prowadził do zachowań przemocowych, sam bądź takim przykładem.

CO ROBIĆ ABY POWSTRZYMAĆ PRZEMOC WOBEC KOBIET?

Porady dla prawdziwego mężczyzny

1.Rozmawiaj z mężczyznami na  temat przemocy wobec kobiet. Porusz ten temat w pracy, w kręgu znajomych, w rodzinie. Bądź wzorem nie tylko dla swoich dzieci, ale również dla tych, którym brakuje w życiu pozytywnego męskiego wzorca. Daj przykład innym mężczyznom, powiedz im, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet. Twój głos może mieć duży wpływ na zmianę norm społecznych i stereotypów dotyczących przemocy wobec kobiet oraz roli kobiety i mężczyzny w rodzinie i życiu społecznym.

2. Zareaguj, gdy inny mężczyzna poniża kobietę lub stosuje wobec niej przemoc. Nie czekaj na innych - Ty też możesz pomóc. Nie zawsze łatwo jest interweniować, ale być może dlatego tak wielu mężczyzn znęca się nad kobietami ponieważ my - świadkowie - nie reagujemy.

3. Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów, które są obraźliwe i poniżające. Przeciwstawianie się szczególnie w męskim gronie tego typu uwagom może nie być łatwe, ale jest duża szansa, że znajdziesz sojuszników lub chociaż wzbudzisz refleksję.

4. Zaoferuj pomoc krzywdzonej kobiecie. Zachęć ją, by skontaktowała się z instytucjami lub organizacjami, które mogą jej pomóc. Czasami samo zaoferowanie pomocy jasne zakomunikowanie sprawcy, że to co robi jest społecznie nieakceptowane a poza tym jest przestępstwem może okazać się pomocne. Izolacja ofiary i poczucie bezkarności u sprawcy podsycają przemoc.

5. Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa traktować drugiej osoby w taki sposób.

6. Wspieraj organizacje pomagające krzywdzonym kobietom. Wiele z nich boryka się z brakiem funduszy na swą działalność.

7. Nie toleruj przemocy w swoim otoczeniu.

 

Pedagog szkolny

A. Nalewajko