Spotkanie z Andrzejem Sidorem w Oleckim Stowarzyszeniu Aktywnych „Zamek”

23 marca 2018 roku młodzież ZST w Olecku spotkała się z Andrzejem Sidorem – autorem fotografii dokumentalnej. Na co dzień współpracuje on z Polską Agencją Fotografów FORUM, publikuje swoje prace w książkach i prasie ogólnopolskiej. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem.

W trakcie spotkania, dużym zainteresowaniem cieszyły się portrety twórców ludowych Suwalszczyzny. Jak sam autor opowiadał - odwiedzał artystów ludowych i ludzi pracujących w różnych ośrodkach kultury. Pukał do drzwi drewnianych chałup, wyciągał skrywające się za nimi arcyciekawe postacie. Rozmawiał z nimi i fotografował.

Podczas spotkania uczniowie poznali techniki wykonywania fotografii otworkowej, wyruszyli w podróż po Polsce zapoznając się z nietypowymi zwyczajami i obrzędami świątecznymi oraz poznali Syberię i Mongolię.

Na zakończenie młodzież obejrzała wystawę fotografii.

Organizatorami spotkania było Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz biblioteka szkolna ZST.

Portrety ludzi pogranicza i Suwlaszczyzny można podziwiać w siedzibie Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek” jeszcze do 9 kwietnia 2018 r.

                                                                                                    Katarzyna Kaczor