Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
czwartek, 09 marca 2017 22:11

1 marca 2017 r. społeczność ZST w Olecku uroczyście obchodziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.   Nauczyciele i młodzież mieli okazję obejrzeć w „Kinie Mazur” film  Jacka Frankowskiego „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, którego oficjalna premiera miała miejsce dzień wcześniej. Dokument opowiada losy Danuty Heleny Siedzikówny, ps. „Inka” urodzonej  3 września 1928 r.  – sanitariuszki  5 Wileńskiej Brygady AK, skazanej za działalność konspiracyjną na karę śmierci, którą wykonano  28 sierpnia 1946 w Gdańsku.

. „Inka” jest symbolem walki o niepodległą Polskę, osobą godną naśladowania. Film zawiera szereg wywiadów z członkami rodziny „Inki”, żołnierzami AK-WiN, historykami oraz młodzieżą, która angażowała się w działania mające upamiętnić tę młodą dziewczynę. Po projekcji filmu głos zabrał przedstawiciel rodziny „Inki” - pan Maciej Pawełek, który opowiedział o staraniach, jakie podejmowano, aby prawda o tej bohaterce nie uległa zapomnieniu. Namawiał również młodzież, by zainteresowała się  historiami swoich rodzin, gdyż mogą one okazać równie fascynujące. Ustawione w holu kina antyramy miały na celu przybliżyć młodzieży kilka postaci – ikon polskiego państwa podziemnego.

 

ZST w Olecku składa serdeczne podziękowania panu Radosławowi Skrodzkiemu, dyrektorowi  Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku "Mazury Garbate" za udostępnienie na uroczystość sali „Kina Mazur”.

1 marca 2017 r. społeczność ZST w Olecku uroczyście obchodziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nauczyciele i młodzież mieli okazję obejrzeć w „Kinie Mazur” film  Jacka Frankowskiego „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, którego oficjalna premiera miała miejsce dzień wcześniej. Dokument opowiada losy  Danuty Heleny Siedzikówny, ps. „Inka” urodzonej  3 września 1928 r.  – sanitariuszki  5 Wileńskiej Brygady AK, skazanej za działalność konspiracyjną na karę śmierci, którą wykonano  28 sierpnia 1946 w Gdańsku. „Inka” jest symbolem walki o niepodległą Polskę, osobą godną naśladowania. Film zawiera szereg wywiadów z członkami rodziny „Inki”, żołnierzami AK-WiN, historykami oraz młodzieżą, która angażowała się w działania mające upamiętnić tę młodą dziewczynę. Po projekcji filmu głos zabrał przedstawiciel rodziny „Inki” - pan Maciej Pawełek, który opowiedział o staraniach, jakie podejmowano, aby prawda o tej bohaterce nie uległa zapomnieniu. Namawiał również młodzież, by zainteresowała się  historiami swoich rodzin, gdyż mogą one okazać równie fascynujące. Ustawione w holu kina antyramy miały na celu przybliżyć młodzieży kilka postaci – ikon polskiego państwa podziemnego.

ZST w Olecku składa serdeczne podziękowania panu Radosławowi Skrodzkiemu, dyrektorowi  Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku "Mazury Garbate" za udostępnienie na uroczystość sali „Kina Mazur”.