Konkurs Ortograficzny
VI ZAMKOWy KONKURS ORTOGRAFICZNy „MISTRZ ortografii”

Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz  rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią.

W ortograficznych zmaganiach wzięło udział 13 uczniów.

Laureatami konkursu zostali:

  1. Czyżkowski Mateusz – kl. III THI
  2. Bąkowski Mateusz – kl. I TBM
  3. Natalia Jachimczuk - Kl. I TIFE

Gratulujemy zwycięzcom!

 
KONKURS ORTOGRAFICZNY W ZST W OLECKU

13 grudnia uczniowie Zespołu Szkół Technicznych stanęli w szranki z językiem ojczysty.  Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz  rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią. Tegoroczny tekst dyktanda nosił tytuł „Niewesołe dywagacje uczniów” i  przysporzył uczestnikom niemałych trudności.

Więcej…
 
iV ZAMKOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY „MISTRZ ortografii”

 
MISTRZOWIE ORTOGRAFII


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W deszczową środę, 26 marca 2014 r.  do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku przybyli gimnazjaliści z siedmiu szkół. Wszyscy mieli jeden cel – wygrać II Zamkowy Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów „MISTRZ ORTOGRAFII” - Konkurs Powiatowy. Na pojedynek z ortografią zdecydowali się uczniowie z Bakałarzewa, Judzik, Babek Oleckich, Wieliczek oraz trzech oleckich gimnazjów (STO, OHP i Gimnazjum Nr 1).  16 zawodników musiało rozwiązać kilka zadań ortograficznych i napisać niełatwe dyktando. Niełatwe dla zwykłego śmiertelnika, dla laureatek – fraszka (dziewczyny, które stanęły na podium dyktando napisały bezbłędnie).  Tytuł Mistrzyni Ortografii zdobyła uczennica Społecznego Gimnazjum STO - Zuzanna Adamska, którą do konkursu przygotowała polonistka Katarzyna Werstak.  Dwa pozostałe miejsca na podium zajęły uczennice Gimnazjum Nr 1 w Olecku: Marcela Wojciechowska i Katarzyna Wójtowicz. Zwyciężczynie nagrodzono akcesoriami elektronicznymi, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kubek z logo konkursu. Zmagania uczniów oceniała komisja w składzie: Dorota Reich, Celina Czarniecka, Alina Podolska, Mariola Borys oraz Honorata Szwajda.

W przyszłym roku spróbuję  jeszcze raz – zdradziła zawodniczka z Olecka – będą większe szanse, bo niepokonane, dwukrotne laureatki - Zuzia i Marcela, już nie będą mogły wziąć  udziału (w tym roku kończą one naukę w gimnazjum).

Po raz kolejny potwierdziło się, że ortografia leży w sferze zainteresowań kobiet, bowiem zmierzyć się z nią miało odwagę  zaledwie dwóch przedstawicieli płci męskiej -  Marcin Domoradzki (Gimnazjum w Wieliczkach) oraz Wojciech Urbanowicz (Gimnazjum dla Dorosłych w Olecku).

Honorata  Szwajda

 
II Zamkowy Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów "MISTRZ ortografii"

Pliki do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszenia

Przykładowe zadania

 

Więcej w zakładce >konkurs ortograficzny<

 
MISTRZOWIE ORTOGRAFII 2013 - podsumowanie


(kliknij by zobaczyć galerię)

W minionym tygodniu, w mroźny czwartkowy poranek do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku przybyli gimnazjaliści z ośmiu szkół. Wszyscy mieli jeden cel – wygrać I ZAMKOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW „MISTRZ ORTOGRAFII”. Na pojedynek z ortografią zdecydowali się uczniowie z Wieliczek, Kowal Oleckich, Bakałarzewa, Judzik oraz czterech oleckich gimnazjów.  Dwudziestu trzech zawodników musiało rozwiązać dziesięć zadań ortograficznych i napisać dość trudne dyktando – historię o braciach, którzy niedawno kształcili się w ZST.  Każdy z nas ma czasem wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, jednak drugoklasistki, które stanęły na podium poradziły sobie nawet z podchwytliwymi pytaniami. Oto najlepiej piszące gimnazjalistki:

I miejsce - Marcela Wojciechowska reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Olecku

II miejsce - Zuzanna Adamska uczęszczająca do Społecznego Gimnazjum STO

III miejsce - Emanuela Góralczyk z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach

Zwyciężczynie nagrodzono akcesoriami elektronicznymi oraz książkami Ryszarda Dembego. Dyrektor ZST, Marek Goryński  wszystkim uczestnikom wręczył dyplomy i pamiątkowe kubki, trafnie zauważając, że ortografia jest domeną kobiet, bowiem zmierzyć się z nią miało odwagę  zaledwie trzech chłopaków: Mateusz Biszewski, Jakub Warywocki i Szymon Jedamski. Przedstawiciele płci męskiej przyznali, że tym razem dziewczyny były lepsze, lecz oni pokażą swe umiejętności w zaplanowanym na kwiecień konkursie wiedzy technicznej.  „Taki konkurs to fajna sprawa. Dyktando nie było łatwe ale treść jego zabawna. W przyszłym roku spróbuję  jeszcze raz!” – zdradziła zawodniczka z Bakałarzewa.

Napięcie przed ogłoszeniem wyników złagodzili uczniowie ZST, którzy przy akompaniamencie gitary umilali czas uczestnikom i ich opiekunom.  Goście mogli także podziwiać eksponaty znajdujące się w muzeum historyczno - regionalnym OSA „Zamek”.

Honorata Szwajda