Olecko- Gierłoż – Święta Lipka – Galindia – Ełk – Olecko
wtorek, 18 kwietnia 2017 22:12

Dnia 5.04.2017 roku nasza klasa – IV TBM -  po raz kolejny pod opieką wychowawczyni – Pani Beaty Najechalskiej oraz naszych zaprzyjaźnionych nauczycieli – Pani Małgorzaty Kozłowskiej i ks. Adama Żełobowskiego - pojechała na wycieczkę. Tym razem w swoim programie wycieczka  zawierała zwiedzanie Gierłoży,  Świętej Lipki , Galindii i zakończyła się ciekawym filmem w kinie w Ełku. Wspólnie z nami w wycieczce uczestniczyli koledzy i koleżanki z klasy IV TIF, II TBMF, III T oraz II THI.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  „ Wilczego Szańca” -  Kwatery  Głównej Hitlera – gdzie przywitał nas przewodnik i ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu telewizja TVP 1, która przeprowadziła krótki wywiad z naszymi paniami.

Pobyt w Gierłoży był  interesujący, dowiedzieliśmy się, że w sumie w latach 1940 - 1944 na terenie "Wilczego Szańca" zbudowano kilkadziesiąt bunkrów.

W Gierłoży 20 lipca 1944 roku dokonano zamachu na Adolfa Hitlera. 20 lipca 1944 roku Claus Schenk von Stauffenberg przyniósł bombę w teczce do baraku, gdzie odbywała się narada. Przed godziną 13 Stauffenberg wsiadał do samolotu odlatującego do Berlina, a bomba eksplodowała. Hitler wyszedł z zamachu przygłuchy, ranny w rękę, z poszarpanymi portkami. Na pamiątkę tamtego wydarzenia w kwaterze umieszczono tablicę.

Wielką frajdę sprawiła nam przejażdżka  Sztabowozem – to była lekcja historii, którą się pamięta.

Kolejnym punktem wycieczki była Święta Lipka. Wysłuchaliśmy tam  koncertu  organowego z pokazem ruchomych figur ozdabiających instrument, a następnie uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Adama.

Uduchowieni i pełni wrażenień udaliśmy się  w „ podróż w czasie” - zwiedzanie Galindii. Zostaliśmy napadnięci przez Galindów co wywołało nie lada strach i niepokój. Przewodnik, który wyglądał jak prawdziwy potomek plemienia Galindów,  spośród nas, wybrał wodza. Jego zadaniem było wybrać dziewczyny, które musiały pełnić role żon oraz umilać wolny czas wodza. W trakcie zwiedzania tego ciekawego miejsca,  wysłuchaliśmy historii  ludzi, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny. Na wszystkich Galindia zrobiła  wrażenie,  podobały się drewniane rzeźby umieszczone na jej terenie i jaskinie, gdzie dokonywano rozmaitych rytuałów.

            Ostatnim punktem programu naszej wycieczki było kino w Ełku. Obejrzeliśmy film pt.”Life”, który wprowadził nas w tematykę życia na Marsie. Forma życia, którą odkryto była bardziej inteligentna niż ktokolwiek przypuszczał.

Wycieczka około godziny 22.00 dobiegła końca. Trochę zmęczeni ale pełni radości i wrażeń wróciliśmy do Olecka.              

Sławomir Zygmunt

Kl. IV TBM