Polsko - Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013
MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU Z REWIZYTĄ W ROSJI.
sobota, 16 listopada 2013 01:09


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

 
Młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Olecku z rewizytą w Gavriłowie.
poniedziałek, 14 października 2013 19:54


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W dniach 7 – 12 października 2013r. uczniowie ZST w Olecku wraz z opiekunami gościli w Gavriłowie w ramach projektu „Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” współfinansowanego przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Wiele radości przyniosło uczniom kolejne spotkanie – tym razem w Rosji.   Wzmocnieniu zawartych już podczas wizyty w Polsce przyjaźni pomogły wspólne zabawy integracyjne zorganizowane przez uczniów i nauczycieli szkoły w Gawriłowie – prezentacja obu państw, dyskoteki, spotkania przy ognisku, wspólne lepienie pielmieni (tradycyjnej potrawy rosyjskiej) oraz zabawa w ozierskim  parku linowym.

Podczas 6–cio dniowej wizyty uczestnicy wymiany pod czujnym okiem profesjonalnego fotografa – Pani Ewy Kozłowskiej – fotografowali zabytki oraz atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, poznając jednocześnie jego kulturę, tradycję i historię.

Młodzież zwiedziła najbardziej znane miasta – Gusiev (Muzeum historyczno – krajoznawcze im. A. M. Iwanowa), Oziersk (Zabytkową elektrownię wodną oraz kirchę), Czerniachowsk (zamek Insterburg), Sovietsk , Krasnolesie (wycieczka po Puszczy Romnickiej). Najwięcej wrażeń dostarczyły uczestnikom wycieczka do Kaliningradu i nadmorskie widoki  Mierzei Kurońskiej, gdzie młodzież wzięła udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata” .

Na uwagę zasługiwał również most niedaleko Krasnolesia – przedłużenie linii kolejowej Żytkiejmy – Stańczyki – Gołdap. Wizyta w tym miejscu pokazała wszystkim inny wymiar całego projektu – znaleziono miejsce, które łączy oba państwa. Nasze regiony mają wspólną historię, wspólne zabytki. Po obu stronach granicy mieszkają tacy sami ludzie. Wystarczy tylko zrobić krok do przodu, wyjść z trzymających nas ram, otworzyć się na drugiego człowieka, aby zobaczyć, że to co obce nie zawsze oznacza inne i wszędzie można poznać nowych przyjaciół.

Wystawa fotografii zrobionych przez uczestników wymiany była zwieńczeniem całego przedsięwzięcia, a także miłym wspomnieniem wspólnie spędzonego czasu zarówno w Polsce jak i w Rosji. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w sobotę 12 października br. w Szkole Średniej w Gavriłowie. Gospodarzami wystawy byli dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie – Pani Natalia Niekrasowa i Pan dr. Marek Góryński, którzy dokonali jej uroczystego otwarcia.

Najbardziej oczekiwanym przez uczniów punktem uroczystości było  rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą fotografię. Po burzliwych naradach jury  ex aequo przyznało  I miejsce  Lizie Tarasowoj (Szkoła Średnia w Gavriłowie) oraz Krzysztofowi  Bokuniewiczowi (ZST Olecko). II miejsce zajęli uczniowie ZST Olecko – Adrian Markowski i Karol Nietubyć, natomiast III miejsce przyznano uczniom z Rosji – Kristinie Gindemit oraz Nikitie Tishakov.

Mimo, iż projekt oficjalnie się zakończył, to w sercach uczniów i nauczycieli nadal trwa. Pozostało wiele wspólnych wspomnień, nawiązały się nowe przyjaźnie, które będą kontynuowane. Obie szkoły będą dalej współpracować. Żegnając się nie mówiliśmy sobie „do widzenia”, lecz „do zobaczenia”, gdyż mamy nadzieję , że wkrótce znowu się spotkamy.

 

A. Truchan
M. Gogacz

 
Prezentacja wizyty uczestników projektu "polsko-rosyjska wymiana młodzieży"
wtorek, 01 października 2013 23:25


- kliknij by pobrać -


 
TRZECI DZIEŃ „POLSKO – ROSYJSKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY 2013”
piątek, 27 września 2013 21:03- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

Podczas trzeciego dnia wizyty uczestnicy projektu podróżując szlakiem Augustowszczyzny fotografowali jej zabytki. Jako pierwszy zachwyt wzbudził drewniany kościół w Wieliczkach, następnie młodzież poznała historię Pałacu Paca w Dowspudzie. Położenie zabytku oczarowało nie tylko uczniów szkoły rosyjskiej, ale przede wszystkim ich opiekunów. Kolejnym punktem był klasztor kamedułów w Wigrach. Historia obiektu, jak również jego przepiękne wnętrza, zachwyciły Rosjan. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się katakumby w podziemiach wigierskiego kościoła.

