Portal Funduszy Europejskich

Strona Główna     |     O Projekcie     |     Harmonogram Zajęć     |     Galeria     |     Prowadzący Zajęcia     |    Kontakt

Wszystkie zajęcia odbywają się w godzinach
od 15:15 do 17:00

Więcej w zakładce "Harmonogram zajęć"

Uwaga

 Nabór na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Myślimy o przyszłości” w roku szkolnym 2013/2014.

Już od października rozpoczną się zajęcia wyrównawcze i specjalistyczne w ramach projektu” Myślimy o przyszłości. Zainteresowani uczniowie mogą wybrać zajęcia na które chcą uczęszczać zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Do wyboru jest aż siedem grup
o różnorodnej tematyce:

Rysunek techniczny w zawodzie mechanik
Rysunek techniczny w zawodach budowlanych
Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe
Zajęcia wyrównawcze z ekonomii i rachunkowości
Zajęcia wyrównawcze z technik komputerowych
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego

Zajęcia będą się odbywały najczęściej w godzinach popołudniowych raz w tygodniu. Do dyspozycji uczestników będą nowoczesne pomoce dydaktyczne specjalnie zakupione na potrzeby projektu oraz grupa doświadczonych nauczycieli. Wszyscy uczestnicy zajęć będą mogli skorzystać z poczęstunku w ramach tzw. przerwy kawowej, a mieszkający poza Oleckiem do zakwaterowania i wyżywienia w internacie szkolnym.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Wystarczy wypełnić ankietę rekrutacyjną i dostarczyć ją jak najszybciej do sekretariatu szkoły lub do biura projektu. 

Regulamin Rekrutacji
Ankieta Rekrutacyjna

-----------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki zawodowe w Białymstoku

 

- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

 

 W ramach projektu „Myślimy o przyszłości” dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zostało zakwalifikowanych do udziału w dwutygodniowych praktykach zawodowych w białostockich firmach. W pierwszej połowie czerwca,  pod okiem opiekunów: Macieja Brzozowskiego i Marka Chomontowskiego, sześcioro przyszłych informatyków (Maciej Adamczyk, Piotr Borucki, Marcin Butkiewicz, Mateusz Palewicz, Michał Wieczorek) i tyle samo mechaników (Adam Dubicki, Przemysław Nalewajko, Adam Omilian, Rafał Stojanowski, Szymon Wojnowski, Rafał Zwęgliński) codziennie, niemal jak do pracy,  udawało się na około 8 godzin do firm z bogatymi tradycjami.

W przypadku informatyków były to firmy związane z komputerami: Centrum Informatyki „ZETO” S.A, Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe KOMSERWIS  Spółka z o.o.  oraz Serwis komputerowy PCDOCTOR.  „Naprawialiśmy komputery, składaliśmy je i przygotowywaliśmy do sprzedaży, przeinstalowywaliśmy systemy itd. Czas leciał nam bardzo szybko. Wciąż mieliśmy coś ciekawego do zrobienia. Przydzielono nam opiekuna w firmie, który zapoznawał nas z pracą zakładu. On i inni pracownicy byli dla nas bardzo mili i  przyjaźnie nastawieni. Pomagali nam z każdym problemem. Nauczyłem się wielu rzeczy związanych ze składaniem komputerów. Było fajnie.” – mówi  Maciek, uczeń technikum informatycznego.

Mechanicy natomiast uczęszczali  do FABRYKI PRZYRZĄDÓW I UCHWYTÓW BISON-BIAL S.A.   Tuż po powrocie, Adam z technikum mechanicznego  relacjonował:  „Początkowo przyglądaliśmy się pracy i obsłudze specjalistycznych urządzeń przemysłowych oraz obrabiarek numerycznych. Dowiadywaliśmy się, jakie prace możemy wykonywać na tak nowoczesnych maszynach. Później sami, pod okiem opiekuna praktyk, wykonywaliśmy prace na szlifierkach przemysłowych i obsługiwaliśmy obrabiarki numeryczne. Cały wyjazd oceniam bardzo dobrze – traktowano nas przyjacielsko. Po pracy zwiedzaliśmy miasto, chodziliśmy do kina itp. ”

Uczniowie odbywający praktyki zawodowe przez pełne dwa tygodnie mieli możliwość obserwowania  procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i urządzeń przemysłowych, mogli także zapoznać się z warunkami i specyfiką pracy dużych przedsiębiorstw.  Uczestnicy praktyk  poznali oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. Uczniowie otrzymali szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, co w przyszłości może ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ich pracy. Praktykantom oraz opiekunom  zapewniono nocleg i wyżywienie w Hotelu Turkus w Białymstoku.
 

Honorata Szwajda, Dariusz Nalewajko

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

UCZNIOWIE ZST
PODNIEŚLI SWOJE KWALIFIKACJE
 ZAWODOWE

 
- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -
 

W Zespole Szkół Technicznych zakończono pierwszą edycję działań zmierzających do podniesienia poziomu wykształcenia oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji ułatwiających uczniom start na rynku pracy.

