Kolejny projekt w Zespole Szkół Technicznych w Olecku

Nauka języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego pochłonęła w czasie wakacji nauczycieli ZST w Olecku. 20 pedagogów z tej szkoły wyjechało w sierpniu do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec, by tam uczyć się języka danego kraju w szkołach językowych, często w grupach międzynarodowych, co było dodatkowym wzbogacającym doświadczeniem, a także w różnych sytuacjach życia codziennego. Nauczyciele mieli okazję poznać również kulturę danego kraju, przyjrzeć się życiu mieszkańców oraz różnicom kulturowym i obyczajowym. Zwiedzili również wiele ciekawych miejsc w Bristolu i Londynie, nauczyciele w Hiszpanii podziwiali Malagę, Costa del Sol i Gibraltar, a grupa w Hamburgu miała okazję poczuć klimat tego cudownego miasta, które ma więcej kanałów niż Wenecja. Spotkali tam ważnego dla Mazur pisarza – Arno Surminskiego, a ich przewodnikiem był wyjątkowy Hamburczyk – Jan Dolny. Zdobyte umiejętności, wiedzę i doświadczenia kadra ZST będzie wykorzystywać w praktyce w kolejnych miesiącach już na miejscu w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Projekt „Zainwestuj w siebie – zacznij się uczyć języków obcych” ma bowiem na celu zwiększenie kompetencji i umiejętności językowych nauczycieli
i kadry zarządzającej szkołą dzięki mobilnościom zagranicznym, promowanie nauczania międzynarodowego oraz rozwój kompetencji społecznych i kulturowych. Udział w projekcie poszerzył wiedzę jego uczestników na temat kultury i cywilizacji poszczególnych krajów europejskich, wpłynął na
kształtowanie się postawy tolerancji i poszanowania innych kultur,
a także pogłębienie poczucia tożsamości europejskiej. Mocną stroną kursu językowego była różnorodność ciekawych materiałów szkoleniowych oraz sposób prowadzenia zajęć przez wykładowców, których cechowały wysokie kompetencje, kreatywność oraz pełen profesjonalizm. Dopełnienie całości była przyjazna, miła i życzliwa atmosfera w trakcie szkolenia.

Katarzyna Kaczor ZST