Wyjazd zakończyła wspólna gra w kręgle w Fantasy Parku w Suwałkach, która jeszcze bardziej zintegrowała obie grupy.

 

Więcej informacji dotyczących projektu w zakładce >POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2013<


 
„Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” ruszyła!
piątek, 27 września 2013 20:48- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

23 września, w poniedziałek  powitaliśmy w Zespole Szkół Technicznych młodzież i nauczycieli ze szkoły średniej w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki), którzy razem z uczniami ZST biorą udział w projekcie „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013” współfinansowanym przez Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Dwie dziesięcioosobowe grupy młodzieży z Polski i Rosji po uroczystym powitaniu przez dyrektora ZST, doktora Marka Góryńskiego wzięły  udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez fotografa - Ewę Kozłowską. Warsztaty te w dużej mierze ułatwiły uczestnikom projektu fotografowanie okolicznych zabytków, gdyż  głównym założeniem i tematem całego przedsięwzięcia jest „Polska i Rosja w fotografii”.

Już chwilę po zakończeniu wykładu z  podstaw fotografii uczniowie mogli  wykorzystać  teorię w praktyce zwiedzając Olecko i uwieczniając na fotografiach ciekawe miejsca.

Jeszcze więcej emocji wzbudziły zabytki , które młodzież odwiedziła kolejnego dnia. Pałac w Białej Oleckiej, mosty w Stańczykach i Piramida w Rapie dały młodym fotografom duże pole do popisu w ujmowaniu obiektu w kadrze. Na punkcie widokowym w  Smolnikach wielu mogło pochwalić się zdolnościami w fotografowaniu pejzażu.

Efektem końcowym  całego projektu będzie opracowanie folderu  zawierającego informacje i zdjęcia odwiedzanych zabytków oraz wystawa najlepszych fotografii uczestników.

 

Więcej informacji dotyczących projektu w zakładce >POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2013<

 
Dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) z wizytą w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 21:12- kliknij na zdjęcie by powiększyć -

12 sierpnia 2013r. dyrektor Zespołu Szkół Technicznych dr Marek Góryński oraz dyrektor Średniej Szkoły w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki) Natalia Niekrasova podpisali porozumienie o współpracy między szkołami.

Obie placówki będą współpracować w ramach projektu „Polsko – Rosyjska wymiana młodzieży 2013”,który będzie realizowany w Zespole Szkół Technicznych i współfinansowany przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt rozpocznie się we wrześniu.

W wymianie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.

Agnieszka Truchan, ZST


 
Międzynarodowy projekt wymiany młodzieży
środa, 26 czerwca 2013 20:08


- kliknij na zdjęcie by zobaczyć powiększenie -

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już po raz trzeci będą uczestniczyli  w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży.
Zespół Szkół Technicznych otrzymał dofinansowanie od Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia do projektu Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2013. Po sukcesach podobnych projektów z Litwą, Francją i Bułgarią, przyszedł czas na realizację projektu z Rosją.
W ramach przedsięwzięcia Zespół Szkół Technicznych nawiązał współpracę ze Szkołą Średnią w Gavriłowie (Obwód Kaliningradzki). Tematem projektu jest Polska i Rosja w fotografii.
Podczas dwóch wizyt – młodzieży polskiej w Rosji i młodzieży rosyjskiej w Polsce –uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach na temat technik profesjonalnej fotografii, następnie będą zwiedzać i wykorzystując zdobyte umiejętności, fotografować zabytki oraz inne atrakcje turystyczne Obwodu Kaliningradzkiego, Mazur i Podlasia. W projekcie weźmie udział 10 uczniów ZST oraz 10 uczniów ze Szkoły Średniej w Gavriłowie.
Mimo, iż realizacja projektu rozpocznie się dopiero we wrześniu, współpraca obu szkół już trwa. Nauczyciele z rosyjskiej szkoły podczas wizyty w Olecku wzięli udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego  maturzystów ZST, poznali społeczność uczniowską, radę pedagogiczną, zwiedzili szkołę oraz muzeum OSA „Zamek”.
W ramach pierwszej wizyty w Gavriłowie delegacja nauczycieli ZST również wzięła udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego absolwentów szkoły, które w Rosji nazywane jest „Ostatnim dzwonkiem” i zawsze odbywa się 25 maja.
Realizowany projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy wiążą z nim nadzieje na poznanie nie tylko kultury i obyczajów rówieśników mieszkających po drugiej stronie granicy, ale również miejsc, które choć położone tak blisko, dla większości z nich pozostają wciąż  nieodkryte.

Agnieszka Truchan

 
Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży
środa, 10 kwietnia 2013 20:02