W ramach projektu „MYŚLIMY O PRZYSZŁOŚCI” w bieżącym roku szkolnym 36 uczniów nieodpłatnie ukończyło wybrane przez siebie kursy nadające dodatkowe kwalifikacje. Kursy prawa jazdy kategorii B, posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń, tworzenia stron WWW, stylizacji paznokci i wizażu oraz obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych trwały od marca do maja.

Osiem dziewczyn z technikum i szkoły zawodowej  ukończyło kurs stylizacji paznokci i wizażu. Najbardziej zadowolone z niego były Karolina i Martyna, uczące się w zawodzie fryzjer. Obie w tym roku kończą szkołę a certyfikat ZDZ daje im większe szanse na znalezienie pracy. Swej radości nie kryją też uczestnicy kursu wózków jezdniowych  - chłopcy, którzy kształcili się w technikum mechanicznym i w szkole zawodowej,  w miniony piątek otrzymali certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego oraz Urzędu Regulacji Energetyki.  „Przez wakacje chcemy pracować, może  przy wykańczaniu wnętrz. Teraz, gdy potrafimy kłaść glazurę i mamy na to dokument, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy” – mówią drugoklasiści -  Adam i Dawid,   którzy właśnie ukończyli kurs posadzkarza glazurnika z elementami wykańczania pomieszczeń. Chłopcy ucząc się nowego fachu kładli glazurę i tynki dekoracyjne w  pracowni kosmetyczno-fryzjerskiej, w której będą praktykowały ich koleżanki z technikum fryzjerskiego oraz zaocznego technikum usług kosmetycznych. Najweselszą grupę kursantów stanowili chłopcy z technikum informacyjnego, ich radość była jeszcze większa, gdy w kwietniu zdali egzamin. Niebawem otrzymają certyfikaty ECDL WebStarter/Web Editing na tworzenie stron WWW. Najwięcej chętnych było na kurs prawa jazdy kat. B.  Ośmiu szczęśliwców czeka jeszcze egzamin w Suwałkach. Mimo stresu przedegzaminacyjnego,  trzecioklasistce Monice uśmiech nie znika z twarzy – „Nie stać mnie było na to, by opłacić kurs prawa jazdy. Na zakończenie nauki, nauczyciele docenili moje zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i to właśnie miedzy innymi mi  sfinansowano kurs, dzięki czemu już wkrótce  będę sama mogła dojeżdżać do pracy w Olecku” – mówi mieszkanka  Wydmin.

Wszystkie kursy odbywały się popołudniami lub w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Kursantom zapewniono nieodpłatne obiady oraz poczęstunki aby na zajęciach nie cierpieli głodu i pozostawali w dobrym humorze. Ci , którzy nie zakwalifikowali się na wymarzony kurs nie stracili nadziei, bowiem w następnych latach dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych znów zostaną zorganizowane takie same, bezpłatne kursy.  
 

Honorata Szwajda, Dariusz Nalewajko

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd na Politechnikę Warszawską
w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”
 

- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W dniu 23 marca 2013 r. 34 uczniów ZST w Olecku kształcących się w zawodach technik mechanik, technik informatyk oraz technik budownictwa wzięło udział w wyjeździe do Warszawy na Dni Otwarte Politechniki Warszawskiej Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym oferty edukacyjnej uczelni a następnie zwiedziła dwa wybrane wydziały politechniki Warszawskiej: Wydział Samochodów I Maszyn Roboczych oraz Wydział Mechatroniki. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z głównymi kierunkami działań badawczych obu wydziałów i obejrzeć nowocześnie wyposażone laboratoria.
Na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych uczniowie ZST zwiedzili między innymi Laboratorium Obróbki Metali, Laboratorium Pojazdy Samochodowe, Laboratorium Mechaniki Pojazdów, Laboratorium Konstrukcji Nośnych, Laboratorium Układów Napędowych Pojazdów oraz jedno z najlepiej wyposażonych w ramach unijnych środków strukturalnych nowoczesne Zintegrowane Środowiskowe Laboratorium Systemów Mechatronicznych Pojazdów i Maszyn Roboczych.
Zwiedzający Wydział Mechatroniki mieli okazję zwiedzić nowocześnie wyposażone Laboratorium Mechaniki Płynów, (stanowisko do wizualizacji przepływów dowolnych cieczy, stanowisko do badania zjawiska kawitacji, stanowisko do komputerowo wspomaganego wyznaczania charakterystyk przepływowych w kanałach i elementach płynowych), Laboratorium Pneumatycznych Napędów Robotyki, (model modułowego systemu produkcyjnego MPS firmy FESTO, model obiektu dyskretnego ze sterownikiem programowalnym, zrobotyzowany system montażowy),Laboratorium Robotyki, (stanowisko robotyki mobilnej wyposażone w 7 robotów mobilnych (3 gąsienicowe, 3 kołowych, 1 kroczący), Laboratorium Sterowania Pozycyjnego Napędów, (stanowisko do badania pneumatycznych układów napędowych ze sterowaniem dławieniowym , zestaw trzech stanowisk do badania algorytmów sterowania pozycyjnego pneumatycznych napędów siłownikowych. Uczniowie byli pod wrażeniem uczelni. Deklarowali, że po ukończeniu szkoły średniej będą starali się o przyjęcie na w/w uczelnie gdyż daje ona dobre wykształcenie a co za tym idzie szansę na dobrą pracę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
 


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.