Jak dokonać świadomego wyboru ścieżki kształcenia?
sobota, 10 czerwca 2017 20:35

Dnia 15 maja  2017  pani Marzena Kaplińska - doradca zawodowy ZST  spotkała się z uczniami II klasy Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Spotkanie rozpoczęto zabawą „100 pytań do....”.  Za pomocą pytań uczniowie musieli odgadnąć zawód wyuczony i wykonywany przez panią Marzenę Kaplińską. Po serii  pytań gimnazjalistów,  Kamil domyślił się, że prowadząca spotkanie pracuje jako doradca zawodowy w oleckim „Zamku”.

Okazało się, że pani Marzena uczy też przedmiotów ekonomicznych. Zabawa ta miała zachęcić uczniów  do świadomego wyboru dalszej drogi  kształcenia.

Celem kolejnej części  zajęć było  uświadomienie uczniom trzech ważnych kroków w wyborze zawodu. Pierwszy to rozpoznanie własnego potencjału, czyli zainteresowań, zdolności, marzeń, pasji. Krok drugi wiąże się z wiedzą na temat zawodu, który chciałoby się  wykonywać. Zaś trzecie posunięcie to uzyskanie  wiedzy na temat szkoły, w której można zdobyć potrzebne umiejętności, kwalifikacje oraz kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu.  Ważna jest pasja i radość uczenia się. Wiedza „zdobyta na siłę” w dalszej perspektywie nie przynosi efektów. Warto żyć w zgodzie ze sobą, poznawać siebie, rozwijać swoje zainteresowania, aby w przyszłości można było wybrać odpowiednią szkołę ponadgimnazjalną, studia i zawód.

Pani doradca życzyła młodzieży przemyślanych i mądrych wyborów, dostosowanych do zainteresowań i możliwości. Namawiała, by uczniowie mieli odwagę wybrać zawody pozwalające na rozwijanie pasji i spełnianie marzeń, bo wtedy zdobędą  pracę, która da możliwość spełnienia zawodowowego.  Podziękowała też gimnazjalistom za zaangażowanie, odpowiedzialność i właściwą postawę podczas spotkania.                                                                                         

Doradca zawodowy