Spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską
wtorek, 06 marca 2018 21:40

Dnia 02.03.2018r . w bibliotece Zespołu Szkół Technicznych  w Olecku, gościliśmy młodą  autorkę cyklu  książek  „Duchy Żywiołów”- Agatę  Julię  Prosińską. Agata jest uczennicą III klasy LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku.

Jest to młoda wszechstronnie uzdolniona osoba. Jej przygoda z pisarstwem zaczęła się, gdy miała zaledwie pięć lat. Dyktowała swemu tacie historyjki, które później dekorowała rysunkami. W wieku dziewięciu lat rodzice dawali jej pisać na swoim komputerze i właśnie wtedy wygrała w konkursie (zorganizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku)  opowiadaniem pt. Elly McDonald. Jako piętnastolatka pisze powieść „Sylfida”. Jest to jej debiut literacki, potem powstają kolejne.

Główną inspiracją do napisania pierwszej książki był spacer Agaty z tatą i jego opowieści o istotach wyższego rzędu, duchach-opiekunach, które mają piecze nad pewnymi miejscami. Inne inspiracje, nie tylko literackie, to Jane Eyre, seria Piękne  Istoty, serial Outlander, serial Avatar: Ostatni Władca Wiatru, balet-pantomima La Sylphide, trylogia Philipa Pullmana Mroczne Materie, historię XIX-wiecznej Szkocji, malarstwo secesyjne i obrazy Johna Williama Waterhouse’a.

W 2016 roku Agata pokusiła się o napisanie sztuki teatralnej „Cień”, która została wystawiona, między innymi podczas oleckich spotkań ze sztuką „Sztama”. Kolejna sztuka jaką jest surrealistyczna komedia kryminalna zatytułowana „Studium w pluszowym misiu” także jest już gotowa.

            W czasie spotkania autorka błyskawicznie nawiązała kontakt ze swoimi rówieśnikami. Opowiedziała o swoich książkach, o tych które powstały i o tych które pisze. Jej prezentacja cieszyła się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło wątków humorystycznych. Agata bardzo profesjonalnie podeszła do tematu, wykazała się znajomością nie tylko literatury z zakresu Fantazy, ale też znajomością z zakresu malarstwa, architektury i sztuki, a także z tematyki Formuły 1. To pełna pasji dziewczyna: pisze także wiersze, lubi komiksy Marvela, sama też stworzyła  komiks pt: „Spojrzenie”, maluje portrety, interesuje się psychologią, malarstwem, uczy się języków obcych. Agata prowadzi także stronę internetową w języku polskim i angielskim, gdzie zamieszcza swoją twórczość oraz recenzuje filmy i książki.

Jak o sobie mówi, jest z natury pracoholikiem, ma ustalony grafik zajęć, który stara się realizować, dlatego na swoje pasje zawsze znajduje czas. Myślę, że Agata  jest i będzie, inspiracją i przykładem dla tych, którzy pragną rozwijać swoje zdolności i umiejętności.

                        Żadne słowa nie wyrażą naszej wdzięczności. Z całego serca dziękujemy utalentowanej i nietuzinkowej Agacie Julii Prosińskiej za spotkanie! Jeśli jeszcze nie przeczytaliście "Sylfidy" lub „Nimfy”, naprawcie ten błąd jak najszybciej! A my z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy.                                                                   

                                                                                                    Izabela Gorlo