- kliknij na zdjęcie by zobaczyć galerię -

W piątek 12 czerwca 2015 roku dwunastoosobowa grupa uczniów, kształcących się w zawodach technik mechanik oraz technik informatyk z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku ukończyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Białymstoku, odbywające się w ramach projektu „Myślimy o przyszłości”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

 

Od 1 czerwca, pod okiem opiekunów: Macieja Brzozowskiego i Marka Chomontowskiego, sześcioro przyszłych informatyków (Monika Mętel, Damian Jaroszuk, Szymon Grygutis, Patryk Mida, Piotr Kosiński oraz  Marcin Truchan ) i tyle samo mechaników ( Damian Konopko, Aleksandra Sadłowska, Mateusz Ostrowski, Dariusz Turynowicz, Mateusz Tyszlak i Krzysztof Wójcik ) codziennie, przez dwa tygodnie udawało się do białostockich firm z bogatymi tradycjami na praktyki zawodowe.

W przypadku informatyków były to firmy związane z komputerami: Przedsiębiorstwo Innowacyjno - Wdrożeniowe Komserwis Spółka z o.o., Centrum Nowoczesnych Technologii Centi oraz firma Ecosukces. Uczniowie podczas praktyk mieli okazję, w miłej atmosferze i pod okiem doświadczonych opiekunów, naprawiać uszkodzone komputery, przeinstalowywać systemy operacyjne i instalować programy użytkowe, montować, przygotowywać komputery do sprzedaży itp. „Wszyscy pracownicy byli dla nas bardzo mili i przyjaźnie nastawieni. Pomagali nam z każdym problemem. Nauczyłem się wielu rzeczy związanych ze składaniem komputerów. Było fajnie.” – mówi Mateusz, uczeń technikum informatycznego.

Mechanicy natomiast uczęszczali do przedsiębiorstwa Hartownia Białystok S.A. (powstałego w wyniku modernizacji dawnej Fabryki Przyrządów i Uchwytów Bison-Bial S.A.). Uczniowie technikum mechanicznego mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy bardzo nowoczesnego przedsiębiorstwa, zajmującego się między innymi produkcją najwyższej jakości wrzecion i uchwytów tokarskich. Tuż po powrocie, Darek, uczeń klasy pierwszej technikum mechanicznego, relacjonował: „Początkowo przyglądaliśmy się pracy i obsłudze specjalistycznych urządzeń przemysłowych oraz obrabiarek numerycznych. Od naszego opiekuna pana Andrzeja Słomskiego dowiadywaliśmy się, jakie prace możemy wykonywać na tak nowoczesnych maszynach. Później sami, pod okiem mistrza wykonywaliśmy niektóre prace. Atmosferę podczas praktyk oceniam bardzo dobrze. Traktowano nas tu naprawdę po przyjacielsku.”

Wszystkim uczestnikom zapewniono odpowiednie warunki, zarówno do nauki jak i odpoczynku (transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie). Uczniowie podczas praktyk mieli możliwość obserwowania procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i urządzeń oraz zapoznania się z warunkami i specyfiką pracy wielkich przedsiębiorstw. Poznali oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. Otrzymali także szansę utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, co w przyszłości może ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ich pracy.

Dariusz Nalewajko